Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Bohuzel zadny zamestnanecky koop, co vyrabi software, v Cechach neznam, ale kdyby existoval...
a kde existuje a dlouhodobě funguje a vydělává?
je tak tezke verit, ze vyhody koopu prevazuji nad vyhodami soukrome firmy?
je, pokud nejsou funkční příklady
Presto vsechno vyhody demokracie prevazuji (maji napriklad vetsi produktivitu prace)
to nemá logiku - všechny firmy založené za účelem zisku mají dvě pravidla - nízké náklady / vysoký prodej - pokud by "demokratický způsob" řízení měl vyšší produktivitu, dávno by ho všichni zavedli
ve firmě kde pracuju to bylo kdysi tak, že byli 4 majitelé, kteří se domluvit dokázali, rozdělili si pravomoci a řídili další lidi, ale řídili je podle své vize - samozřejmě s nimi mluvili a poslouchali jejich názory, ale rozhodovali oni 4 podle sebe - byla to demokracie? podle mě ne, ale všichni na to období vzpomínají jako na nejlepší co kdy zažili - firma byla zisková, lidi spokojení (po 20 ti nebo kolika letech firmu prodali holdingu a užívají peněz co vydělali - proto o nich píšu v minulém čase)
je, pokud nejsou funkční příkladyJakto? Existuje jich celkem dost (nejvetsi je Mondragon), akorat ty ses ptal konkretne na vyvoj SW (aspon v tom kontextu jsem to pochopil). Patrne existuji i dalsi, akorat o nich nevime. A co jsem cetl, tak studie v podstate jednoznacne ukazuji, ze koopy maji vyssi produktivitu prace (to mam z druhe ruky, ne z tech studii, ale nevim, proc bych tomu nemel verit). A konecne, je tady ta analogie s demokracii, a i kdybychom zadny funkcni priklad nemeli, byl by to duvod tomu verit.
to nemá logiku - všechny firmy založené za účelem zisku mají dvě pravidla - nízké náklady / vysoký prodej - pokud by "demokratický způsob" řízení měl vyšší produktivitu, dávno by ho všichni zavedliTo neni pravda. Demokraticky zpusob znamena, ze se take jinak deli ten zisk. Vlastnikum nejde o maximalizaci produktivity, ale o maximalizaci jejich zisku. Pokud nejake opatreni zvysi produktivitu, ale snizi zisk, vlastnici se mu budou branit. Tedy samozrejme s vyjimkou pripadu, kdy jsou zkratka idealisty a delaji to pro idealy. V 99% pripadu to pravidlo, ktere uvadis, odpovida realite, ale jsou situace, kdy zkratka nemusi fungovat.
ve firmě kde pracuju to bylo kdysi tak, že byli 4 majitelé, kteří se domluvit dokázali, rozdělili si pravomoci a řídili další lidi, ale řídili je podle své vize - samozřejmě s nimi mluvili a poslouchali jejich názory, ale rozhodovali oni 4 podle sebe - byla to demokracie? podle mě ne, ale všichni na to období vzpomínají jako na nejlepší co kdy zažili - firma byla zisková, lidi spokojení (po 20 ti nebo kolika letech firmu prodali holdingu a užívají peněz co vydělali - proto o nich píšu v minulém čase)Tak to je samozrejme mozne. Stejne jako existuji diktatury, kde jsou lide spokojenejsi nez v nekterych demokraciich. Ale jsou to spis vyjimecne pripady, ktere obvykle stoji na konkretnich lidech. Ja napriklad pracuji ve velke firme (asi podobne, jako autor blogpostu, i kdyz my nejsme banka, ale delame SW), a jsem docela spokojeny, a necitim se az tak nesvobodny (a objektivne vzato nejsem, kdyz to srovnam s vetsinou Cechu). Mozna se to casem zmeni, uvidime (ono k tomu muze dojit dost rychle). Takze nevim, jestli bych sel ted uplne od nuly do takoveho podniku, nicmene, myslim, ze by to byla zajimava zkusenost.
