Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
odešel mi router, tak jsem domácí síťku (3x pc + noťas) nouzově propojil přes switch, který sem vyhrabal pod postelej, a usb dsl modem. router jsem tedy udělal z toho pc, ke kterýmu je připojen modem. a když je to pc připojený přímo, tak sem si řelk, že by to chtělo i nějaký firewall. jako správný linux-user jsem ho naklikal v ovládacím centru mé distribuce.
no a za poslední tři hodiny mi to vypsalo relativně dost pokusů o skenování portů a útoků widláckejch červů.
docela mě udivilo, jakej je na internetu bordel. taky sem si včimnul pokroku, který moje oblíbená distribuce Mandriva učinila. když jsem s ní začínal, ten samý modem se dal zprovoznit jedině kompilací ovladačů + kernelu. a jelikož mi to nešlo, koupil jsem ten router se switchem. dnes, po dvouch letech sem jen modem zasunul do usb, klikl na přehled hardware, sám se nainstalil balíček s ovladačema a spustil se klikací nástroj pro nastavení. ten však nefungoval. sice zapsal hodnotu VCI=48 správně, ale jen v desítkové soustavě. do konfiguráku se mělo zapsat toto číslo v HEX, čili 30. drobná chybka, ale pro lamu nepřekonatelná. asi napíšu autorovi.
tento týden je jediný můj volný týden z celého roku. protože jinak sem buď ve škole, nebo v práci, nebo obojí takže sem nakoupil dvě basy piv, radegast 10 a plzeň 12. dnes mam už pět piv v sobě. večer budou klobásky a stejky, tedy pokud nebude pršet. no, jdu si otevřít další pivo.
Tiskni
Sdílej:
málem sem sejmul kamaráda do příkopu co jel vedle...
U vás příkopy jezdí? Zajímavé :)