Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Někdy si říkám, proč je někdo tak hloupí.
si líný jak h*vn* a chceš na tom pravděpodobně ještě vydělávatDakujem za psychologicky profil. Mozes si ho napriklad strcit do riti. Pre ostatnych, ktori by mali nieco k teme, budem rad za dalsie tipy. ( Nemam z toho ani korunu, akurat ma nebavi platit googlu za sluzby, co mi neustale meni/rusi/"vylepsuje" proti mojej voli pod rukami. Zaroven nechcem davat kompletnu komunikaciu x firiem zmrdskym organizaciam v USA ).
Dakujem za psychologicky profil.Prosím.
akurat ma nebavi platit googlu za sluzby, co mi neustale meni/rusi/"vylepsuje" proti mojej voli pod rukami.Tak proč si se k nim cpal v první řadě?
(tzn. v ziadnom pripade nemienim konfigurovat email, roundcube, spamassasin, toto, tamto), z toho som uz vyrastol a nemam na to cas.Jako co k tomu chceš dodat?
Vůbec nic, ale ten přístup:Stale nechapem, co tu furt ryjes. Zobral si si do hlavy, ze chcem na FOSS aplikaciach zdarma postavit alternativu google apps a chcem za to brat prachy a tym padom na komunite zdarma parazitovat. Pricom o FOSS z mojich ust nepadlo ani slovo a dokonca som zdoraznil, ze za to riesenie chcem zaplatit. Pokial uz nemas nic k teme, zdrz sa prosim dalsich prispevkov. Dakujem.(tzn. v ziadnom pripade nemienim konfigurovat email, roundcube, spamassasin, toto, tamto), z toho som uz vyrastol a nemam na to cas.Jako co k tomu chceš dodat?
Zobral si si do hlavy, ze chcem na FOSS aplikaciach zdarma postavit alternativu google apps a chcem za to brat prachy a tym padom na komunite zdarma parazitovat.Jestli zadarmo nebo za prachy, jestli otevřené nebo uzavřené řešení a nebo jestli na tom budeš vydělávat nebo ne je jedno. Vadí mi prostě přístup „Nechci se s tím dělat, ale chci to mít hotové…nejlépe zadarmo…a úplně nejlépe kdybych na tom ještě vydělal“. To je celé.
+1
Jestliže je někdo dodavatelem svobodného softwaru a služeb, tak přesně tohle je jeho práce: otestovat jednotlivé komponenty, integrovat je dohromady, opravovat v nich chyby, přeložit GUI do češtiny, doplnit dokumentaci… a za to dostane zaplaceno. Stáhnout někde nějaký obraz virtuálu, který doporučil někdo v diskusním fóru, naklikat domény a šoupnout tam zákazníky, to je práce pro opice. To si může dělat ten zákazník sám a platit bude jen za VPS hosting.
Ano, ano, ano! Presne toto chcem dosiahnut ( a nic za to nechcem, zakaznik zaplati len eventuelne licencie k sw (pokial bude komercny) ).To si může dělat ten zákazník sám a platit bude jen za VPS hosting.
(Netuším však, jestli splňuje všechny požadavky autora tohoto blogpostu.)
Ako to potom spolupracuje s konfiguraciou postoveho servera (pridavanie userov, domen, pravidiel)? Nijak?Já mám konfigurace pošty v mysql nebo posgres - a v PHP to prostě přidává řádky do tabulky s e-mailovými účty.
Srovnávej srovnatelné. Google i MS nabízí jak placené, tak neplacené služby.
- web administracia (pridat domenu, ucet, email, alias)postfixadmin
- webmailroundcube, horde, squirrel
- imapdovecot, courier
- (zdielane) kalendare (napriec hostovanymi firmami)calendarserver
- kontaktynevím
- plna synchronizacia s androidom (mail, kalendar, kontakty)imap + caldav (calendarserver) funguje, kontakty nevím
Comu sa chcem ale vyhnut je lepenie polofunkcnych spagiet dohromady (tzn. v ziadnom pripade nemienim konfigurovat email, roundcube, spamassasin, toto, tamto), z toho som uz vyrastol a nemam na to cas.Aha, tak v tom případě budeš asi muset zůstat u NSA nebo někomu zaplatit.
Tiskni
Sdílej: