V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
E-learningový kurz s pomocí vhodné webové aplikace není špatná věc. Učitel může formou HTML-stránek zveřejňovat nejen texty a obrázky, ale též se snadno odkazovat na další zdroje a začleňovat online testy. V případě dlouhých učebních textů se však zákonitě ozvou studenti, že čtení na monitoru unavuje oči a jestli by jako nebylo nějaké to PDF pro tisk. Právě s tímto pomůže pandoc.
Pandoc sám sebe označuje jako univerzální dokumentový převodník či jako švýcarský nůž pro označkované texty. A rozhodně nepřehání. Na vstupu lze mít text v HTML, LaTeX, markdown, textile či RST. Na výstupu totéž plus ODT, RTF, ConTeXt, EPUB, MediaWiki a ještě pár dalších. A to nemluvím o zvýrazňování syntaxe, generování obsahu či bibliografických záznamů … Pro každý výstupní formát si lze navíc nadefinovat / upravit vlastní šablonu a tím tak ovlivnit vzhled výsledného dokumentu.
Cestiček k požadovanému PDF se tak nabízí povícero, já jsem si jako prostředníka zvolil ConTeXt, kde lze snadno vnutit velikost vkládaných obrázků, ale nepochybuji, že podobně úspěšně by bylo možné použít třeba i export z OpenOffice.
Prospěšná je také podpora formátu EPUB, díky které tak „při jedné práci“ lze studentům nabídnout nejenom PDF, ale i formát pro čtečky elektronických knih. S následnou pomocí konzolového prográmku ebook-convert
(součást Calibre) lze EPUB převést do MOBI, aby se dostalo i na uživatele Kindle.
Pandoc je naprogramován v Haskellu. Doteď jsem s žádnou takovou aplikací neměl tu čest, takže nově jsem se poučil, že instalace obvyklou cestou z repozitářů je hotové peklo. Osobně jsem to zkusil v Archu, pandoc lze nalézt v AURu, ale má hromadu závislostí na jiných programech a knihovnách v Haskellu, které mají další a další závislosti. Ruční instalace je tak zjevná šílenost, s pomocí vhodného AUR-helper by to možná prošlo, ale asi jsem měl zrovna „štěstí“ na jednu zastaralou knihovnu.
Přeci jen ale existuje jednoduché řešení – stačí si nainstalovat Cabal – nástroj pro distribuci a sestavování programů dostupných v Hackage, tj. jakémsi repozitáři programů naprogramovaných v Haskellu – a v něm zadat příkaz pro instalaci programu (v Archu je balíček cabal-install
součástí extra
). Stáhnutí a sestavení všech závislostí sice trvá dlouho, ale vzhledem k možnostem pandocu se to rozhodně vyplatí.
Tiskni
Sdílej: