Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...
Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.
Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.
Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.
Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.
Nemá někdo radu, co s tím?
Používám VLC jako klienta pro sledování streamované DVB-T televize. Ke skoro úplnému nahrazení televize mi u VLC chyběla možnost přepínat programy pomocí číslovaných tlačítek na ovladači. VLC totiž podporuje pouze základní příkazy vhodné pro přehrávání filmů či DVD a neumí zatím plně pracovat s playlistem. Playlist lze naštěstí ovládat přes rc rozhraní :-)
Zjednodušeně: spustit vlc s rc rozhraním (bohužel vždy musí běžet v pozadí konzole, fake-tty není úplně funkční), pomocí irexec spouštět skripty, které přes netcat předají příkazy vlc rc
vlc -I rc --rc-host localhost:12345 /home/ondra/playlist.m3u a cat play1.sh #!/bin/bash echo "goto 0" | netcat localhost 12345 -q 1 a cat .lircrc ... begin prog = irexec button = 1 config = /home/ondra/.vlc/play1.sh &\n end ...Zdlouhavě totéž.