Jakto? Existuje jich celkem dost (nejvetsi je Mondragon)
mondragon jsem neznal, dík za info - vypadá to že to tam vzali za dobrej konec.
otázka je, jak by to dopadlo v národních měřítkách - co jsem vyčetl, tak mondragon zaměstnává asi 85 000 lidí v 250 firmách - to je cca 340 lidí na firmu - tzn relativně malé množství lidí - to se podle mě dá ukočírovat
jakékoli pokusy ve větším skončily většinou hladomorem, střílením nebo tak.
stejně tak mi nesedí vyšší produktivita založená na dem. řízení - mrkni jak dopadly země kde bylo všechno všech - v určitém okamžiku - když se "unavili proroci" a dostavily se normální lidské vlastnosti tak to padlo na hubu a došlo na výše zmíněné hladomory a střílení. Stejně tak to dopadlo s lidskými právy - postupně se odhlasovalo, že musí mít všichni stejné oblečení aby se nikdo neodlišoval, všichni budou jíst stejnou rýži, nikdo nebude bydlet v "nadměrečném bytě"
a když se zjistilo že to nefunguje, tak se začali hledat (a pak střílet) viníci
Stejne jako existuji diktatury, kde jsou lide spokojenejsi nez v nekterych demokraciich
dopověděl bych příběh holdingu - 20 let prosperující firmu s loajálními spokojenými zaměstnanci dostalo do ruky nové vedení, které si dosadilo své lidi - nové, lepší, plné energie, věřící ve společný cíl při budování lepších zítřků - po 2 letech akcionáři s hrůzou zjistlili, že firma je v červených číslech, zaměstnává X lidí navíc kteří nic nedělají a když jo, tak je to spíš pruser. Nově odhlasovaná a "poradách" odsouhlasená řešení znamenaly další ztráty. původní zaměstnanci, kteří pro firmu dýchali jsou v háji buď úplně, nebo alespon s nervama když vidí jak někdo kdo nic neumí rozhoduje o něčem čemu nerozumí a je označuje za "negativní" a "zpátečnické" když nechápou jeho myšlenkové výtrysky
Ja napriklad pracuji ve velke firme (asi podobne, jako autor blogpostu, i kdyz my nejsme banka, ale delame SW), a jsem docela spokojeny, a necitim se az tak nesvobodny (a objektivne vzato nejsem, kdyz to srovnam s vetsinou Cechu). Mozna se to casem zmeni, uvidime (ono k tomu muze dojit dost rychle). Takze nevim, jestli bych sel ted uplne od nuly do takoveho podniku, nicmene, myslim, ze by to byla zajimava zkusenost.Zajímavé zkušenosti lze získat i jinde a rozhodně není od věci získat větší rozhled. Zvlášť v této oblasti je Dilbertův svět jen jednou (a docela extrémní) variantou. Je to podobné jako s programovacími jazyky (koneckonců to je také politika, jak jsme si již prakticky prokázali).
A jako spravny levicak verim, ze kdyby firma byla rizena demokraticky svymi zamestnanci, proste bychom si odhlasovali git a bylo by po problemu. Bohuzel zadny zamestnanecky koop, co vyrabi software, v Cechach neznam, ale kdyby existoval, uz bych tam zadal o misto.Co když si demokraticky odhlasujete CVS? A není to hypotetická otázka, znám takové případy.
navic komercni.komerční uzavřené sračky nebrat, souhlas
Navic, nedovedu si moc predstavit, ze by pri skutecne demokratickem rozhodovani ta firma vnutila vsem tymum jen jeden konkretni nastrojTo je trochu potíž -- jednota má svoje výhody. Např. mým preferovaným systémem je Mercurial, ale asi bych byl ochotný ho obětovat za situace, že by se u všech projektů používalo něco jiného rozumného (ale všude stejného). Ono totiž mít v jedné firmě zdrojáky rozstrkané po X různých serverech v X různých verzovacích systémech není moc šťastné -- pokaždé shánět příslušného admina, aby ti dal práva, pokaždé si instalovat klienta, nastavovat IDE, zkoumat odlišmosti... a to třeba jen proto, aby ses podíval, jak ve vedlejším projektu řešili tu kterou věc nebo jim přispěl drobnou změnou... případně když přecházíš na jiný projekt v rámci firmy.
IMHO "by si" nebo "si" je rozdil, proto se take ptam. Je docela dobre mozne, ze si to odhlasuji proto, ze jim nikdo neukazal nic lepsiho. (A pokud neni nikdo, kdo by si stezoval, neni ani zadny problem.)Proto jsem tam přidal tu poznámku - je mi jasné že by to bylo odmávnuto jako "hypottické". Jinak dle mých pozorování to není vyloženě generační problém, pokud mluvíme o generacích v klasickém smyslu (tj. generace = asi 20 let).
Co se tyce tech generaci - ja mam u nas ve firme s timto celkem zkusenosti a co tak pozoruji, v zasade nemaji s novymi technologiemi problem, ovsem musi nekdo prijit, kdo je prinese a musi dodat presvedcive argumenty ("je to ted v mode" takovym argumentem neni, "vyresi to nas casty problem s XY" ano).No a otázka je - přijde někdo a bude mít dostatečné argumenty?
Muzes byt trochu konkretnejsi s temi pripady?Verzovací systém je věc, do které ve většině (menších) firem "management" vůbec nekecá a nechá to na vývojářích. Většina firem co znám takto dospěla k Subversion, několik ke Gitu, ale vím o dvou firmách kde raději používají CVS. Na Subversion několik věcí nelíbilo (především tagy a větve) a git/mercurial jsou naprosto odlišné a nikomu se nechce to učit ("CVS používáme 15 let a funguje dobře, tak co si tady budeme hrát nějakej novej šmejd, to je ztráta času"). Jmenovat nebudu. Jinak samozřejmě jsou firmy kde se používá Mercurial či Git. My jsme teď například přešli na GIT, vcelku to ani na zas tak velký odpor nenarazilo (i když nějaké to brblání bylo), a to přestože spousta lidí používá windows a má s tím docela problémy (zamčené soubory...). Ještě bych doplnil, že jak CVS, tak Subversion jsou opensource, tedy nepatří do kategorie "komerční šmejd".
Pokud by to bylo za ferovych podminekTo je na tom právě to těžké -- zařídit to tak, aby si nikdo nepřipadal ukřivděný a jako že "na někoho dělá". Ono není problém sestavit tým a začít dělat svobodný software a pak přes to sehnat zakázky (ať už na podporu nebo individuální vývoj). Ale jde o to, aby se lidi nerozhádali jakmile dojde na dělení prvních zisků... Nějaké nápady?
takze nemam chut na tohle dobrodruzstvi.Tak na tom to asi bohužel dojede. Protože i když jsi z těch lidí, co znám, do tohoto modelu nejvíc nadšený, stejně do toho nechceš jít. Na druhou stranu, na "klasickém podnikání" nevidím nic špatného, naopak.
a este k tomu na windowTak tohle bych viděl jako daleko větší překážku pro práci než exotický verzovací systém, nezávidím ti. Já teď mám GNU/Linux + exota, ze začátku to skřípalo (Mercurial to prostě není), ale nakonec se na tom přežít docela dá.
Ze by boli vsetci vyvojari v time blbi je nezmysel.mno, nechtěl jsem původně být neslušný, ale čím dál více mám pocit, že jakákoliv racionální reakce postrádá smysl, a když už jsi si to takhle hezky řekl, tak ano, nejspíš jste všichni blbí přinejmenším první čtyři věci jdou triviálně naklikat v Xovské nadstavbě, co se s CC dodává, u páté si nejsem jist, co myslíš tím "updatnout", stará verze samozřejmě vytáhnout jde, šestá je nejspíš otázka oprávnění, čili zase admin problém, a na sedmou říkám WTF???, proč bych si nemohl zapsat do lokálního souboru i bez přístupu k netu ...
na sedmou říkám WTF???, proč bych si nemohl zapsat do lokálního souboru i bez přístupu k netu ...Jak proc. Protoze tam mam read-only atribut. A ked ho odstranim, tak mam po pripojeni 20-tisic hijackov.
Však nepíše že "...je to sračka která neumožňuje paralelní commity...", ale "...po problémech nám admin zakázal paralelní commity...".Toto je informacia, ktoru ako som dostal, tak podavam, nepoznam dovody, pre ktore to tak je nastavene a ani historiu. Mozno je to tak od zaciatku, mozno k tomu doslo az po nejakych problemoch. A mozno to boli problemy typu "vyvojari su neschopni robit merge, tak to lockneme". Netusim.
Tiskni
Sdílej: