Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Protože už se mi nové hry v Linuxu celkem sekají chtěl bych koupit novou grafickou kartu. Stávající grafická karta je GeForce 6800 GS 256MB PCI-E Leadtek, je docela rychlá a spolehlivá, ale na některé nové Direct3D hry mi už nestačí. Zajímá mě hlavně tento model
Trochu si hraju s videem na webu, je to taky trochu má práce, nicméně toto se jí až tak netýká. Chtěl jsem si zkusit publikovat flash na webu v nějakém přehrávači a zjistit o kolik je výsledná kvalita horší, než u WMV9 videa. Už jsem kdysi flash zkoušel, ale kvalita i VP6 mě docela zklamala, tentokrát jsem to zkusil trochu víc.
Nedávno jsem si koupil notebooka, s tím vznikly další požadavky na domácí server. Potřebuji zajistit abych mohl v bezdrátových sítích (běžně velmi špatně zabezpečených) bez problémů pracovat, bez obav o zneužití svých dat, zároveň potřebuji používat jiné služby na sítích kde je dovolen například jen web.
Bylo mi jasné že mé požadavky může splnit VPN, pustil jsem se tedy do instalování, ale jako každý jsem se potýkal s nějakými problémy, ve stručnosti bych sem tedy rád napsal jak vytvořit VPN server (bridgovaný) pomocí programu OpenVPN.
Právě teď si doma vytvářím důmslnný systém tenkého klienta, rozhodl jsem se odstranit všechny pevné disky ze svého PC a vše co půjde přesunout na nějaký server, který bude schovaný mimo a poběží stále.
Koupil jsem si notebook, no teď už to všichni víte :)
Konkrétně model HP nx7400 s procesorem Core Solo (nechtěl jsem Core 2 Duo kvuli spotřebě)
No a protože by to nebylo normální, kdyby vše fungovalo tak jak má, tak se vyskytly problémy. Největší problém při instalaci Ubuntu FF Beta byl ten, že mi nechodila wifi. Na internetu jsem po pár hodinách hledání nalezl ten pravý návod, rozchodil jsem jí pomocí ovladače z windows a programu ndiswrapper, mezi problémy patřilo například to, že pokud jsem při startu v nevhodnou chvíli zapnul wifi, tak karta prostě po spuštění nechodila, nebo nechodila dobře po probuzení, rozhodl jsem se tedy jednat.