Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Bude záležet na té dotyčné soukromé nemocnici, zda podnikne kroky, aby pojišťovna s ní uzavřela smlouvy.Ty "kroky" jsou dle Ku*vaDRáthova pohledu na svět naprosto bezvýhradné poslouchání jeho povelů (pardon, povelů Ministersva zdravotnictví) V Americe, kterou dáváš jako příklad, má občan možnost komerčního pojištění nebo také nepojištění. U nás je zdravotní pojištění něco, co si člověk platit musí, ale v soukromé nemocnici za to nic nedostane. To není moc tržní vztah, když platíš peníze, ale neobdržíš nic v protihodnotě.
Proč by za to v soukromé nemocnici nic nedostal, když ta soukromá nemocnice bude s pojišťovnou mít smlouvu? Soukromé nemocnice, které pojišťovnu nepřesvědčí, že mají nárok na smlouvu, budou zkrátka bez ní.Na smlouvu má nárok jenom "nezisková" nemocnice. A jak ministr ku*vaDráth řekl, tak nemocnice a.s. žádnou smlouvu nedostanou a zdravotní pojištění se na ně vztahovat nebude.
Tak je to v našem vysněném kapitalistickém světě normální, Ĺuďo.Není normální, že člověk musí platit službu, kterou nechce nebo nemůže využít. A státní zdravotní pojištění ve městě, kde je špičková a.s. nemocnice je krásný příklad takové služby.
A to, že je zde pojištění pro občany povinné, tj. že občané nebudou zvlášť chodit do nemocnice, kde jejich pojištění neplatí, je dobrým motorem pro ziskové nemocnice.To je pěkná pitomost. Co to je zisková nemocnice? Rozdělit nemocnice na ziskové a neziskové je nápad ku*vaDrátha a je to naprostá hovadina. Neziskovým nemocnicím se tím v podstatě říká, že když za rok vyprodukují 100 miliónů dluhů, tak je to v pořádku. A je zajímavé, že ta stejná nemocnice, pokud není vedená ministerstvem, ale poskytuje stejnou péči, může ze svého dluhy splácet a ještě mít na nové přístroje. A nějaký motor? Předpokládám, že ses nikdy nemusel sám živit a pokud náhodou jo, tak rozhodně nepodnikáš. Protože kdyby jo, tak by se ti asi nelíbilo, kdyby stát vedle tvého podniku založil dotovaný podnik poskytující stejnou službu za menší peníze. A přesně to se stát pokouší udělat.
Celý smysl zákona je v tom, že se snaží, aby nemocnice (ať krajské, státní, či soukromé) nehospodařily za účelem tvorby zisku.Samozřejmě kdyby nemocnice hospodařily za účelem zisku stejně jako ostatní firmy (minimalizace nákladů), tak by to pacientům moc nesvědčilo. Ale také by to nesvědčilo té nemocnici, protože by do ní nikdo nechodil, takže předpokládám, že nic takového nehrozí. Bohužel málokdo si všimne, že hospodaření za účelem zisku pro většinu nemocnic znamená vydělat si dost na svůj provoz (platy, energie), údržbu, nákup nových přístrojů a popř. budování nějaké finanční rezervy. Tj. nebýt v závislosti na dotacích od někoho. A vím, že je to možné, aniž by utrpěla zdravotní péče. Ta ziskovost přitom znamená, že majitel nemocnice také dostane nějaké peníze, což je v pořádku, on nese riziko podnikání. Pojem "Neziskové nemocnice" nemám rád, protože v současnosti je to synonymum pro nemocnice, kde lítají miliony komínem.
V tomto ohledu se mi zdá zákon býti v pořádku, neboť vydělávat peníze na pacientech je nemorální.Tenhle názor se objevuje často a IMNSHO je jemně řečeno hloupý. Lékaři také vydělávají peníze na pacientech a nikdo jim neřekne, že je to nemorální. Nebo mají snad lékaři pracovat zdarma? Samozřejmě jde namítnout, že lékaři léčí, kdežto majitel nemocnice ani nemusí mít titul, ale je třeba si uvědomit, že i majitel nemocnice v ní většinou pracuje a stará se, aby lékaři měli kde léčit a nepadal jim strop na hlavu, aby v zimě bylo vevnitř teplo, aby tam někdo uklízel. Za to mu náleží výplata stejně jako každému jinému pracujícímu člověku v té nemocnici.