Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Na podzim 2008 jsem uvedl do života číselný rébus Bobblemaze. Přestože se mi podařilo jej „udat“ i do některých časopisů, mé naivní představy o tom, že to musí oslovit mnoho luštitelů, vzaly rychle za své – nejspíše proto, že se člověk Bobblemaze musí naučit luštit, aby to pro něj byla zábava. Několik příznivců si však rébus přeci jenom našel, a díky nim začal žít svým životem, což dokládají některé stopy na Internetu.
Nejvýraznějším počinem asi je aplikace pro Android, která umožňuje luštit rébusy na patřičně vybaveném mobilním telefonu. Cesta ke vzniku této aplikace vedla přes známého, který tento požadavek vypsal jako bakalářskou práci na Fakultě informatiky MU. Práce se zhostil Peter Cvitkovič, který aplikaci dotáhl do té fáze, že ji zaslal do soutěže HTC na Slovensku, odkud si ji také můžete bezplatně stáhnout.
Bobblemaze je také na sociálních sítích. Na Facebooku existuje česká diskuzní skupina, která sice neobsahuje (alespoň navenek viditelné) příspěvky, ale už má 14 fanoušků. A jak objevil Google, odkaz na Bobblemaze se mihl i na Twitteru.
Rébus (narozdíl ode mne) pronikl i do zábavy zvané geocaching. Někde v Praze-Libni je ukrytá cache pojmenovaná Bobblemaze (GC252Q9), jejíž umístění je zakódováno do řešení jednoho zadání rébusu. Tolik reakcí na rébus, kolik se nachází v příspěvcích na odkazované stránce, jsem doposud nezaznamenal – a těší mě, že jsou vesměs pozitivní. Děkuji geocacherce (?) Nikosh za tuto netradiční propagaci Bobblemaze.
Našel jsem i dva texty, ve kterých je Bobblemaze zmiňován jako příklad číselných rébusů, což je také potěšitelné. První zmínka se nachází ve Frenštátském zpravodaji (listopad 2010), kde založili Klub nadaných dětí, kde učitelky (mimo jiného) učí děti 1. stupně ZŠ (!) luštit „různé druhy křízovek jako kakuro, BobbleMaze …“. Druhou zmínku jsem objevil v osobním profilu kandidátky do městského zastupitelstva v Mohelnicích: „… ráda luští sudoku, bobblemaze a jiné číselné rébusy …“. Kdybych tam bydlel, tak ji určitě volím.
Tiskni
Sdílej:
kandidátky do městského zastupitelstva v Mohelnicíchsprávně se píše v Mohelnici (jednotné číslo) ale to je detail