Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
slovenske skoly som nerozpisoval nema to cenu...
aby pochopil jak a co vlastne ma studovatTyhle věci jsem přestal řešit 3. semestr. Na FI je to v pohodě, ale na matice na PřF se mění podmínky studia každý semestr, takže si prostě vždycky něco zapíšu, občas to zkontroluju v ISu šablonama oboru, spočítám kredity a až budu chtít ke státnicím, tak se budu hádat se studijním tak dlouho, dokud mě tam nepustí a hotovo
... je to pouze můj osobní názor a ten měnit nebudutento přístup je od tebe ovšem velmi hloupý - kdybys něco věděl o všech relevantních školách, pak by bylo oprávněné tvrdit, že dle tvého názoru je FI MUNI nejlepší; jestliže ovšem soudíš pouze podle lidí, kteří nejsou schopni odlepit prdel z Moravy, a o ostatních školách nic nevíš, pak je nesmyslem tvrdit, že něco co znáš je lepší než něco co neznáš, a svůj názor bys změnit měl, tedy nikoliv tak, že FI MUNI není nejlepší, ale tak, že FI MUNI je IYHO nejlepší v okruhu toho co znáš, tedy na Moravě ... teď jsem si všiml patičky - neber si to osobně, ale to co zde presentuješ je analogické s přístupem typického "uřvaného ubunťáka" - sice neznám nic jiného než Ubuntu, ale Ubuntu rulezz!
>Viem ze nechcem byt programatorom, kedze ma to vobec nebavi. Takze doporucuji vyskrtnout MUNI i VUT FIT.To jako proč?
když si teda člověk na tu přednášku sed a neusnulTo bylo při přednáškách 18.00 -- 20.00 na podzim první problém...
Liborek to rozvrtal...a tohle druhý
Dalsim lakadlom je urcite i to ze Pha je jedine skutocne mesto v regionejaj, tak teď sis to u Brňáků pěkně zavařil
v ktorom je ako bonus to ze sa v pohode dohovorim slovensky.hm, což bohužel naopak, tedy že na Slovensku by se bez problémů mluvilo česky, tak úplně neplatí :-/
hm, což bohužel naopak, tedy že na Slovensku by se bez problémů mluvilo česky, tak úplně neplatí :-/nemas to trochu (velmi) popletene? jedine ak myslis to, ze by ti niekto mohol dat na budku :)
jedine ak myslis to, ze by ti niekto mohol dat na budku :)bohužel ... já jsem problémy neměl, ale slyšel jsem (od Slováků), že se to stává ...
sa dnes este- nebylo jim dvacet ...
Byl jste nekdy delsi cas v cizine? Sledujete ekonomicke zpravy?ani ne ... proto se ptam na tu studii
Co se tyce toho meho zmineni xenofobie, ano, mi prijde, ze i ekonomicke duvody vuci jinym narodum pod ni spadaji.uff, to je na me silny kafco ... takze kdyz nekdo nechce nekomu davat svoje penize, tak je to ok, ale kdyz to "nekomi" je prislusniku jineho naroda, tak je to xenofobie?
Mate v ruce kalkulator a snazite se spocitat nespocitatelne? Hlavne co se tyce "prispevku na dite" v dobe federace.ne, jen jsem poznamenal, ze predstava, jak nam vychodni sousede vychovaji cloveka, a my mu uz jenom dame titul a slizneme smetanu jeho produktivity, neni tak uplne presna ...
ani ne ... proto se ptam na tu studiiStudie nejsou, samozrejme, protoze jen nekteri statistici se snazi cisly podchytit nepodchytitelne (prubehy obchodnich jednani). Ovsem jsou k dispozici obcas informace o nekterych jednanich i verejne. A pro vasi predstavu, kdyz nekde zijete delsi cas, vytvorite si tam nejake zazemi a vazby. Ty odjezdem nemizi. Jak s prvnim, tak s druhym mam osobni zkusenosti.
uff, to je na me silny kafco ... takze kdyz nekdo nechce nekomu davat svoje penize, tak je to ok, ale kdyz to "nekomi" je prislusniku jineho naroda, tak je to xenofobie?Ale vam nevadi prispivat na studium Cechum (kteri pak treba odjedou pracovat do zahranici). Vam vadi prispivat na studium cizincum (kteri pak treba se vrati domu). Prohlednete si prispevky pana Stopky. Z jeho prispevku plyne, ze radeji da prednost meneschopnym Cechum nez viceschopnym cizincum.
ne, jen jsem poznamenal, ze predstava, jak nam vychodni sousede vychovaji cloveka, a my mu uz jenom dame titul a slizneme smetanu jeho produktivity, neni tak uplne presna ...Jiste. Napriklad nepostihuje to, ze ten clovek si sem nevozi potraviny v takovem mnozstvi, aby nemusel zde utracet. To jste take zakalkuloval? Pamatuju si velmi dobre jednoho rektora, ktery primatorovi sveho mesta velmi jednodusse vysvetlil, ze je v zajmu mesta mit co nejvice studentu i z oblasti vzdalenejsich nez jsou predmesti.
