Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
To je fakt, ale jenom když budeš tvořit jen pro sebe nebo pro lidi v tvé zemi (tvém právním prostředí). V dnešním světě tě ale i zákony jiných velkých zemí prostě mohou omezovat. Když budeš mít web pro zveřejňování 3D modelů a přijde žaloba kvůli některému z nich, budeš muset řešit, jak s ní naložíš, budeš muset řešit, co obsahuje a budeš to řešit s právníky (věci jako občan země A vytvořil model, dal ho na tvůj web v zemi B, a firma ze země A podala žalobu. Případně firma ze země C, která má uzavřeny nějaké obchodní dohody s některou z těch dvou zemí. Nebo Američany velmi oblíbené občan A je ze země, na kterou je v USA embargo (třeba Kuba nebo Írán) a tím, že distribuuješ tenhle model do USA, porušuješ tohle embargo. Takže máš na výběr, jestli model stáhneš nebo už v životě nedostaneš vízum do USA), protože takový věci normální ajťák nastudovaný nemá.
Co je horší a do blogu jsem to nepsal, protože jsem k tomu nenašel relevantní zdroj informací, je samotná techlologie 3D tiskáren. Jak jsem psal, celkem nedávno stály třeba i 1 000 000 USD, takže firmy, co je vyrábějí do vývoje daly určitě nemalé množství peněz a zhruba stejnou logikou jako u figurky, by jejich morální autorství mohlo být ukradeno. Zatím o žádné žalobě od nich nevím. Ale pokud se rozhodnou žalovat jednotlivé odvozené postupy a stahovat z webů modely pro výrobu tiskáren a jejich šíření bude stejně nelegální jako u filmů/MP3, tak to bude taky ovlivňovat i lidi v těch určitých krajinách, kde můžeš tvořit... Prostě se několik let technologického vývoje zahodí, aby molochové z minulosti dostali své peníze. To mi zní taky nějak povědomě.
Pretože to brzdí inovácie, spolupráca je vždy lepšia.To je velice silné tvrzení, které by si zasloužilo podložit. Triviální oponentura může vypadat třeba jako „když autor nebude mít motivaci v odměně, nebude tvořit“. Dva roky jsou už dost málo.
Teda zabudol som na jednu vec čo robí s patentov najhoršie zlo a to že sa dajú skupovať a odstavovať konkurenciu. Patent musí vždy patriť len tomu kto si ho zaregistroval.A co tím vyřešíš? Prostě místo trolla bude trollovat přímo vynálezce.
Autor jaksi z definice tvoří.Autor taky z definice jí.
Příkladem budiž svobodný softwareI ten je, pokud se bavíme o virálních licencích typu GPL, velmi podstatně chráněn autorským právem.
Autor jaksi z definice tvoří.Autor taky z definice jí.
Tak to asi umřu hlady.
Příkladem budiž svobodný softwareI ten je, pokud se bavíme o virálních licencích typu GPL, velmi podstatně chráněn autorským právem.
My se bavíme o autorském právu?
Tak to asi umřu hlady.No já nevím, tak jak bys chtěl bez patentové ochrany financovat třeba ten vývoj v oblasti, která není zrovna čistě bez materiálních nákladů?
My se bavíme o autorském právu?Vytáhl jsi ten SW…
Patent na oblé rohy za miliardu, dva roky je v dnešnom svete moc.Pretože to brzdí inovácie, spolupráca je vždy lepšia.To je velice silné tvrzení, které by si zasloužilo podložit. Triviální oponentura může vypadat třeba jako „když autor nebude mít motivaci v odměně, nebude tvořit“. Dva roky jsou už dost málo.
Remeslo má zlaté dno, alebo že človek robí to čomu rozumie? Múdry ľudia sú málokedy svine, pretože tomuto svetu chcú niečo dať a nie zobrať.Teda zabudol som na jednu vec čo robí s patentov najhoršie zlo a to že sa dajú skupovať a odstavovať konkurenciu. Patent musí vždy patriť len tomu kto si ho zaregistroval.A co tím vyřešíš? Prostě místo trolla bude trollovat přímo vynálezce.
Patent na oblé rohy za miliarduVybereš si nejabsurdnější případ a začneš s ním polemizovat. To je pak těžké…
dva roky je v dnešnom svete mocDva roky je kernel 2.6.39 nebo Debian Squeeze. To nejsou tak staré věci.
Múdry ľudia sú málokedy svine, pretože tomuto svetu chcú niečo dať a nie zobrať.Jak potom vysvětluješ, že tito moudří lidé prodávají patenty trollům?
