Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podělte se o své zkušenosti a názory, určitě se podle nich zařídím. Třeba tu melu nesmysly a VDPAU či zvuk přes HDMI jede perfektně už teď a jen čekám než mi to někdo řekne.
Poznámky:
- s ATI jsou problémy, takže jakýkoliv notebook s ní rovnou zamítám
- všechno je to na eshopu Vahal, odkud to nakonec budu brátCo nepsat do komentářů - pište si tu co chcete, ale dobře uděláte když nebudete psát na tahle témata:
Proč si to nedal do poradny ? Tady si to přečte víc lidí. UTFG vole ! Kdybych si to dokázal najít sám, tak sem nepíšu tyhle hovadiny.
Tiskni
Sdílej:
IMHO jsi zapoměl ještě na jednu podstatnou vlastnost - typ displeje. Nemůžu si pomoct, ale leský displej se mi zdá naprosto nepoužitelný. Matný by měl mít např. tenhle kousek: Acer Extensa 5635G-664G50MN. Sice tuhle značku moc nemusím, ale Acer nebo Asus. To mi v noteboocích přijde prašť jak uhoď.
s ATI jsou problémy, takže jakýkoliv notebook s ní rovnou zamítám
Nesmíte hned věřit všemu, co se povídá. Časy se mění a podobné "nezvratné" pravdy berou za své.
Ad HDMI: po vyzkoušení v praxi mé nadšení pro HDMI výstup poněkud ochladlo. Hlavně proto, že jsem zjistil, že televize přes HDMI neumožňuje použít nativní rozlišení 1366x768 a funguje jen v 1280x720, a ani to není bez komplikací. Takže jsem se pro potřeby promítání z počítače na televizi pokorně vrátil ke starému dobrému VGA, i když to znamená nutnost řešit samostatně zvukový výstup.
Ad HDMI - Tak presne takovych problemu se bojim, jestli je to v praxi takove, tak se na to muzu rovnou vykaslat. Ale muze jo byt jen vas exoticky HW a jinde to treba bezi v pohode.
Když člověk přestane spoléhat na výkřiky z diskusí ... a zkusí si to, zjistí často, že leccos je trochu jinak, než se povídá.Ako vyzerá konkrétna realizácia tejto teórie? Vrazíš do notebook-u 15000, nainštaluješ a zistíš, že to nespĺňa očakávania. A ďalej? Ideš kúpiť ďalší?
Nic s lepsim rozlisenim a timhle displayem jsem tam nevidel.Na co ho chci pouzivat jsem tam zhruba napsal. Hmotnost a vydrz jsou pekne veci, ale planuju to pouzivat hlavne v dosahu zasuvek a za ty prachy si tam clovek lehci notebook nevybere.
>>>Linuxové GUI nedokáže grafickou kartu využít skoro vůbec
Spis bych videl problem s vyuzitim GPU u prastarych win xp. Na nove zelezo win xp v zadnem pripade.
Nove distra na Intel grafikach behaji jedna basen vcetnegrafick akcelerace.
Jine graf. adaptery (vyrobce) nemohu posoudit.
Obecne lze pro Linux distra vsak doporucit opravdu Nvidii.
>>>pokud existuje ovladac
Pokud existuje tak ano.
Pro bezmala 10 let stare win xp ve vysluzbe uz nema nikdo zajem ovladace programovat.
Tak to mate stesti.
HP na xp uz s***.
Obzvlaste u multimedialnich notebooku. Zde muze zakaznik na podporu xp rovnou zapomenout.
Proc bych mel resit nejake linuxove GUI ? To mi bezi vsude svizne.
Jak jsem psal v blogu, tak rozhodne chci hrat hry ve Windows, zadne nove pecky, ale i starsi hry potrebuji dobrou akceleraci. A Q3 neni zrovna ta hra na kterou myslim :)
Ano vybiram uz jen z nVidii.Jinak já jsem si už vybral tenhle.
...kdoví co se s tím notebookem dělo předtím.
Tak zrovna toho bych se nebál. Nebo myslíš, že ho někdo ošoustal a teď se za něj budeš muset stydět? ^_^