Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tentokrát zápisek nebude nic přímo souvisejícího s Linuxem :)
Pracuji na projektu, pro který potřebuji rozmístit 11 serverů (klasických počítačů) po krajských městech (mimo Prahy a Brna), jako ideální umístění tohoto serveru jsou páteřní body sítě typu CZFree (většinou o.s.), v některých krajských městech jako Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové a Liberci, jsem našel velká občanská sdružení, ale v ostatních krajských městech jsem toho moc nenašel, proto vznikl tento zápisek :)
Rád bych vás poprosil, pokud jste z následujících krajských měst a máte nějaké kontakty na správce v dané síti typu CZFree, abyste mi je napsali buď na mail nebo jiným způsobem třeba sem do diskuze k blogu.
Nebráním se umístění serveru i jinde v daném městě, ale potřeboval bych lepší internetové připojení, veřejnou IP pro server a možnost nainstalovat anténu pro TV a FM, limit měsíční platby je do 1000 Kč za internet + elektřinu + (pronájem prostoru).
Jihlava - www.cninet.cz (komerční poskytovate)
Olomouc - www.czfree-ol.net
Ostrava - www.czfo.net
Ústí nad Labem - www.ulfree.net
Zlín - www.zlinczf.net
PS: Server běží samozřejmě na Linuxu.
PS2: SW, který na něm bude rád poskytnu o.s. pro potřeby členů.
Update: Doplnil jsem weby, které jsem našel, nebo mi je někdo napsal, v Jihlavě a Karlových Varech jsem žádnou síť typu CZFree nenašel, takže tam zkusím kontaktovat komerřní poskytovatele.
Zatím nemám žádné z těchto měst potvrzené, takže pokud víte o lepší možnosti umístění serveru, neváhejte napsat :)
Update: Odstranil jsem Karlovy Vary a Pradubice, tam se mi daří jednat.
Tiskni
Sdílej:
Problém je že mě víc zajímá upload, než download, jinak bych použil ADSL, potřebuji alespoň 2Mbit upload, zátěž nebude ani zdaleka trvalá, ale jen občasná.
Díky, napsal jsem jim přes registrační formulář, snad se ozvou :)
Jo, v Pardubicich take jsme (CRFreeNet), nicmene branu mame v Chrudimi. Myslim, ze by umisteni nebyl problem (pokud nevadi, ze nepujde o klimatizovanou serverovnu, ale o beznou pudu). Jinak kanonicka domena je www.crfreenet.org, nikoliv crfreenet.eu . Napis kdyztak na sdruzeni@crfreenet.org .
Díky, do Pardbubic bych se velmi rád vydal a prohlédl si možná místa pro umístění sereru, Chrudim by byla také přijatelná, příjem TV a FM by měl být v Chrudimi podobný jako v Pardubicích.
IPTV mě dost zajímá, dej vědět o průběhu, pls.
Zeditoval jsem zápisek a přidal jsem odkaz na jeden ze serverů, podívejte se tam jak projekt vypadá.
Protože nemůžu neomezeně server nechat přístupný z celého internetu, tak jsem firewall opět zapnul a zápisek aktualizoval
No zatím se mi daří vyjednávat v Kralových Varech a dále pak v Pardubicích a částečně ve Zlíně, vůbec se nedaří Jihlava, Ústí nad Labem, další jsem ještě nekontaktoval.
Takže Karlovy Vary už jedou :)
kriskami@jabber.cz