Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Hardware
Displej - 2.8" dotykový displej - odporový, QVGA (240x320) Procesor - Qualcomm MSM7225-1 528MHz Vestavěná paměť - ROM 512 MB, RAM 128MB Síť - WCDMA/HSDPA 7,2Mbps , GSM /GPRS, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth Paměťová karta - microSD, max.32 GB Fotoaparát - 3.2 megapixel FF OS - Android 2.1 Ostatní - GPS, akcelerometr, 3,5mm jack Rozměry - 100 × 56 × 14 mm, 110 g
Display
Je odporový. Měl jsem možnost zkusit si kapacitní konkurenci a je to opravdu rozdíl. Né, že by se to nedalo používat, ale ta citlivost tam opravdu není. Multitouch samozřejmě taky není. Za mírné plus se dá považovat možnost použití stylusu (který samozřejmě není součástí balení). Rozlišení je dostatečné (rastr vidět není), ale chtělo by to trochu větší rozměr (3,2"), jenže to by pak nemohl být takový prcek. Takže buď malé rozměry a malý display, nebo naopak.Klávesnice
Klasická androidí klávesnice není zlá, jenže hned jak jsem našel na Android marketu klávesnici SlideIT, tak jsem na ni zapomenul. SlideIT kombinuje zadávání pomocí tahů přes klávesy (jako Swype) a Graffity (Palm). Dále je k dispozici i český slovník, kde je naprostá většina slov. Klávesnice je super, ale kvůli malému displayi to chce opravdu dobrý tréning (ještě teď mám problémy.)Fotoaparát
Osobně jsem dlouhodobý odpůrce fotobuněk v mobilech. Proto mi bylo jedno co dostanu za foťák. 3 MPX jsou sice dostatečné, ale absence autofocusu se projeví na každé fotce (na momenty ale stačí). Bylo by mi to jedno, kdybych nenašel program Barcode Scanner, který autofocus opravdu potřebuje (na blízko je čárový kód rozmazaný) a Goggles, který si naštěstí poradí i s trochu mázlou fotkou. Nějaké testovací fotky jsou v příloze. Videa jsou přirozeně také strašné.Zvuk
Není žádným tajemstvím, že sluchátka dodávaná k telefonům nestojí za nic. To je případ i těchto sluchátek. Jediný důvod pro jejich použití je přítomnost mikrofonu (takže handsfree). Jenže sluchátka nejsou vše, záleží i na vnitřní elektronice telefonu, a ta asi není nejlepší. Proto je zvuk (po připojení ke kvalitnějším sluchátkám) celkem plochý a nevýrazný. Takže pro audiofila rozhodně nevhodný telefon. Pak je tu menší bug, při každém připojení k orig. sluchátkám je zvuk ještě horší než obvykle, pomůže vypojit a znova zapojit.Programy
To co z Androida dělá super systém, jsou samozřejmě programy, které si můžete stáhnout a nainstalovat. Hlavní zdroj je Android Market, ale můžete si stáhnout i binárky (.apk) z webu. Kdo chce používat Android Market, tak musí zaregistrovat svůj gmail účet, což se ne každému líbí, a proto tu existuje rootnutí.Několik aplikací co jsem testoval:
Air Control - velmi návyková hra, hrajete si na letového dispečera androidVNC - klasické VNC, testováno doma na wifi, a jede dobře (hlavně rychle) AnkiDroid - kdo zná Anki, tak tady má mobilní verzi, poslední alfa dobře podporuje i synchronizaci Barcode Scanner - skenuje pomocí fotoaparátu čárové i QR kódy (nejrychlejší zadávání web. adres do telefonu) ConnectBot - jednoduchý SSH klient, umí vše co potřebujete eBuddy - po zaregistrování můžete psát na všechny vaše IM sítě Facebook - to asi jasné :) Goggles - o tom byla řeč výše Frozen Bubble - klon desktopové verze, zatím neumí hrát přes internet Google Sky Map - super aplikace, pomocí gps a kompasu určí vaši polohu a na displayi zobrazí aktuální hvězdnou oblohu nad vámi, mimo jiné i planety a různé hvězdokupy. gReader - RSS klient, synchronizovaný s vaším google reader účtem gStrings - ladění hudebních nástrojů, zobrazí přesně frekvenci, umí toho dost Chess - šachy pro chvíle nudy iReader - čtečka na e-booky, umí češtinu, ale dělají ji problémy některé ebooky Kubik SMS - smsky přes internet Latitude - sdílení vaší polohy s přáteli (jak gps, tak pomocí polohy sítě) Meridian - docela schopný přehrávač Metal Detector - zajímavá aplikace, opravdu funguje, jen je potřeba najít ten správný bod na telefonu (který slouží jako čidlo) NetCounter - klasické čítadlo přenesených dat (mobilní i wifi) PRemoteDroid - dálkové ovládání pro váš počítač, jako touchpad, klávesnice, file manager (najdete aplikaci ve filesystemu a na pc se spustí), zvládá wifi i bluetooth Pubtran - IDOS v telefonu, pozor data tahá přes internet, nemá databázi. Výhodou je načtení vaší aktuální pozice, kde ukazuje nejbližší zastávky. RealCalc - docela dobrá kalkulačka, vzhled jako klasické Casio Seesmic - můj oblíbený twitter klient Shazam - načte kousek hudební skladby (mikrofon), pošle na server a vrátí vám jméno skladby, funguje dobře. Silence Scheduler - Profily jak je známe třeba z Nokie, umí i časové profily SlideIT Keyboard - klávesnice, doporučuji i český slovník StopWatch - klasické stopky TV Program - asi nejlepší TV program, velký výběr stanic, stáhne si databázi na 7 dní a pak jede offline, umí notifikace Wifi Analyzer - ukazuje wifi sítě, jejich sílu atd., dobré na hledání free wifi :) Where's my Droid - pomocí spec. sms umí odeslat polohu telefonu + další možnosti OperaMini - klasika, každý zná, funguje dobře
Synchronizace:
Nepatřím ke kritikům Googlu v oblasti soukromí, a tak bez obav používám všechny jeho služby. Na příjemné se zvyká dobře, takže pohodlí mít všechno pěkně synchronizované mě za určitou ztrátu soukromí stojí. Gmail, Kalendář, Google Reader, Google Latitude, Kontakty, atd.Dále ve zkratce:
Závěr:
Za ty prachy je to sakra hodně muziky. Ale pro někoho je tam příliš mnoho kompromisů. Já osobně jsem spokojen. Jinak k rootnutí telefonu se zatím nechystám, není proč.
Tiskni
Sdílej:
A protože do telefonu nechci vrážet těžké tisíce a pak mlátit hlavou do zdi, když ho ztratím, tak jsem hledal co nejlevnější.
Ale pro někoho je tam příliš mnoho kompromisů.Jen abys nemlatil hlavou do zdi za par dni, az zjistis, ze bylo lepsi si priplatit a dostat kvalitnejsi HW.
Za ty prachy je to sakra hodně muziky.Po prechodu z jakyholiv starsiho mobilu tohle muzes prohlasit i jakymkoliv novejsim.
Já osobně jsem spokojen.Otazka je, jak dlouho. Napr. fotoaparat jsem si myslel, ze taky moc pouzivat nebudu, ale telefon mam u sebe porad, obvykle i nabitej. Kdyz neco zajimavyho vidim, tak muzu fotit a vim, ze to bude dostatecne kvalitni fotka nebo video.
Jake problemy to jsou?
To pusobi jako hodne dobra hracka, kdyz si vezmu ze uplne obycejna nokie pouzitelna jako mp3 prehravac stoji dva a pul. Jen skoda tech carovejch kodu a tak slaby baterky.
Displej Je odporový. Měl jsem možnost zkusit si kapacitní konkurenci a je to opravdu rozdíl. Né, že by se to nedalo používat, ale ta citlivost tam opravdu není. Multitouch samozřejmě taky není.No, já si moct vybrat mezi kapacitním a rezistivním touchscreenem beru rezistivní. Možnost použít prakticky libovolný předmět (zasunutou propisku, třeba) místo stylusu je ohromná výhoda - zvlášť na malých zařízeních, kde se každý pixel počítá. Možnost snímání tlaku už je jen takový bonus. I přes absenci multitouch to je pro mne rozhodně schůdnější volba.