Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
ping repo.firma.local
ping: unknown host repo.firma.local
Ohohohooooo. Moment. WTF? Cumim do resolv.conf, vsetko ok. Skusam:
ping repo
64 bytes from ...
WTF?
Po desatminutovom badani pustam strace a vidim nieco, comu uplne nerozumiem:
strace ping repo.firma.local
... zasek na:
connect(4, {sa_family=AF_LOCAL, sun_path="/var/run/avahi-daemon/socket"}, 110) = 0
WTF?
Skumam co je to avahi, citam wiki, otvara sa mi kudla vo vrecku. Citam este kusok dalej a uz vidim hlavnu pricinu problemu:
Author: lennart pottering
apt-get remove --purge avahi-daemon
ping repo.firma.local
64 bytes from ...
Zabite uz niekto to sku****e h****o, prosiiiiiiiiiim !!!!! ....
Tiskni
Sdílej:
.local tak k tomu nemám slov. Ta doména má dobře známý účel jako v systémech Apple, tak v systémech s Avahi.
3) Vzhledem k rozšířenosti produktů Apple je nadávání na Avahi zcela bezpředmětné.
4) Multicast DNS a podobné technologie jsou skvělý způsob jak pracovat s různými zařízeními na síti a necítit se přitom jako v době kamenné.
5) Avahi má svoje chyby, ale o lepší alternativě zatím nevím.
6) Slušný admin by kromě /etc/resolv.conf měl znát i /etc/nsswitch.conf.
2) Pokud ta doména je zrovna .local tak k tomu nemám slov. Ta doména má dobře známý účel jako v systémech Apple, tak v systémech s Avahi.
Nojo. Bohužel na školeních MS technologiích i v některých jejich výukových materiálech se dozvíte, že je vhodná pro interní použití nebo testování... Když jsem se to na jednom takovém školení pokoušel lektorovi vysvětlit, bylo zřejmé, že ten účel v některých kruzích až tak dobře známý není.
K domene local - to mi snad resi lokalni DNS server, kdyz uz mam svoji sit?Nikoliv. Velkou část z toho, co dělá Avahi DNS server nedělá a ten zbytek dělá značně odlišně. Jsou to odlišná řešení vhodná pro odlišné účely, i když se jejich smysl do určité míry překrývá.
Nechapu, proc bych mel uvnitr vlastni interni site pouzivat domenu registrovanou nekde cert vi kde?WTF?
home bych se vůbec nedivil, kdyby si ji v dohledné době někdo zaregistroval. Třeba u site, kterou některé distribuce nastavovaly jako default, pokud si uživatel nezvolil něco jiného, už se to stalo. Takže spíš nějaký řetězec, který nebude dost zajímavý, aby hrozilo, že si někdo bude chtít příslušnou TLD zaregistrovat.
Takže spíš nějaký řetězec, který nebude dost zajímavý.இந்தியா
Pokud ta doména je zrovna .local tak k tomu nemám slov. Ta doména má dobře známý účel jako v systémech Apple, tak v systémech s Avahi.
Ono to není tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. RFC 6762 je datováno "February 2013". Různé systémy používaly tuto doménu jako default už o mnoho let dříve - a vůbec bych se nedivil, kdyby i dlouho předtím, než ji pro multicast DNS začal používat Apple.
Top level domains must be specially authorized and registered with the NIC domain registrar.
Jenže pointa DNS je v tom, že je to jeden celosvětový strom.Captain Obvious. Stejně jako je pointa IP (verze 4) v tom, že je to to celosvětový číselník a ve své podstatě taky strom. Jenže skuteční odborníci přemýšlí nejen pomocí definic a pojmů, ale taky pomocí toho, co mají na hlavě, a především ve vztahu ke každodenní realitě.
Když chceš soukromou zónu, tak si ji udělej, ale prostě ji pověs někam do společného stromu.To je všechno hezké, jenže tady se nebavíme o mně. Předpokládat, že každý administrátor použije subdoménu registrované domény pro místní síť je stejné jako předpokládat, že se každý člověk postará o to, aby nikdy neskončil ve dveřích metra. Systém, který pracuje s takovým předpokladem je stejně debilní jako dveře, které se jsou schopné při zablokování lidskou postavou rozbít.