Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Podělte se o své zkušenosti a názory, určitě se podle nich zařídím. Třeba tu melu nesmysly a VDPAU či zvuk přes HDMI jede perfektně už teď a jen čekám než mi to někdo řekne.
Poznámky:
- s ATI jsou problémy, takže jakýkoliv notebook s ní rovnou zamítám
- všechno je to na eshopu Vahal, odkud to nakonec budu brátCo nepsat do komentářů - pište si tu co chcete, ale dobře uděláte když nebudete psát na tahle témata:
Proč si to nedal do poradny ? Tady si to přečte víc lidí. UTFG vole ! Kdybych si to dokázal najít sám, tak sem nepíšu tyhle hovadiny.
Tiskni
Sdílej:
IMHO jsi zapoměl ještě na jednu podstatnou vlastnost - typ displeje. Nemůžu si pomoct, ale leský displej se mi zdá naprosto nepoužitelný. Matný by měl mít např. tenhle kousek: Acer Extensa 5635G-664G50MN. Sice tuhle značku moc nemusím, ale Acer nebo Asus. To mi v noteboocích přijde prašť jak uhoď.
s ATI jsou problémy, takže jakýkoliv notebook s ní rovnou zamítám
Nesmíte hned věřit všemu, co se povídá. Časy se mění a podobné "nezvratné" pravdy berou za své.
Ad HDMI: po vyzkoušení v praxi mé nadšení pro HDMI výstup poněkud ochladlo. Hlavně proto, že jsem zjistil, že televize přes HDMI neumožňuje použít nativní rozlišení 1366x768 a funguje jen v 1280x720, a ani to není bez komplikací. Takže jsem se pro potřeby promítání z počítače na televizi pokorně vrátil ke starému dobrému VGA, i když to znamená nutnost řešit samostatně zvukový výstup.
Ad HDMI - Tak presne takovych problemu se bojim, jestli je to v praxi takove, tak se na to muzu rovnou vykaslat. Ale muze jo byt jen vas exoticky HW a jinde to treba bezi v pohode.
Když člověk přestane spoléhat na výkřiky z diskusí ... a zkusí si to, zjistí často, že leccos je trochu jinak, než se povídá.Ako vyzerá konkrétna realizácia tejto teórie? Vrazíš do notebook-u 15000, nainštaluješ a zistíš, že to nespĺňa očakávania. A ďalej? Ideš kúpiť ďalší?
Nic s lepsim rozlisenim a timhle displayem jsem tam nevidel.Na co ho chci pouzivat jsem tam zhruba napsal. Hmotnost a vydrz jsou pekne veci, ale planuju to pouzivat hlavne v dosahu zasuvek a za ty prachy si tam clovek lehci notebook nevybere.
>>>Linuxové GUI nedokáže grafickou kartu využít skoro vůbec
Spis bych videl problem s vyuzitim GPU u prastarych win xp. Na nove zelezo win xp v zadnem pripade.
Nove distra na Intel grafikach behaji jedna basen vcetnegrafick akcelerace.
Jine graf. adaptery (vyrobce) nemohu posoudit.
Obecne lze pro Linux distra vsak doporucit opravdu Nvidii.
>>>pokud existuje ovladac
Pokud existuje tak ano.
Pro bezmala 10 let stare win xp ve vysluzbe uz nema nikdo zajem ovladace programovat.
Tak to mate stesti.
HP na xp uz s***.
Obzvlaste u multimedialnich notebooku. Zde muze zakaznik na podporu xp rovnou zapomenout.
Proc bych mel resit nejake linuxove GUI ? To mi bezi vsude svizne.
Jak jsem psal v blogu, tak rozhodne chci hrat hry ve Windows, zadne nove pecky, ale i starsi hry potrebuji dobrou akceleraci. A Q3 neni zrovna ta hra na kterou myslim :)
Ano vybiram uz jen z nVidii.Jinak já jsem si už vybral tenhle.
...kdoví co se s tím notebookem dělo předtím.
Tak zrovna toho bych se nebál. Nebo myslíš, že ho někdo ošoustal a teď se za něj budeš muset stydět? ^_^