Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
E-learningový kurz s pomocí vhodné webové aplikace není špatná věc. Učitel může formou HTML-stránek zveřejňovat nejen texty a obrázky, ale též se snadno odkazovat na další zdroje a začleňovat online testy. V případě dlouhých učebních textů se však zákonitě ozvou studenti, že čtení na monitoru unavuje oči a jestli by jako nebylo nějaké to PDF pro tisk. Právě s tímto pomůže pandoc.
Pandoc sám sebe označuje jako univerzální dokumentový převodník či jako švýcarský nůž pro označkované texty. A rozhodně nepřehání. Na vstupu lze mít text v HTML, LaTeX, markdown, textile či RST. Na výstupu totéž plus ODT, RTF, ConTeXt, EPUB, MediaWiki a ještě pár dalších. A to nemluvím o zvýrazňování syntaxe, generování obsahu či bibliografických záznamů … Pro každý výstupní formát si lze navíc nadefinovat / upravit vlastní šablonu a tím tak ovlivnit vzhled výsledného dokumentu.
Cestiček k požadovanému PDF se tak nabízí povícero, já jsem si jako prostředníka zvolil ConTeXt, kde lze snadno vnutit velikost vkládaných obrázků, ale nepochybuji, že podobně úspěšně by bylo možné použít třeba i export z OpenOffice.
Prospěšná je také podpora formátu EPUB, díky které tak „při jedné práci“ lze studentům nabídnout nejenom PDF, ale i formát pro čtečky elektronických knih. S následnou pomocí konzolového prográmku ebook-convert
(součást Calibre) lze EPUB převést do MOBI, aby se dostalo i na uživatele Kindle.
Pandoc je naprogramován v Haskellu. Doteď jsem s žádnou takovou aplikací neměl tu čest, takže nově jsem se poučil, že instalace obvyklou cestou z repozitářů je hotové peklo. Osobně jsem to zkusil v Archu, pandoc lze nalézt v AURu, ale má hromadu závislostí na jiných programech a knihovnách v Haskellu, které mají další a další závislosti. Ruční instalace je tak zjevná šílenost, s pomocí vhodného AUR-helper by to možná prošlo, ale asi jsem měl zrovna „štěstí“ na jednu zastaralou knihovnu.
Přeci jen ale existuje jednoduché řešení – stačí si nainstalovat Cabal – nástroj pro distribuci a sestavování programů dostupných v Hackage, tj. jakémsi repozitáři programů naprogramovaných v Haskellu – a v něm zadat příkaz pro instalaci programu (v Archu je balíček cabal-install
součástí extra
). Stáhnutí a sestavení všech závislostí sice trvá dlouho, ale vzhledem k možnostem pandocu se to rozhodně vyplatí.
Tiskni
Sdílej: