Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
E-learningový kurz s pomocí vhodné webové aplikace není špatná věc. Učitel může formou HTML-stránek zveřejňovat nejen texty a obrázky, ale též se snadno odkazovat na další zdroje a začleňovat online testy. V případě dlouhých učebních textů se však zákonitě ozvou studenti, že čtení na monitoru unavuje oči a jestli by jako nebylo nějaké to PDF pro tisk. Právě s tímto pomůže pandoc.
Pandoc sám sebe označuje jako univerzální dokumentový převodník či jako švýcarský nůž pro označkované texty. A rozhodně nepřehání. Na vstupu lze mít text v HTML, LaTeX, markdown, textile či RST. Na výstupu totéž plus ODT, RTF, ConTeXt, EPUB, MediaWiki a ještě pár dalších. A to nemluvím o zvýrazňování syntaxe, generování obsahu či bibliografických záznamů … Pro každý výstupní formát si lze navíc nadefinovat / upravit vlastní šablonu a tím tak ovlivnit vzhled výsledného dokumentu.
Cestiček k požadovanému PDF se tak nabízí povícero, já jsem si jako prostředníka zvolil ConTeXt, kde lze snadno vnutit velikost vkládaných obrázků, ale nepochybuji, že podobně úspěšně by bylo možné použít třeba i export z OpenOffice.
Prospěšná je také podpora formátu EPUB, díky které tak „při jedné práci“ lze studentům nabídnout nejenom PDF, ale i formát pro čtečky elektronických knih. S následnou pomocí konzolového prográmku ebook-convert
(součást Calibre) lze EPUB převést do MOBI, aby se dostalo i na uživatele Kindle.
Pandoc je naprogramován v Haskellu. Doteď jsem s žádnou takovou aplikací neměl tu čest, takže nově jsem se poučil, že instalace obvyklou cestou z repozitářů je hotové peklo. Osobně jsem to zkusil v Archu, pandoc lze nalézt v AURu, ale má hromadu závislostí na jiných programech a knihovnách v Haskellu, které mají další a další závislosti. Ruční instalace je tak zjevná šílenost, s pomocí vhodného AUR-helper by to možná prošlo, ale asi jsem měl zrovna „štěstí“ na jednu zastaralou knihovnu.
Přeci jen ale existuje jednoduché řešení – stačí si nainstalovat Cabal – nástroj pro distribuci a sestavování programů dostupných v Hackage, tj. jakémsi repozitáři programů naprogramovaných v Haskellu – a v něm zadat příkaz pro instalaci programu (v Archu je balíček cabal-install
součástí extra
). Stáhnutí a sestavení všech závislostí sice trvá dlouho, ale vzhledem k možnostem pandocu se to rozhodně vyplatí.
Tiskni
Sdílej: