Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak po tom Aprílovém vtípku, který byl tak trochu černý humor, protože ticket v bug-track systému Pidginu leží minimálně 2 roky, mi svitla naděje.
Vím, že Mike na vv pilně pracuje a že to musí být práce dost nahovno, ale už jsem to považoval za beznadějné. Avšak jak tak procházím commity a dění kolem toho, narazil jsem dnes na jeden zajímavý commit.
Znamená to tedy konečně, že se v nadcházející verzi Pidgina 2.6.0 dočkáme? Snad ano, já běžím zatím koupit šampusko, protože Voice and Video support je asi ta nejžádanější věc u každého XMPP klienta a je až žalostné, že jabber po dobu své existence vv pořádně nemá. Kromě GTalku a Kopete na tom "všichni pracují", ale výsledky tu tam.
Pidginu jako výchozímu klientovi například pod Ubuntu a celkově asi nejpoužívanějšímu pod Linuxem by to hodně získalo na popularitě. Prostě si nějaký BFU hodí Ubuntu, Pustí Pidgina, na vaši radu si regne jabber a může volat, jako by se nic nedělo, přitom do teď je to "cože, ono to neumí volat?". Teď mě tak napadá, vůbec nechápu, co cpou do Gnome Empathy. Používat Telepathy framework jako nějaký backend pro celé Gnome je asi dobrý nápad, ale Empathy, bych tam ještě nedával. Myslím, že Pidgin stále je nejlepší volbou.
Tiskni
Sdílej:
Pokud budou čekat, přijde to nejdříve za pět let. A v té době budou technologie zase někde úplně jinde.
Mnohem lepší je implementovat na úrovni nejsilnějšího hráče, tím bude asi momentálne Google Talk. Až jednou přijde specifikace, všichni JEDNODUŠE aktualizují.
Jenže kdyby XMPP Foundation, nebo jak se to jmenuje mělo dodávat krevní transfůze, tak je 9/10 lidstva 10 let po smrti.
Podle toho co vím, u téhle nadace prosadit a dočkat se schválení, uznání nějakýho standardu je naprosto nemožné.
Co se týče Kopete, tak když jsem si nainstaloval stable KDE (4), tak v Kopete je záložka Jingle a u kontaktů něco jako "zavolat", žádné SVN, experimental, nebo tak jsem nestahoval ...
Jenže kdyby XMPP Foundation, nebo jak se to jmenuje mělo dodávat krevní transfůze, tak je 9/10 lidstva 10 let po smrti.
Jako deti jsme na takovyhle vety odpovidali Kdyby nebyly rybniky, tak by ryby musely rust v prdeli (mene sprosta variant na stromech je pro deti, na tebe jsme si dovolil pouzit dospelackou verzi). Jinak, nastesti krevni transfuze nedodava, takze to zase tolik nehori, na druhou stranu, udelat transfuzi taky neni tak jednoduchy, ze prijdes do nemocnice, vezmou krev, daji ji do sacku a za 10 minut uz nekdo tu tvoji krev dostava. Nejsem sice doktor, ale rekl bych, ze po odebrani tu krev taky nejakou dobu nejdriv testujou, jestli se tam neprokazou nejaky nemoci a teprve potom je mozne ji pouzit, takze ten tvuj priklad selhava.
Podle toho co vím, u téhle nadace prosadit a dočkat se schválení, uznání nějakýho standardu je naprosto nemožné.
No, tak to jsem docela rad, ze to takhle funguje. Osobne jsem radsi, kdyz se nejakej standard promysli poradne, nez kdyby nejakej blbec vymyslel nejakou kravinu a pak ji za prachy behem jednoho dne protlacil jako standard. Takovyhle chovani uz tady mame a moc se nam nelibi (pokud muzu mluvit i za ty ostatni)
Co se týče Kopete, tak když jsem si nainstaloval stable KDE (4), tak v Kopete je záložka Jingle a u kontaktů něco jako "zavolat", žádné SVN, experimental, nebo tak jsem nestahoval ...
No, tak to je hezky, ze naimplementovali nejaky jingle, ale standard to zatim neni. Coz prakticky znamena, ze muzes sice nekomu zavolat, ale treba to vubec nemusi fungovat, protoze druha strana bude mit jinej klient (pripadne i stejnej klient) s nejakou jinou verzi/implementaci libjingle a pak budes nadavat, jakej to shit ten libjingle, kdyz se dva lidi se stejnym klientem nedovolaji.
No, myslím si, že je lepší, když se do klientů naimplementuje nějaká ta Jingle, která je byť jen návrh, nebo ta Googlácká, hočico, hlavně když budu mít nějakou možnost si po jabberu zavolat, než nulovou. Nevidím problém, pokud by vv bylo implementované ho po vydání finálho standardu pozměnit, což věřím by nebyl zas takový problém, protože nevěřím, že by se to kompletně přepsalo. Pak by podpora standardní Jingle trvala chvilku, než oproti tomu, že vývojáři počkají, až to někdo prohlásí za schválené.
Google talk ma, tak pouzivej to, ne?
Nektery ostatni maji experimentalni podporu - nikdo ti nebrani si stahnout tuhle verzi a pouzivat.
Nektery lidi vzali oficialniho klienta a vrazili do nej libjingle. Napr. ze psi vytvorili jabbin (http://en.wikipedia.org/wiki/Jabbin), mozna by se nasly i dalsi projekty.
Dost jabber klientu je OSS, stejne tak libjingle. Nikdo ti nebrati vlastnima silama, pripadne si zaplatit svy vlastni vyvojare, aby ti do tvyho oblibenyho klienta tu funkci videa implementovali (otazka ale je, s kym si pak vlastne zavolas).
Dale, jedna vec je mit nejaky standard, k nemu udelat knihovnu s nejakym API a pak pripadne pouze menit funkcnost knihovny se zachovanim API. Pokud ale jeste neni standard hotovy, nikdo nemuze dopredu rict, jake API bude potreba a jestli se nebude menit, proto predpokladam, ze se nikomu nechce ted pouzit libjingle, protoze si nemuzou byt jisti, ze se nezmeni standard tak, ze to ovlivni API libjingle a kvuli tomu se pak bude prepisovat cely kod. Zrejme se radeji tvurci soustredi na jine funkce, ktere jsou uz stabilni.
Ale proc se nezkusis zeptat sam vyvojaru, proc libjingle nepouzijou? Proc se nezeptas primo na XMPP, proc jeste neni rozsireni jingle oznacene jako stabilni?
Ty seš ale vtipnej. GTalk pro Linux není, takže si z Linuxu nezavolám a ani na Linux.
Jabbin byla jenom taková ukázka, která ani moc pořádně nefungovala a poslední verze je někdy z roku 2006 a web už ani neexistuje.
Jako, chápu tu vaší věc okolo standardů, že by to bylo nejlepší, kdyby ten standard byl a všichni ho implementovali, taky s tím souhlasím. Nicméně XMPP Foundation jasně prokázalo, že takhle to bude nejméně za takovou dobu, kdy se VV používat již dávno nebude. Pinky sám říkal, že až Jabber bude mít normálně VV, bůhví, co bude mít konkurence.
Kdo ti brani? Licence ti zarucuje svobodu vzit kod, upravit ho/pridat funkce a sirit dal.
Tyhle řeči jsou IMHO již obehrané.
Jak vidmo, všichni hlavní klienti to již nějakým způsobem implementují, protože čekat na evidentně neschopnou organizaci až vydá standard, je v tuto chvíli nesmysl.
Takže za chvíli si budeš moc říkat pro sebe: co mi brání vzít kód a odstranit ty nečisté nedstandardní rozšíření
Arch Linux, je to někde v nastavení účtu. Momentálně vám neřeknu kde přesně, nebo jakou mám verzi Kopete, jelikož je můj ntb tak trochu nefunkční.