Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »/etc
nemají právo spouštění, bůhví proč. Nesmyslně dlouhé názvy adresářů jako NextAdmin, NextApps
a dlouhé dlouhé cesty dokážou pěkně nasrat, kor když ve výchozím shellu (csh) nefunguje doplňování tabulátorem ani historie. Tak jsem si řekl že si ho nahradím bashem předkompilovaným pro Nextstep a z toho co se stalo po jeho nainstalování a nastavení v /etc/passwd
se mi vaří krev ještě teď !
Po reloginu se se nějak pojebkala grafika na monitoru celý to spadlo so směšnýho rozlišení a stupňů šedi že se ani nedalo dedukovat co člověk dělá, no tak následoval tvrdej reset. Teď to hlasí chyby na disku, jenže fsck sice proběhne ale stejně nic neopraví protože to prostě už nenaběhne. Konec konců tohle neni poprvý, předtím jsem si chtěl jen dát heslo do systému protože po defaultní instalaci tam žádný není, tak jsem si ho naťukal a po relogování čus, všechno šlo srát, zas ten paskvil na obrazovce a nakonci toho všeho představení na mě svítila hláška ALERT, nashle, smůla.
Nevim jak je tohle vůbec možný, myslím si že na normálním unixu by se tohle nikdy nestalo, pokud to ovšem není celé zmršené. Pochopil bych to třeba kdyby odešel HDD ale ten je vpořádku kontroloval jsem ho badblocsem.
PS: A jestli na tohle postavili Applisti Mac OS X tak to poteš koště :D
Tiskni
Sdílej:
změna IP adresy to chce restartovat celej poč!
Připomnělo mi to Windows 95. Setřel jsem slzu.
zsh
"stačí" (pro ty co neznají zsh: uvozovkami vyjadřuji ironický fakt, že zsh je na feature bohatší než bash).
Jinak musím podotkout: "normální unix" (komerční z 90. let) rozhodně nepočítá se změnami konfigurace za běhu. To je naopak typické pro hackerský (v původním slova smyslu) Linux.
Jinak musím podotkout: "normální unix" (komerční z 90. let) rozhodně nepočítá se změnami konfigurace za běhu. To je naopak typické pro hackerský (v původním slova smyslu) Linux.Zalezi na tom co se mysli pod zmenou konfigurace, ale zmenit IP adresu za behu v pohode zvladal uz 4.3BSD v letech 80tych a minimalne na hpux a solaris to nebyl problem ani v 90's. Jak jste menil IP adresu o toho OpenStepu? Pokud si matne pamatuju z NeXTStepu tak pomoci toho klikatka to byl byl trochu problem, ale ifconfig & spol fungoval naprosto bez problemu.
spouštím na desce s AMD Athlonem 1.4GHz, jen ty karty grafika a síťovka jsou starýho data. A tam píšou pro Intely (asi AMD není to samýJá bych tipoval problém s chipsetem. Zvlášť jestli to je KT nebo KX ...). Taky jsem nepochopil proč třeba kopírování z céda se tak neskutečně vleče, ten systém má 300MB a instalovalo se to snad 3 hodiny. CDromka navíc nenačítala plynule ale nějak po kouskách a s dlouhýma prodlevama kdy se nic nedělo.