Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Krátce bych zde chtěl poreferovat o tom co se děje v CVS větvi E17.
Vývoj se v posledních měsících trochu zpomalil, i díky tomu že vyšel Yellow Dog Linux 5.0, tato distribuce využívá jako grafické prostředí právě E17.
Mezi nejdůležitější novinky patří nesporně přechod z ecore na efreet. Já osobně tento přechod považuji za nepodařený, právě kvuli tomuto přechodu jsem neaktualizoval E17 skoro 4 měsíce. Tento přechod přinesl především slušný zmatek do již tak nedávno překopávaného systému ikon, vývojář, který na tom pracoval svou práci nedodělal a tak je nyní situace dost špatná, některé aplikace využívají ecore, jiné efreet.
Další (alespoň pro mě) důležitou novinkou jsou ikony na ploše, zatím je to velmi nedoladěné, ale svůj úkol to splňuje dostatečně, pokud si tedy ikony připravíte například v gnome, nebo přes textový editor v adresáři ~/Desktop/.
Jsou zde ještě jiné novinky, ale ne tak významné.
Přikládám snímek obrazovky:
Tiskni
Sdílej:
Už to umí systray? Pochybuji.
Ohledně ikonek na ploše: proč to musí bejt sakra v adresáři ~/Desktop ? To je nějaká perverzárna jako u Gtk/Gnome? Snad jsme Češi, tak proč to neproženou v těch zdrojákách (když už je adresář nastaven napevno) třeba gettextem, aby se nám to přeložilo a mohli mít v ~ adresář Plocha místo odporného Desktop. V takovém KDE to jde nastavit v klikátku, takže plochu mížu mít třeba /v/adresáři/xxx.
Jaký že je rozdíl mezi těma dvěma zmiňovanými knihovnami?
b) ak niekto vymyslí doprednú kompatiblitu s budúcimi knižnicami a konfiguračnými, tak kľudne. Dovtedy osobne preferujem ~/Desktop
pred neprístupnou konfiguračnou premennou.
lib-kde-desktop
? lib-qt-desktop
? lib-gtk+-desktop
? lib-gnome-desktop
? lib-e17-desktop
?
V akej libke to vlastne bude pre KDE 55.0?
a vlastne, prečo nepreložiť aj /home
na /domáci adresár
? resp. /usr
na /užv
ak chcete prekladať, tak inak, napr nech si to preloží Konqueror, popr nech na filesystéme existuje ~/Plocha
, ale nech je možné aj ~/Desktop
.
Dôvod? V diskusii sa vynoril thread o Blizzard hrách, odporúčam prečítať, zamyslieť sa a porovnať s tým, čo vravím a čo vravíte vy.
bash -c "echo $DESKTOP_VARIABLE"
? Ohledně ikonek na ploše: proč to musí bejt sakra v adresáři ~/Desktop ?Souhlasím, taky mi to vadí (používám GNOME). Stejně jako ~/Templates atd. Ne kvůli tomu, že by to bylo anglicky, ale kvůli tomu, že zbytek adresářů mám pojmenovaný česky. Tohle by podle mě mělo jít nastavit.