Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Po násilném ukončení isohunt.com nějakou dobu fungoval isohunt.to, který je v současné době také odstaven. Dokonce v posledních týdnech přestal fungovat i nový thepiratebay, který byl původně založen po monstrprocesu za narušování základů monopolního kapitalismu s provozovateli původního trackeru nově cznikající švédskou pirátskou stranou jako proxy pro mnoho jiných mirrorů na celém světě. Chráněný prý nějakými zákony o svobodném politickém vyjadřování, jednoduše řečeno, že odstavit server, který poskytuje nějaké "seznamy" kulturních statků, provozovaý politickou stranou, která má snad dokonce i nějaké politické zástupce v parlamentu není možné tak uplně bez hlesu.
To máme fakta. Nehodlám tu odbhajovat volné sdílení, ani začinat diskusi o založení nových trackerů, případně propagaci právě teď nově vznikajících, ale vzhledem k tomu, že výše zmíněné komunity reagovaly rychle přesunutím záloh různě po světě i na pseudostáty, čehož si všimla i česká media, jako třeba http://www.zive.cz/bleskovky/the-pirate-bay-se-prestehoval-na-sopecny-ostrov-nyni-pouzia-domenu-ac/sc-4-a-171671/default.aspx, tak mě docela zajímá, jak se to v současné době se svobodným internetem vyvýjí.
Někteří se prošli prahou na demonstracích proti ACTA, která byla následně zrušena, ale realita vypadá tak, že smlouva v podstatě platí stejně skytě jako byla loutkovodiči dojednána.
Jak se vůbec obešlo řízení s piratebay provozovaným politickou a řádně zvolenou stranou v evropě sloužícím jako proxy na mirrory? Byl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?
Je náhodou načasování na předvánoční období, kdy mají všichni hromadu jiných starostí?
Pro mě je situace zjevně silně nejasná a vnímána ze zkazek a drbů. Nejsem žádným členem tvrdého jádra ani velký pirát, pouze se snažím zorientovat v situaci. Pokud souhlasíte s protržením přehrady, abyste zaplavili sousedovo pole, pozdě zjistíte, že potopa jednou utržená ze řetězu se nezastaví na váš pokyn.
Tiskni
Sdílej:
Jojo, taky jsem o tom nedávno psal http://www.abclinuxu.cz/blog/zivot/2013/11/jak-se-podsitujem
Problém je, že řešení pro svobodný internet momentálně neexistuje, akorát pro lidi z CzFree, ti si svobodu udrží, my ostatní budem reinkarnovat VHSky.
Byl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?TPB je web, který jasně porušuje zákon, obchází ho, a u soudu už za to několikrát byl. Co je na tom divného? A nevím, proč by se z toho mělo dělat drama. "Složitý problém" to fakt není...
A tím jste jako odpověděl na položené otázky? Když to není složité, tak mi tedy vysvětlete jak funguje ten "úžasný moderní a přívětivý systém, jehož skvělé záměry mi není příslušno zpochybňovat a který tak nesobecky bez mé povinnosti jakkoliv se angažovat opět včas zakročil proti těm zlým pedofilům a teroristům z TPB a na poslední chvíli zachránil mě, nás všechny a hlavně naše děti před tragickou újmou jež nám měla být způsobena"? Už jen tak pro zajímavost bych rád věděl, jak to funguje. "To abych mohl účinněji uctívat a bezmezněji obdivovat božskost tohoto brilantního a krásného systému." Otázka je míněna vážně a pokud čteš mezi řádky :D, tak ti prozradím, že narážim na důsledky alegorie 'Pokud souhlasíte s protržením přehrady, abyste zaplavili sousedovo pole, pozdě zjistíte, že potopa jednou utržená ze řetězu se nezastaví na váš pokyn. '. Ale i přes tyto zjevné narážky bych se rád v souladu s článkem držel první otázky a věcné diskusi o tom, jak to tedy funguje. Je to důležitější otázka než to, zda TPB porušuje zákon nebo ne. Napsat takto asertivní a květnatou odpověď mi dalo docela zabrat, tak se opovaž odepsat nějakou koninu. :DByl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?TPB je web, který jasně porušuje zákon, obchází ho, a u soudu už za to několikrát byl. Co je na tom divného? A nevím, proč by se z toho mělo dělat drama. "Složitý problém" to fakt není...
a proc by mel bytMělo by ti být něco do toho, že jsem si s Pepou odvedle natáhnul kabel?
Jo, to se stane. Ale proste jestli ma smysl tu svobodu na internetu pro tech par jedincu smysl zabezpecovat, kdyz vetsina ji nechce, nepotrebuje. A potreby vetsiny prevysuji potreby mensiny nebo jednotlivce.Ah takhle. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Hmm.
Jo, to se stane. Ale proste jestli ma smysl tu svobodu na internetu pro tech par jedincu smysl zabezpecovat, kdyz vetsina ji nechce, nepotrebuje. A potreby vetsiny prevysuji potreby mensiny nebo jednotlivce.Co bys dělal v situaci roku ~1933 v Německu, kdy nějaký týpek nahoře chce vyhladit Židy a většina společnosti ho v tom zřejmě podporuje? Co bys dělal, kdybys byl Žid?
Protože Internet patří mnoha subjektům, je to jejich soukromý majetek (servery, sítě…) a oni mají právo ho používat podle svého. Nepatří politikům.