Dva roky je kernel 2.6.39 nebo Debian Squeeze. To nejsou tak staré věci.(jo a nebo jestli jsi myslel pouze patenty… myslíš, že se dá technologie za dva roky uvést do produkce a ještě na ní stihnou vydělat?)
To je prípad ktorý oslovil veľa ľudí, ale toto prebieha denno denne, akurát čiastky a firmy niesu také zaujímavé. Nedávno o tom bol článok tu, alebo na Roote, už neviem.Patent na oblé rohy za miliarduVybereš si nejabsurdnější případ a začneš s ním polemizovat. To je pak těžké…
Sú to staré veci, keby to bola komerčná firma ako RedHat, tak už majú zarobené aj bez patentov. Pokiaľ niekto dokáže na patente zarobiť viac po dvoch rokoch ako autor s dvoj ročným predstihom, tak to asi nerobia dobre, alebo patent sám o sebe nič neprináša.dva roky je v dnešnom svete mocDva roky je kernel 2.6.39 nebo Debian Squeeze. To nejsou tak staré věci.
Každý sa dá uplatiť, to nebola dobrá úvaha. Zhrniem to. Špička bude stále o dva roky pred konkurenciou. Toto pokrýva či už model auta, elektroniky a v počítačoch je to pravek. Veľmi podstatné je to aby patenty vlastnili tí čo ich vymysleli, skupovanie patentov a odstavovanie konkurencie je hrozné svinstvo.Múdry ľudia sú málokedy svine, pretože tomuto svetu chcú niečo dať a nie zobrať.Jak potom vysvětluješ, že tito moudří lidé prodávají patenty trollům?
To je prípad ktorý oslovil veľa ľudí, ale toto prebieha denno denne, akurát čiastky a firmy niesu také zaujímavé. Nedávno o tom bol článok tu, alebo na Roote, už neviem.To je ale téma absurdních patentů, nikoli všech patentů.
Pokiaľ niekto dokáže na patente zarobiť viac po dvoch rokoch ako autor s dvoj ročným predstihom, tak to asi nerobia dobre, alebo patent sám o sebe nič neprináša.OK
Každý sa dá uplatiť, to nebola dobrá úvaha.Ale když vynálezce začne trollovat, tak má úplně stejnou vidinu zisku jako troll. A vůbec, znamenalo by to, že se nemůže nechat zastupovat právníkem, když tomu sám nerozumí/nemá čas?
Pokiaľ bude patentové právo postavené tak ako je, ide patentovať aj absurdity a chrániť to 20rokov je moc. Jedine skrátením doby sa dajú tieto absurdity vylúčiť. Iná reálna cesta asi nieje, teda neviem si ju predstaviť.To je prípad ktorý oslovil veľa ľudí, ale toto prebieha denno denne, akurát čiastky a firmy niesu také zaujímavé. Nedávno o tom bol článok tu, alebo na Roote, už neviem.To je ale téma absurdních patentů, nikoli všech patentů.
Dík. Špička bude stále o dva roky popredu, ale bude si vedomá že nesmie zaspať. Toto beriem ako dostatočnú motiváciu pre vývoj.Pokiaľ niekto dokáže na patente zarobiť viac po dvoch rokoch ako autor s dvoj ročným predstihom, tak to asi nerobia dobre, alebo patent sám o sebe nič neprináša.OK
Jasne, ale keď niekto robí to čomu rozumie, je tu veľká pravdepodobnosť, že nebude trollovať, ale snažiť sa vyrábať stále lepšie veci. Ako som písal remeslo má zlaté dno a toto môže priniesť len skvalitnenie výrobkov. Určite je lepšie keď veci robia ľudia s fachu, ako keď o výrobe rozhoduje nadnárodná spoločnosť a ľudia čo vidia len čísla, všetkým nám to len prospeje.Každý sa dá uplatiť, to nebola dobrá úvaha.Ale když vynálezce začne trollovat, tak má úplně stejnou vidinu zisku jako troll. A vůbec, znamenalo by to, že se nemůže nechat zastupovat právníkem, když tomu sám nerozumí/nemá čas?
Takže máš na výběr, jestli model stáhneš nebo už v životě nedostaneš vízum do USAMyslím, že tady je volba jasná a snadná
Ale pokud se rozhodnou žalovat jednotlivé odvozené postupyNaštěstí obecný patent na vytlačování roztaveného plastu už expiroval, ale kdo ví, co dalšího tam je…
1) Tak nepotrebovat vizum do zahranici momentalne, neni to samy, jako "nikdy tam nebudu chtit ani muset".
