Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jakmile jsem jednou vydal Wammu pro Windows, upletl jsem si na sebe bič. Chyby se opravují v nových verzích a shánět nějaké Windows na to, abych mohl vydat novou verzi mě už opravdu nebaví, takže binárka pro Windows je za aktuálním stavem docela daleko. Ale od čeho máme Wine? S tím by to přece mohlo jít nějak udělat…
Na celou myšlenku kompletní automatizace mě vlastně přivedl patch pro aktualizaci intrukcí pro vytvoření verze pro Windows. Sice tento návod měl spoustu nevyřešených problémů, ale nasměroval mě směrem, který se dal použít - vše udělat pomocí Pythonu pro Windows nainstalovaného ve Wine. Doposud jsem používal o něco obskurnější cestu s ručním linkováním proti rozbalenému Pythonu a občas věci prostě nefungovaly tak jak by měly.
Po úspěšném zkompilování python-gammu přišlo na řadu vytvoření instalačního balíčku z Wammu, protože většina uživatelů na Windows prostě není schopná (nebo ochotná) instalovat Python a jednotlivé moduly ručně. Bohužel Py2Exe, který pro tyto účely používám, trpí nějakou drobnou chybou, která po znásobení nenaimplementovanou funkcí ve Wine, způsobí, že to prostě nefunguje. Naštěstí je ve zmiňovaném bugu návod, jak to pomocí PE Tools opravit (je jen chybný nějaký údaj v PE hlavičce).
Po vytvoření binárky už jen stačí vytvořit instalátor. Naštěstí má Inno Setup i kompilátor pro příkazovou řádku, takže to už bylo bez jakýchkoliv komplikací.
Bohužel testování ve Wine však nezaručí, že program půjde spustit i na Windows (třeba výše zmiňovaná chyba v PE hlavičce Wine vůbec nevadí), ale snad se časem podaří verzi pro Windows odladit do rozumného stavu. Pokud se snad někdo chce zapojit do testování a má Windows, stahovat může dočasně tady.
Jak vypadají výsledné skripty pro kompilaci se můžete podívat v SVN pro Gammu, python-gammu a Wammu.
Tiskni
Sdílej: