Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
Po násilném ukončení isohunt.com nějakou dobu fungoval isohunt.to, který je v současné době také odstaven. Dokonce v posledních týdnech přestal fungovat i nový thepiratebay, který byl původně založen po monstrprocesu za narušování základů monopolního kapitalismu s provozovateli původního trackeru nově cznikající švédskou pirátskou stranou jako proxy pro mnoho jiných mirrorů na celém světě. Chráněný prý nějakými zákony o svobodném politickém vyjadřování, jednoduše řečeno, že odstavit server, který poskytuje nějaké "seznamy" kulturních statků, provozovaý politickou stranou, která má snad dokonce i nějaké politické zástupce v parlamentu není možné tak uplně bez hlesu.
To máme fakta. Nehodlám tu odbhajovat volné sdílení, ani začinat diskusi o založení nových trackerů, případně propagaci právě teď nově vznikajících, ale vzhledem k tomu, že výše zmíněné komunity reagovaly rychle přesunutím záloh různě po světě i na pseudostáty, čehož si všimla i česká media, jako třeba http://www.zive.cz/bleskovky/the-pirate-bay-se-prestehoval-na-sopecny-ostrov-nyni-pouzia-domenu-ac/sc-4-a-171671/default.aspx, tak mě docela zajímá, jak se to v současné době se svobodným internetem vyvýjí.
Někteří se prošli prahou na demonstracích proti ACTA, která byla následně zrušena, ale realita vypadá tak, že smlouva v podstatě platí stejně skytě jako byla loutkovodiči dojednána.
Jak se vůbec obešlo řízení s piratebay provozovaným politickou a řádně zvolenou stranou v evropě sloužícím jako proxy na mirrory? Byl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?
Je náhodou načasování na předvánoční období, kdy mají všichni hromadu jiných starostí?
Pro mě je situace zjevně silně nejasná a vnímána ze zkazek a drbů. Nejsem žádným členem tvrdého jádra ani velký pirát, pouze se snažím zorientovat v situaci. Pokud souhlasíte s protržením přehrady, abyste zaplavili sousedovo pole, pozdě zjistíte, že potopa jednou utržená ze řetězu se nezastaví na váš pokyn.
Tiskni
Sdílej:
Jojo, taky jsem o tom nedávno psal http://www.abclinuxu.cz/blog/zivot/2013/11/jak-se-podsitujem
Problém je, že řešení pro svobodný internet momentálně neexistuje, akorát pro lidi z CzFree, ti si svobodu udrží, my ostatní budem reinkarnovat VHSky.
Byl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?TPB je web, který jasně porušuje zákon, obchází ho, a u soudu už za to několikrát byl. Co je na tom divného? A nevím, proč by se z toho mělo dělat drama. "Složitý problém" to fakt není...
A tím jste jako odpověděl na položené otázky? Když to není složité, tak mi tedy vysvětlete jak funguje ten "úžasný moderní a přívětivý systém, jehož skvělé záměry mi není příslušno zpochybňovat a který tak nesobecky bez mé povinnosti jakkoliv se angažovat opět včas zakročil proti těm zlým pedofilům a teroristům z TPB a na poslední chvíli zachránil mě, nás všechny a hlavně naše děti před tragickou újmou jež nám měla být způsobena"? Už jen tak pro zajímavost bych rád věděl, jak to funguje. "To abych mohl účinněji uctívat a bezmezněji obdivovat božskost tohoto brilantního a krásného systému." Otázka je míněna vážně a pokud čteš mezi řádky :D, tak ti prozradím, že narážim na důsledky alegorie 'Pokud souhlasíte s protržením přehrady, abyste zaplavili sousedovo pole, pozdě zjistíte, že potopa jednou utržená ze řetězu se nezastaví na váš pokyn. '. Ale i přes tyto zjevné narážky bych se rád v souladu s článkem držel první otázky a věcné diskusi o tom, jak to tedy funguje. Je to důležitější otázka než to, zda TPB porušuje zákon nebo ne. Napsat takto asertivní a květnatou odpověď mi dalo docela zabrat, tak se opovaž odepsat nějakou koninu. :DByl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?TPB je web, který jasně porušuje zákon, obchází ho, a u soudu už za to několikrát byl. Co je na tom divného? A nevím, proč by se z toho mělo dělat drama. "Složitý problém" to fakt není...
a proc by mel bytMělo by ti být něco do toho, že jsem si s Pepou odvedle natáhnul kabel?
Jo, to se stane. Ale proste jestli ma smysl tu svobodu na internetu pro tech par jedincu smysl zabezpecovat, kdyz vetsina ji nechce, nepotrebuje. A potreby vetsiny prevysuji potreby mensiny nebo jednotlivce.Ah takhle. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Hmm.
Jo, to se stane. Ale proste jestli ma smysl tu svobodu na internetu pro tech par jedincu smysl zabezpecovat, kdyz vetsina ji nechce, nepotrebuje. A potreby vetsiny prevysuji potreby mensiny nebo jednotlivce.Co bys dělal v situaci roku ~1933 v Německu, kdy nějaký týpek nahoře chce vyhladit Židy a většina společnosti ho v tom zřejmě podporuje? Co bys dělal, kdybys byl Žid?
Protože Internet patří mnoha subjektům, je to jejich soukromý majetek (servery, sítě…) a oni mají právo ho používat podle svého. Nepatří politikům.