Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Představte si, že máte nainstalované GNOME 3, ale bez GNOME-Shell. Představte si, že místo GNOME-Shell máte úplně nové prostředí, které máte možnost vytvořit.
V tomto novém prostředí můžete nechat nějaké vychytávky z GNOME 2. Můžete tam naopak přidat něco z jiných prostředí, jako jsou KDE, Unity, XFCE, LXDE, Fluxbox, Openbox, Sawfish, Awesome, AfterSTEP atd.
Nebo tam můžete přidat samostatné vychytávky jako jsou Avant Window Navigator, Compiz atd. A také tam můžete přidat to, co se vám líbí na Windows nebo Mac OS X, Solaris, BeOS, AmigaOS atd.
A také tam můžete mít úplně nové věci, které jinde nenajdete.
Takže, co byste v tom novém prostředí nechali, co byste přidali a jaké funkce by to mělo mít, aby se vám v tom pracovalo dobře, rychle, pohodlně, intuitivně, přehledně a kdoví jak ještě (každý, kdo co uzná za vhodné)?
Tiskni
Sdílej:
Ve všech prostředích bych rád viděl nějakou spolehlivou implementaci vzdálené plochy, která se umí připojit k již otevřené session uživatele a chová se šetrně k lince
a to celé by mohlo fungovat i přes webový prohlíeč a bylo by to geniální
ccsm
). Titulek na panelu je na menším displeji možná super, ale já mám docela velký displej a taky velké rozlišení, takže bych uvítal, kdyby se to chování dalo nastavit. Ale předně mi to připadá vizuálně neatraktivní (mám pocit, že mi spadl dekorátor oken).
Aktivity jsou docela fajn věc. Každá činnost má svůj vlastní "desktop" (včetně vlastních virtuálních ploch) s jiným nastavením. Mám různé aktivity na různé činnosti (třeba zobrazený pracovní adresář ve Folder View plasmoidu) a zástupce používaných aplikací pro každou konkrétní aktivitu, pak mám jednu na běžné "počítačníkování" a tak mi nezavazí spuštěné programy z jiné aktivity (přičemž aktivity mohou sdílet programy). Mělo by jít aktivitu i pozastavit a šetřit tak zdroje, ale zatím jsem nepoznal rozdíl. Pro můj styl práce je to super: pracuji, pak se přepnu a když chci opět pracovat, tak začnu tam, kde jsem skončil a během jiné práce mi nezavazí programy té předchozí.
Aktivity je snadné vytvořit a ještě snadnější přepnout, což v prvních verzích KDE 4 nebylo pravidlem.
V tom výpisu jsem zapomněl na dashboard, což je docela užitečná věc. Mám tam kalendář, poznámky, ovládání přehrávače a nestraší to na ploše, kterou mám stejně zakrytou okny.
Ve všech prostředích bych rád viděl nějakou spolehlivou implementaci vzdálené plochy, která se umí připojit k již otevřené session uživatele a chová se šetrně k lincex11vnc -ncache 10 ako server a ako klient xtightvnc -encodings 'tight copyrect' -quality 2
Still editable, but not by accident: this all sounds cool, but you tried to add an applet, or to even just move one, but without success? There's a secret trick here: press alt (or the modifier configured for metacity, if you changed it) and right-click.Dosud jsem byl přesvědčen, že ten panel fallback zkriplili až tak, aby nebylo možné na něj cokoliv přidat. A nebylo to proto, že by mě nenapadlo zkusit použít Alt, ale proto, že jsem to zkoušel jenom ve virtuálu a teď jsem zjistil, že ten Alt+rightclick se ve virt-manageru zjevně do guesta vůbec nepřenáší. Takže teď aspoň vím, že dokonalé zkriplení se nekonalo, ale pozoroval jsem bug.
Libil by se mi plne tiled/tabbed WM podobne jako to ma Eclipse, VS nebo Blender. Dobre by take mohlo byt mit moznost schovat pod jeden tab vic dalsich tabu. Aplikace by mely normalni (konfigurovatelne) toolbary a menu, zadny ribbon. A na vsechno klavesove zkratky a schopnost aplikaci pamatovat si rozvrzeni.Tak si to napište. Samozřejmě v Lispu, jak jinak ...
Taky me neco podobnyho napadlo (s temi okny), ale musela by tam byt moznost nastavit si, aby okna nebyla tiled, ale normal prekryvaci s okrajema (pro ostatni uzivatele). To s tema tabama s vice tabama, to je taky dobry, jen by se to muselo vykoumat tak, aby to ovladani nevypadalo prilis slozite. Mozna by jako standardni nastaveni vzhledu melo pouze jedny taby, s tim ze by si kazdy uzivatel mohl vytvorit dalsi taby pod tabama a toto pokrocilejsi prizpusobeni by uz zustalo zapamatovany, nez to zase uzivatel nekdy zmeni. Ostatni je, jak rikas, stara skola. Tam asi neni co vymyslet.
P.S. Nevadi tykani?
Gnome-shell bych rád používal, kdyby mi na mém starém PC fungoval. Zkoušel jsem Live-cd s Gnome 3 a prostředí mi ani nenaběhlo.S těmi livecd byly nějaké problémy, zkus až bude nějaká stabilní distribuce.
Budu asi muset pár let počkat, až se obě výše uvedené prostředí dostanou z astabilního do stabilního stavu...Ani to nemusí být tolik let...
Zkousel jsem chvili pracovat s Gnome-Shell a oproti pocatecnim verzim, ktery byly teda strasny, musim rict, ze finalni verze je dobre pouzitelna. Pracuje se v tom fakt dobre. Akorad mi vadi, ze kdyz chci prepnout mezi nekolika maximalizovanymi okny, tak musim do Activites a tam v tech oknech hledam to spravny okno. A kdyz mate nejaky okna hodne sobe podobny, tak pak stejne musim koukat i na nazvy oken pod tema miniaturama a zase to hledam.
Zatimco v GNOME 2 jsem si mohl v taskmanageru zprehazet poradi oken jak jsem chtel. Takze jsem si dal treba file manager na prvni misto, pak jsem si dal treba gedit a za nim dalsi. Takto jsem si nastavil poradi oken v taskmanageru, a vedel jsem hned kam sahnout, abych si dal do popredi to spravny okno. To mi prislo rychlejsi. A to co jsem delal za praci na compu, tak vyzadovalo neustale prepinat mezi okny, z nichz jedno bylo porad maximalizovany.
Taky mi vadi ten ubytek nastaveni, ale to je asi docasny do pristich verzi. Pri praci jsem taky narazil na par bugs pri pokrocilejsi praci a to jak v Gnome-Shellu, tak ve fallback modu. Ale to je taky docasny. No uvidime, co s tim v GNOME teamu vymysli. Rozhodne to ma min problemu, nez melo prvni vydani KDE4.
Enlightenment vypada dobre. Nezabira tolik pameti, je rychle, nema moc bugu. Ale narozdil od GNOME nebo KDE zatim nenabizi tolik funkcionalit ve standardni instalaci (zkousel jsem ho na Ubuntu).
Zato knihovny Enlightenment maji budoucnost (myslim si to). Mozna by bylo zajimavy postavit dalsi window manager prave na nich. Uz vysly verze 1.0.0 vsech zakladnich knihoven (krome Elementary). Par knihoven ma vyssi verzi.
Docela se tesim na verzi 1.0.0 Enlightenment Window Manageru.