Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Shodou okolností jsem měl v poslední době možnost vyzkoušet si na „vlastní klávesnici“ půjčování elektronických knih, a to hned na dvou různých kolekcích od známých poskytovatelů databází vědeckých textů – jmenovitě EBSCO eBooks a ebrary Academic Complete. Obě služby staví na stejném technologickém základu jménem Adobe Content Server a mají toho tedy mnoho společného:
Rozdíly jsou vesměs kosmetické:
Možnost prohlížení půjčených knih funguje podle očekávání, tj. po vypršení výpůjční lhůty se u titulu objeví nápis expired a pokus o otevření skončí hlášením o nemožnosti dokument otevřít. Jediné, co lze s exspirovanými knihami dělat, je vymazat je ze sbírky. Pokud se knihu podaří otevřít ještě před exspirací, tak ji patrně lze prohlížet libovolně dlouho, i když už termín výpůjčky vypršel (osobně jsem si takto knihu pročítal ještě asi hodinu po termínu).
Neexspirované knihy půjčené od ebrary (tj. ty ve složce Borrowed) je možné vrátit – v nabídce se u nich vyskytuje položka Return Borrowed Item. Úplně první pokusy o vrácení sice končily následující chybou: Error returning borrowed item: Server communication problem: E_ADEPT_IO, po pár dnech se to však „z ničeho nic“ rozjelo a vracení fungovalo bez problémů. Vrácenou knihu si nelze bezprostředně – v rámci jednoho sezení – opět vypůjčit, po odhlášení a opětovném přihlášení však ano. Analogicky si lze opětovně vypůjčit již exspirované tituly (pokud tedy v rámci multilicence není daný titul aktuálně rozpůjčovaný). A co je zajímavé – opětovně vypůjčené tituly mají obnoven plný kredit na tisk a kopírování.
Ad kopírování – ačkoliv je v Adobe Digital Editions možné (i když krkolomně) označit i více jak jednu stranu textu výběru, přes schránku se v rámci jedné operace nedá zkopírovat více jak cca 2 000 znaků. Tato operace je tak opravdu vhodná jen kopírování krátkých textových pasáží.
Ad tisk – maximální počet stran, které je možné vytisknout, neznamená maximální počet různých stran – jakýkoli pokus o tisk odečte příslušný počet stran, i když se tisk nezdaří nebo se tisknou ty stejné strany vícekrát. Bez zajímavosti jistě není skutečnost, že se mi ani jednou nezdařil tisk do souboru ve formátu PDF, a to jsem jej zkoušel pomocí dvou různých virtuálních tiskáren (PDF Creator a doPDF), které z jiných programů generují PDFka zcela bez problémů. Na druhou stranu, tisk via standardně předinstalovaný Microsoft XPS Document Writer (ve Windows 7) funguje podle očekávání.
Konstatování na závěr? Nejžádanější tituly ani v jedné z těchto kolekcí (zatím) nenajdete.
Tiskni
Sdílej:
Harvard a všechny tydle "světově" nejlepší školy jsou soukromé ne?blbost... ve statech je rada srovnatelnych statnich skol. z nejznamejsich UCLA, UC Berkeley, Penn State, atd. lepsi popis jde najit treba na wiki
ale nazvy statnich vysokych nevi skoro nikdoUC Berkeley by z lidí, co si myslí, že se pohybují v IT měl znát každý.
Vyhody soukromeho skolstvi jsou zrejmePřesně, porovnejme si třeba výuku informatiky na matfyzu a unicorn college.
Prumerny student si jiste bude moct vypujcit - to neni nic spatneho, lide si dnes prece pujcuji na bydleni, televizi i dovolenou, tak co. Banky jiste velmi rychle nabidnou patricne produkty.I celé státy si půjčujína svůj provoz a pohodlí svých občanů :).
je to byznys a neefektivita statniho managementuČistě teoreticky by pak šlo zaplatit ~5*2*10kKč a rovnou by ti dali magistra/inženýra. Když je to byznys, tak proč plýtvat na učení
studenti si budou sveho studia vice vazitNebudou.
Muzete namitnout, ze je to asocialni pristup a ze chudi nebudou moci studovat.Což je vtipný, neboť jak se říká, nouze naučila Dalibora housti. Kdysi když si musel člověk počítač doslova postavit a naprogramovat, tak se toho dozvěděl řádově víc. Takový člověk by si měl vejšku zasloužit zadarmo. Pokud navrhneš stípko, tak tím současnou situaci zeslabíš a projde víc horších studentů. Pokud necháš současné stípko, a zavedeš školné, tak bych třeba já neprošel. Ještě k vážení si studia. Spousta spolužáků, ač by na stípko měla, na to v mém ročníku kašlala, neboť prý proč se snažit. Se školným by to nebylo o nic jiný.
Prumerny student si jiste bude moct vypujcit - to neni nic spatneho, lide si dnes prece pujcuji na bydleni, televizi i dovolenou, tak co.Vidím, že ekonomika brzy zkrachuje, zase
přeskočily by se přijímačky (to už se dělá), průběžné zkoušky i závěrečné zkoušky, a dostal bych titul, tedy papír na dobré pracovní zařazeníJdu si koupit titul MUDr.
To je jasné. V sprivatizovanom školstve (len tak btw, udeľovanie titulov je regulované štátom, takže MBA si môžeš vytlačiť doma na tlačiarni) by jednoznačne došlo k výraznému poklesu kvality absolventov škôl, poklesu náročnosti štúdia, kupovaniu skúšok či dokonca titulov, devalvácií vzdelania... Tituly by až pričasto mali hodnotu papiera, na ktorom sú vytlačené, pri troche šťastia by preukázali mierne väčšiu schopnosť plánovať aspoň na päť rokov dopredu, než zvyšná populácia...
Jednoducho všetok ten bordel, na ktorý v súčasnosti doplácajú pracujúci ľudia, by si zúčastnení museli zaplatiť sami.
Jinak s tou predstavou souhlasim, nejak takhle vypada neoliberalni "skolstvi".Podle mě to jde implementovat i tak, že budou existovat soukromé školy, které nebudou dávat papír na potkání/za prachy, ale skutečně studenty prosejí - a titul z těch škol pak bude uznávaný. Vždyť takhle to funguje i dneska - jsou státní VŠ, kde je studium řekněme snazší, a státní VŠ, které jsou opravdu náročné a vyžadují od studentů úsilí. Pro případné trolly: Pozor, nepíšu, jestli si myslím, že by školy měly být státní nebo soukromé - sám na to nemám jednoznačný názor. Pouze se snažím ukázat, že soukromá škola nemusí automaticky znamenat, že sis papír koupil. A sám jsem na státní SŠ a plánuju jít na státní VŠ.
Vždyť takhle to funguje i dneska - jsou státní VŠ, kde je studium řekněme snazší, a státní VŠ, které jsou opravdu náročné a vyžadují od studentů úsilí.Ha. Ha.
Dočetl jsem PS:, někdo psal na jabber, chvilku jsem si psal a formoval odpověď ve stylu komu asi ufiknu prst k tomu kapacitnímu displayi a najednou PPS... No tohle =-o :D