2) Ja se prave obavam toho, ze zatim ty tiskarny tolik nevadi nikomu, ale az se rozjede druhovyroba cehokoliv plastoveho v kazde n-te domacnosti, tak to nebude vadit jenom velkym firmam, ale treba i Cine... Takze ten tlak na odstranovani opensource modelu tiskaren bude mozna dost velkej - rada je jednoducha: Stavte si doma 3D tiskarny, dokud to jde :)
Ja nejsem pravnik (dikybohu). Ale v tom zakone se pise:
§ 11
(1) Majitel patentu (§ 34) má výlučné právo využívat
využívání vynálezu jiným osobám, nebo na ně patent převést.
§ 13
Zákaz přímého využívání
Nikdo nesmí bez souhlasu majitele patentu
a) vyrábět, nabízet, uvádět na trh nebo používat výrobek, který je předmětem patentu, nebo k tomu
účelu výrobek dovážet či skladovat anebo s ním jiným způsobem nakládat;
o necem jako "domaci pouziti" nebo "mnozstivi mensi nez male" tam zminku nevidim :)
Na druhou stranu tam pisou, ze vynalez musi byt novy a tohle vsechno omezeni se vztahuje ode dne, kdy byl zaevidovany. tzn. pokud napr. uz existuje open-source tiskarna s kartezskym systemem, nemuze si firma, co do vyvoje tiskarny s kartezskym systemem pred patnacti lety dala penize, ted ten patent zaregistrovat. Prusvih je, jestli neco podobnyho uz tech patnact let maji zaregistrovane.
§ 18 Práva majitele patentu nejsou porušena, využije-li se chráněného vynálezu: ... d) při činnosti prováděné pro neobchodní účely;Kazdopadne patenty jsou v teto diskusi irelevantni, onen model z Warhammeru bude chranen pres autorske pravo.
Catia je pořádnej CAD.
Freecad, Brlcad, Salomé, Openscada, Art of Illusion taky nejsou nic.
A takové modely figurek spíš v Blenderu.
Pokud se člověk spokojí s věcmi "jenom" zadarmo pod wine, tak SketchUp a Autodesk 123D fungujou.
Ten Zima je snad všude, už jsem si dělal naděje že to napíšu já a zase nic
Ale to je to šílený. Ty nedáváš na web stavebnici nebo figurku. Stavebnice nebo figurka jsou konkrétní věci v konkrétním světe. Ty dáváš na web model něčeho, co jsi skutečně vytvořil ty. Když nakreslíš Mona Lisu pastelkama na čtvrtku a dáš potom na web fotku/scan na web s popiskem "Podívejte - tohle jsem vytvořil já!", tak těžko může někdo říct, že těžíš z díla Leonarda da Vinci.
Z toho na mě padá dost bezmoc...
Väčšina týchto vecí je chránená. Zákonom. Nemôžeš len tak zneužiť niekoho prácu a skopírovať tvar súčiastky (vrátane určite patentovaného spôsobu spájania jednotlivých "kociek" pri rôznych stavebniciach).
Samozrejme kadejakí libertariáni a anarchisti môžu s tým mať problém, ale vlastníctvo si zaslúži ochranu, aj keď je duševné. A myslím, že kľudne môže byť právna úprava ešte tvrdšia.
Ak by som mal možnosť, s radosťou by som to doplnil o ochranu aj vecí, ako je podnikateľský plán.Treba u toho Warhammeru jde vazne pouze o inspiraci a i ten autor rika, ze dohledaval v podminkach firmy, zda smi nebo nesmi udelat model vypadajici podobne a nic, co by udelal protipravne, nenasel.(vim, ze tady argumentuju porad jednim rok starym pripadem, ale stejne...)
On nedistribuuje figurky, on distribuuje modely (rozuměj to jako obrázky) těch figurek. Něco, co udělal jako fanart!
Pointa je v tom, že pokud se mi něco líbí a já si udělám jenom tak od oka obrázek, tak přece nekradu někomu jeho duševní vlastnictví. On vytvořil originál, on může tvořit módu nebo trend v designu a já (pokud to má jako průmyslový vzor) nesmím vytvořit napodobeninu. Ale pokud někdo tenhle design jenom zachytí a je jedno jestli si udělá skicu, fotku nebo si vymodeluje modýlek v počítači, tak přece neni zloděj.
Jiná otázka je potom u náhradních dílů. Když si zakoupím hotový produkt a kus se rozbije - jsem oprávněn si ten kus vyrobit? A co když si nevyrobím přímo ten kus, ale kus, který na dané místo sedí? A co když ho vyrobím a vylepším, aby už se tímto způsobem nerozbíjel? A smím ho vůbec distribuovat? A co jeho skicu?
Ochrana veci, co nejsou patentem, uzitnym vzorem nebo prumyslovym vzorem je silenstvi. A za libertariana ani anarchistu se nepovazuju :)
Pokud nabidnu svoji fotku prodavat / nabizet, muzes si ji koupit / stahnout. Pokud si ji koupis / stahnes, mas pravo s ni delat, co uznas za vhodny - je prece tvoje. Pokud si vyfotim sam sebe a dam to na svy auto a ty fotku toho auta a pouzijes to jako reklamu, je to tvuj vytvor. To by se melo zakazat foceni budov, protoze fotograf nezaplatil architektum?
Pokud nekdo vyfoti tebe konkretne, tak to jako reklamu na cokoliv pouzit nemuze. Pokud nekdo zabere dav v miste, kde dav je a pouzije to v reklame/filmu, je to legalni bez ohledu na to, kdo je v davu. A je to tak spravne.
U produktu nebo vynalezu je to stejny. Pokud nekdo udela 3D model v pocitaci/obrazek/skicu cehokoliv, co je v realnem svete, nikomu nic nekrade.
1. podľa mňa áno, ale v tomto vlákne je to IMHO off topic.
2. A z akého titulu je fotenie konkrétnych nelegálne? Tipujem súkromie a dobré meno. Súkromie možno nie, ale prečo by Lego nemalo mať nárok na ochranu dobrého mena? Prečo by nejakí Piráti mali mať právo len tak v rámci politickej kampane vystaviť Lego riziku poškodenia dobrého mena v očiach nePirátov?
3. Takže si za úplné zrušenie patentov? Budem parafrázovať frdrx z komentu nižšie, ale nemáš pravdu ani väčšinový názor.
2. Protoze Pirati nerikaji Lego nas podporuje. Oni si koupili neco a je jedno jestli krabici Lega, loutku Kasparka nebo nasadu od kostete a pouzili to, jak chteli - kvuli tomu to kupovali. To jsou ruzny veci. Kdyby rekli "firma Lego nas podporuje" bylo by to zly. stejne jako kdyby vzali fotku nejakyho nahodne vybranyho jednotlivce a napsali k nemu "Podporuju Piraty". Kdyz si toho jednotlivce za to zaplati a reknou mu "vem si pasku a drz vlajku", on je vezme a podrzi, je to taky uplne v poradku. Oni si proste jenom misto herce koupili hracku.
3. Ne, to rozhodne ne. Patenty tak, jak jsou v Cechach definovany nejsou ultimatni zlo. Da se (podle me) spekulovat o spravne delce toho patentu, ale vynalezce ma pravo vynalez sam vyrabet a mit diky nemu konkurencni vyhodu. Ale nikdo nijak nikomu nezakazuje patentovanou vec fotit/skicovat nebo se na jeji vyrobu pripravovat. Jenom ji nikdo krome majitele patentu nesmi primo vyrabet nebo patentovanou technologii pouzivat. Tady jde o uplatnovani patentu u uplne jinyho druhu vyrobku, nez jaky byl puvodni patent - tj. "figurka vs. model v pocitaci". To je imho kravina
oni se fotit muzou, jenom nesmis zabirat verejne prostranstvi :)
O tom, ze je s podivem, ze Praha1 dokazala uzavrit takovou smlouvu a policie na Karlove moste nechava sekuritaky chovat se, jako by se jednalo o pozemek a majetek soukromy firmy, asi neni treba diskutovat. A pevne doufam, ze to neni trvaly stav uz naporad...
Treba kdyby to zrusili po volbach u prilezitosti uplne vymeny vedeni, to by se mi libilo!
Ale ve svete to s focenim tak jednoduchy, jako u nas, neni. Napr. ve Francii je umelecke dilo chranene autorskym zakonem (jako u nas) a automaticky se nesmi fotit, dokud neni receno jinak. Eifellovka je stara 90 let, takze se to ne ni nevztahuje. Ale jeji vyzdoba elektrickym osvetlenim je novejsi a je to umelecky dilo - proto se v reklamach eifellovka objevuje zpravidle ve dne.
