Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tento měsíc vyjde nové Ubuntu 11.04 "Natty Narwhal". V základní instalaci bude Unity a pokud nemáte grafickou akceleraci, tak GNOME 2. GNOME-Shell nejspíš bude k dispozici po nainstalování z repozitáře balíků, ale slyšel jsem, že i to je ještě otázka (má to nějaký bugs nebo co). A mě by zajímalo, čemu byste radši dali přednost z následujících možností:
Vzdycky jsem si rikal, ze desktopove prostredi z roku XY bude v budoucnu, kdy uz budou rychlejsi a lepsi pocitace, ze bude svizne jako pr*se a bude se velmi rychle nacitat z harddisku. Vzdycky jsem si myslel, ze to prostredi bude mit vychytany mouchy, bude vylepseny a pak, ze se s v nem bude tak skvele delat bez vysokych naroku na hardware, coz by se dnes napriklad dobre projevilo u netbooku. Ale vzdycky s novym hardwarem prislo i nove desktopove prostredi, ktere prineslo nove prvky a to prave na ukor rychlosti, pouziti pameti a dalsich HW naroku atd. Vzdycky to pro me bylo tak trochu zklamani.
Představte si, že máte nainstalované GNOME 3, ale bez GNOME-Shell. Představte si, že místo GNOME-Shell máte úplně nové prostředí, které máte možnost vytvořit.
V tomto novém prostředí můžete nechat nějaké vychytávky z GNOME 2. Můžete tam naopak přidat něco z jiných prostředí, jako jsou KDE, Unity, XFCE, LXDE, Fluxbox, Openbox, Sawfish, Awesome, AfterSTEP atd.
Nebo tam můžete přidat samostatné vychytávky jako jsou Avant Window Navigator, Compiz atd. A také tam můžete přidat to, co se vám líbí na Windows nebo Mac OS X, Solaris, BeOS, AmigaOS atd.
A také tam můžete mít úplně nové věci, které jinde nenajdete.
Takže, co byste v tom novém prostředí nechali, co byste přidali a jaké funkce by to mělo mít, aby se vám v tom pracovalo dobře, rychle, pohodlně, intuitivně, přehledně a kdoví jak ještě (každý, kdo co uzná za vhodné)?
Rozhodl jsem se zjistit, v jakých jazycích programují návštěvníci ABCLinuxu. Anketa má dvě části a dodatek. V první části jsou jazyky jako Java, C/C++, C#, BASIC atd. V druhé části jsou jazyky jako Bash, PHP, Python, JavaScript atd. Anketa poběží do konce května 2011. Prosím vyplňte pokud možno obě části ankety včetně dodatku. Vybrat můžete více možností (u dodatku pouze jednu).
POZOR! - Anketa má nově od 3.4.2011 DODATEK týkající se programování v C nebo C++. Prosím ty, co již hlasovali v prvních 2 částech, jakož i ty, co budou hlasovat poprvé, aby také hlasovali v DODATKU. Děkuji.