A pro vasi predstavu, kdyz nekde zijete delsi cas, vytvorite si tam nejake zazemi a vazby. Ty odjezdem nemizi. Jak s prvnim, tak s druhym mam osobni zkusenosti.to nepopírám, jenom nevidím tu úžasnou výhodu obchodování přes hranice ... nebo snad vychovává-li škola obchodníky, pak Slovák po návratu do vlasti bude čile obchodovat s ČR, zatímco Čech po ukončení studia sedne na zadek a obchodovat nebude?
Ale vam nevadi prispivat na studium Cechum (kteri pak treba odjedou pracovat do zahranici).nevím jak ostatním diskutérům, ale mě tak trochu vadí, pokud odejdou - a jak "trochu" záleží na tom, co dělají atd. ... pokud jde o někoho, z jehož výsledků těží "celé lidstvo", abych to tak honosně řekl, tak nevadí, pokud v cizině zajišťuje kšefty, na kterých ČR vydělává, jak se zde propaguje o těch Slovácích, tak taky ani ne, ale pokud jde čistě o jeho osobní prospěch, tak ano
Prohlednete si prispevky pana Stopky. Z jeho prispevku plyne, ze radeji da prednost meneschopnym Cechum nez viceschopnym cizincum.nemohu si pomoci, ale já nevidím, jak by z toho měl takový závěr vyplývat
Napriklad nepostihuje to, ze ten clovek si sem nevozi potraviny v takovem mnozstvi, aby nemusel zde utracet. To jste take zakalkuloval?však to jenom potvrzuje, že nejde o "černobílý" problém
Pamatuju si velmi dobre jednoho rektora, ktery primatorovi sveho mesta velmi jednodusse vysvetlil, ze je v zajmu mesta mit co nejvice studentu i z oblasti vzdalenejsich nez jsou predmesti.hm, a bylo součástí toho vysvětlení i proč je výhodné mít zahraniční studenty, pokud jejich studium je nutno sponzorovat (stejně jako tuzemské)?
No nekdo holky a jinej vdolky... Dulezity oborovy veci? Jak co a pro koho.Tedkom ti to pripada jako nedulezity, ale az prave kvuli nim prohrajes nekolik prijmacich rizeni za sebou ti nedulezity pripadat nebudou ....
Informatiku muzes studovat jinde a lip, samozrejme VSCHT je chemicka skola a tomu taky odpovida napln studia - snad je jasno jak ten prispevek byl myslen (modri uz vedi?). Kdyz jsem tam nastupoval (pred 11 lety) tak tam tenhle pomer .6-.4 nebyl. Tak aspon ted na 'sklonku' zivota se muzu pri odpocinku (od programovani ty posrany kolokacni metody) potulovat po chodbach a chrochtat blahem pri pohledu na nadejne a mlade chemicky.To by me zajimalo co neinformacitky skoly nabizeji vic z pohledu informatika. Podle me to nema cenu hledat. V odbornych vecech prohravaji a neodborne muzou byt pritezi. Pokud-li clovek neni typ jako jeden muj kamarad, ktery vede matematiku, fyziku, chemii biologii a informatiku na vysoke urovni, jen ztezi najde vyhodu takovychto skol.
P.S. A kdyz uz jsme u tech (ne)IT skol, tak stoji za to se mrknout na CVUT-architekturu, ty je jich holky to umej pekne postavitU nas stavebka z tohoto pohledu take nevypada spatne. Ale od jedonoho kamarada jsem se dozvedel, ze to je vhodne akorad na podivani ( alepon toho, co se vyskytuje v jeho okruhu ) .....
Tedkom ti to pripada jako nedulezity, ale az prave kvuli nim prohrajes nekolik prijmacich rizeni za sebou ti nedulezity pripadat nebudou ...."Teďkom" mi je 30 a pár přijímacích řízení a konkurzů mám za sebou. Informatika je jen můj koníček, živí mě chemie. Je to třeba celé brát jako nadsázku.... Jasný je, že pokud někdo chce studovat informatiku tak určitě nepoleze na VSCHT. A naopak.... Ale zase chemika si dovedu představit na matfyzu, třeba v rámci doktorského studia. A tohle platí recipročně - máme tu pár matfyzáků a to nejenom na katedře matematiky. Sám mám docela zajímavej "parcour": Organická technologie(diplomka)-->Fyzikální chemie(doktorát)-->Anorganiká technologie(teď). Střídalo se v tom jak experimentální tak čistě "teoretické" zaměření. A myslím že to nebylo na škodu.
"vela studentov vyleti na predmete Matematicka analyza, ktorej prakticky uzitok je dost sporny"Barbare!
vela kritiky je ale na ich sposob vyucby- to mas pravdu, protoze na FELu se o tom poslednich par let hodne diskutuje, fakulta se snazi vytvaret tlaky na vyucujici, aby ucili dobre. Nemyslim si, ze by na tom FEL CVUT byl hure co se tyka kvality vyuky v porovnani s ostatnimi VS a do budoucna IMHO pujde spis nahoru. Ohledne programu STM na CVUT FEL jsme slysel ruzne pomluvy ve smyslu vyrobny sekretarek na psani maker v Excelu :) Na druhou stranu je mozne, ze opravdu v brzke dobe vznikne i na CVUT zvlastni studijni program informatika, protoze novy dekan FELu to ve svem volebnim programu mel na prednich mistech a pocitacove katedry se o to snazi jiz delsi dobu. Kazdopadne at si vyberes jakkoliv, tak je to pak stejne jen na tobe, co si ze skoly odneses. Skola muze byt sebelepsi, ale kdyz do ni vleze smeti, tak z ni zase smeti vyleze (teda s diplomem). Plati to i opacne, protoze i na sebeblbejsi skole byva hromada prilezitosti k realizaci.
bol by som velmi rad ak by zaviedli aj mgr studium na STM na buduci rok no uvidime
uz nejaky ten tyzden som vlastnikom CCNA a CCNP si planujem spravit na VS, zaujimalo by ma ci v brne nie je RCNA s CCNP pretoze co som pozeral tak je v brne akademii vela ale vsetko len CCNA a to sa mi nechce verit!
Na STM se clovek uci prakticky vyhradne software, na FITu se uci vse. Jako dobre porovnani bych uvedl rozdil ve skladbe predmetu v prvnim semestru. Na STM je Java, na FITu assembler.Protože STM má na FELu na starosti Katedra počítačů, na které se pravděpodobně Jave každý večer klaní a když vidí hrnek kafe, padají na tvář. Ne že bych tu chtěl vyvolávat anti-Java flame, ale jako jazyk na naučení základů pro lidi, kteří programování třeba v životě neviděli, je nanic. (Pro EaI to platí obdobně, na neinformatických oborech všichni čumí, když jim 90% studentů v druhém ročníku oznámí, že neumí programovat.)
return (printf("%d", hodnota));Tak to je vskutku brutální...
viem ze sa programovaniu na skole nevyhnem len to nevidim ako svoje buduce povolanie
MFF a MUNI som vyskrtol pre teoreticky pohlad na vec kedze som viac praktik uvidim ako sa to s MUNI zmeni zatial som tie nove programy nevidelspojenie informatiky a ekonomie vidim viac perspektivne nez cistu informatiku preto jednou z moznosti je VSE
z toho co ste zatial napisali mam tieto moznosti - pretrpit FIT, flakat sa na VSE alebo byt zdeprimovany na FElu:D
no pod slovek privat si clovek obvykle predstavi 2 a vice znamych, co si najmou/maji byt a ziji na studiich...2 a více = obvykle max 6 pokud máš mezi spolužáky a lidmi ze školy pouze max 5 kamarádů a všichni bydlí s tebou, pak ok, ale já s radostí vzpomínám na akce typu "dvacet lidí a sedm kytar na jednom pokoji", k jejímuž zorganizování stačilo poslat po síti pozvánku všem, a našli se lidi, co těch pár pater nebo do sousední budovy došli, zatímco být to po privátech, nedovedu si dost dobře představit, jak by se ovečky přes město sháněly, resp. vůbec už jenom jak to těm lidem rozumně oznámit
To same - ICQ, misto a jede se :)na ICQ nemám 350 kontaktů či kolik lidí bývalo aktivních v době zmiňované akce, ta byla veřejná, zvali se všichni kolejáci, zatímco v kontaktlistu mám jen lidi, co znám, navíc nemám je setříděné dle lokace ... prostě srovnáváš nesrovnatelné
I driv to byly akce z vice koleji, tak jsme se stejne museli sjizdet...ano, i takové akce byly - ale já mluvím o těch, co byly v rámci jedněch kolejí (baráků stojících pohromadě), těch bylo nesrovnatelně víc a účastnilo se jich více lidí (neříkám, že najednou), byla větší šance poznat někoho zajímavého ... prostě protože dát vědět lidem v jedné lokalitě bylo triviální, stejně jako vyjít z pokoje v papučích a za minutu být na místě konání, než cestovat přes půl města (v lepším případě jenom půl, teď mám jedny známé na Vinohradech, další v Kohoutovicích ...), na to se každý (druhý) vykašle a což teprv různé spontánní akce typu "potkali jsme se v kuchyňce" nebo "kouknu z okna, hraje se volejbal, tak jsem šel taky" ... případně na různých kolejích fungovaly všemožné kluby (zájmové, nemyslím hospody, i když to taky
... privaty, klidne i o 15 lidech (kamosi maji pronajaty cely tripatrovy barak :)ale pak už je to "něco jako kolej", jak jsem psal výše ... sorry, ale já si v Brně pod pojmem "privát" představím spíše tak plusmínus třípokojový byt, a myslímže zdaleka nejsem sám, kdo tuto představu sdílí ...
Tiskni
Sdílej: