Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravim. Tedka prave sem s kamosem prijel na koleje, ten pustil pc, firefoks /na windows/ a ten po nekolika minutach vyprskl hlasku, ze je dostupna nova verze, kterou stahl a ceka na restart. Na widlich to chapu. Ale v kvalitnich distribucich by aktualizace mela byt otazkou distribuce, ne samotneho programu, prece? Nevim jak to chodi, firefox v linu nepouzivam. Jaky na to mate nazor?
Tiskni
Sdílej:
Jsem nováček z těch nejnovějších. Instalační CDčka snad ještě nestihli vychladnout od mé první instalace Linuxu v životě a řekněme, ač protřelý a zkušený uživatel celé řady systémů Windows musím konstatovat, že mé těžce nabité dlouholeté zkušenosti s nimi jsou mi tu ... no ... , pravděpodobně si většina z vás dokáže představit k čemu.
Jako první mi jeden známý poradil tyto stránky. "Tady se dočteš všechno ...". Dobře, hned jakmile jsem zjistil nějaký problém, nejasnost, s důvěrou jsem se obrátil na tento server. Bohužel, postupem času zjištuji že ani tenhle nabušený server mi moc nepomůže, protože drtivá většina příspěvků a odpovědí vyžaduje/předpokkládá aspoň základní znalosti těhle systémů a velmi často se stává, že se tu každý na něco odvolává. "Podívej se do logu", "jaký máš nastavení konfiguráku", "já používám tohle, tamto mi nevyhovuje" a chudáček novopečenáček Linuxáček lítá od příspěvku ke slovníku a pak už jen ve slovníku a ve slovníku a ve slovníku ... aby po nějaké době zjistil, 1.) že v tom má totální guláš, 2.) a nepamatuje si ani proč sakra do toho slovníku původně lezl. Achjo
Tato debata se dotkla jednoho z mnoha problémů které při svém startu za poznáním mám, takže jsem se odhodlal napsat. Oblíbil jsem si pro některé vlastnosti prohlížeč FF a radostně jej vychutnával v důvěrně známém prostředí Windows. Instalace, aktualizace, provoz bez problému, množství pluginků umožnujících snad i stáčet zmrzku do levotočivé vrtulky....
Po instalaci Linuxu SuSE 10.0 jsem zjistil, že se zde nachází "zastaralá" verze FF 1.0.něco. Napadlo mě "tak tohle snad zmáknu" a stáhnul jsem jsem si aktuální verzi ... :o( Nojo, jenže co s tím teď? Nakonec jsem jej rozpakoval do založeného adresáře ve svém profilu (a později do adresáře opt). FF 1.5.0.3 teď už běží jenže: asociace na různé typy s ním souvisejích souborů se nadále odvolávájí na původní verzi 1.0.něco (nechci to typovat ručně, když je součástí nastavení FF tlačítko "nastavit jako výchozí prohlížeč"). Nainstaloval-li jsem si nějaký plugin, skin, (libovolno), můj spuštěný FF 1.5 se tvářil že je vše v poho, vesele si stáhl extended status bar a několik dalších oblíbených ... a pak při znovunačtení mi nastalo překvápko ve formě prázdného správce rozšíření. Jen náhodou jsem poté zjistil že se vše co šlo (nekompaktibilita verzí), se nenápadně přestěhovalo do původní staré originální verze FF tohoto systému.
Abych už se konečně dostal k tomu co mě zajímá: Poradí mi někdo odpovídajícím způsobem (abych to pochopil i s mými znalostni ;o)), jak zaktualizuji původní originální verzi FF na novější (připadá mi z principu zbytečné mít ho dvakrát na disku) nebo i libovolný jiný SW, a pokud to s tím souvisí, kde nastavit síťové připojení k internetu aby byla možná případná aktualizace FF z distribuce systému (vyčteno z jiné debaty). Síťové nastavení pro jednotlivé typy SW (Thunderbird, FF, ICQ a pod.) jsem schopný si nastavit (proxy s heslem), ale nevím jak (spíš kde) nastavit pro aktualizaci. Při pokusu zaktualizovat mi hlasí o problému při získávání seznamu a radí abych si překontroloval připojení. Děkuji za trpělivost a pochopení.
P.S. Poraďte mi prosím zde funkční alternativu pro <div align="justify"> Takto dlouhé příspěvky by se rozhodně četli lépe pokud by byly zarovnané