Treba u toho Warhammeru jde vazne pouze o inspiraci ... On nedistribuuje figurky, on distribuuje modely (rozuměj to jako obrázky) těch figurek. Něco, co udělal jako fanart!V podobnych pripadech je casto argumentovano, ze nove vznikle autorske dilo, pokud vyuziva napr. postavy ci charakteristicke rysy jineho autorskeho dila, je odvozene od toho dila (coz uz porusuje autorska prava spojena s puvodnim dilem). Proto se napr. ve fantasy literature bezne nevyskytuji hobbiti (na ne si narokuje autorska prava pozustalost J.R.R. Tolkiena) ale pulcici (halfling, genericky pojem). A ano, prevazna vetsina fanfiction ci fanart je v tomto smyslu nelegalni, akorat to nikoho komercne netrapi. Jina vec je, pokud se jedna o bezny produkt, ktery nesplnuje pozadavky kladene na autorske dilo, tam ochranu autorskym pravem nelze pouzit (tedy napr. presne padnouci nahradni dil). A koneckoncu i u toho autorskeho dila si sam muzes 3D kopii pro osobni potrebu vyrobit (alespon v CR), ale uz ne sirit jeho model pro 3D tiskarnu.
Väčšina týchto vecí je chránená. Zákonom. Nemôžeš len tak zneužiť niekoho prácu a skopírovať tvar súčiastky (vrátane určite patentovaného spôsobu spájania jednotlivých "kociek" pri rôznych stavebniciach).Myslím, že autor vyjadřuje svůj názor na to, jak by to mělo být, nikoli, jak to zrovna náhodou implementují zákony v nějaké zemičce.
Samozrejme kadejakí libertariániMůžu se zeptat, jakou máš definici libertariánství? Já chápu jako součást smluvní volnost, tedy že autor si může nechat podepsat libovolné NDA.
Ale tu prudu tu riešim od #45.
Viz vyššie, kde by Petr prípadným uvidením Lego kociek u Jeníka nevstúpil do vzťahu s firmou Lego.A to je dobře nebo špatně? Dobře: Práva firmy Lego budou ochráněna. Špatně: Jen tak náhodou někde něco uvidím a pak tu myšlenku nesmím používat (e.g. nesmím si třeba pak to, co jsem viděl, kreslit v CADu), i když jsem o to neměl zájem a teď musím furt myslet na to, abych AZ náhodou omylem neporušil.
Vo svete NDA by dochádzalo k takým absurdným situáciám, že Petrovy rodičia (ako právny zástupcovia) by buď museli podpísať NDA s firmou Lego alebo by sa chlapci nemali ako hrať.Dobře, a jak by měl ten default AZ vypadat? Co když povolí hraní si, oni si budou hrát na piráty a to firma Lego přece nechtěla?
Ešte absurdnejšia situácia by nastala, ak by k pristúpeniu k NDA došlo tesne pred dosiahnutím plnoletosti dieťaťa.Je to úplně stejně absurdní, jako když teď dítě přistoupí k AZ-definovanému vztahu s firmou Lego před dosažením plnoletosti.
KickSat is scheduled to launch on an ISS commercial resupply mission, SpaceX CRS-3, in September 2013.Ale vypada to, ze ty mikrosrandy toho moc umet nebudou. Ten ArduSat vypada mnohem lip, uvidime, uvidime
Moje oblibena myslenka je vypustit vlastni geostacionarni satelit, pres ktery by probihalo svobodne sdileni.Nevím, nepotřebuješ fakt dobrou propustnost? No a taky se to dá zarušit a sestřelit.
To by pak pozemni zdroj vysilani asi opravdu nemohli odhalit.Parabola na střeše, odraz signálu v atmosféře.
Tor alebo Freent si určite nájdu svoje využitie, ale v západných krajínách ich využívajú najmä zločinci. Takže zákaz možno nie, nie sme v Číne, ale určite by som sa nechal inšpirovať napríklad zbraňovou politikou (psychotesty, čistý register trestov, preukaz na povolenie používania Tor-u, a pod.)
Satelity nepomôžu, pretože si občan nejakého štátu a ak by aj nie zrejme chceš svoj zločinecký obsah dostať do štátu, kde je porušovanie autorského práva zločinom. Plus ako bonusový problém by som videl Kozmickú zmluvu.Takže zákaz možno nie, nie sme v Číne, ale určite by som sa nechal inšpirovať napríklad zbraňovou politikou (psychotesty, čistý register trestov, preukaz na povolenie používania Tor-u, a pod.)Platí totéž třeba i na používání podobně nebezpečných bytů nebo písma?
Tiskni
Sdílej: