Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jeden zapadlý blog z konce října (asi), ovšem všeobecně platný.
Ač to mohlo vypadat, že už nežiju, opak je pravdou, žiju, i když v poslední době to jde od desíti k pěti.
Za posledních pár měsíců po mě na Internetu nebylo ani vidu, ani slechu, ale to už se stává. V práci to byly fofry, také jsem si náležitě užil dovolenou a potom jsem měl ještě více fofrů v práci. V posledních dnech si říkám, že bych měl trochu zvolnit a užívat si víc volného času, předejít tak možným problémům, vzhledem k počasí, roční době a tak vůbec, není to tak jednoduché, makat na sto procent, do ruda rozžhavený, je potřeba si dát taky voraz. Také mě mrzí, že nejsem v poslední době moc prospěšný komunitě a tak vůbec, na cestě je nová verze pacmana, pomalu nazrála doba na přechod z kde3 na kde4.
Když jsem u kde4, musím uznat, že nový Amarok, přesněji poslední beta začíná být použitelná, a i místo pro umístění appletů je celkem použitelné. Jen to chce dolaladit pár drobností a bude to perfektní. Dále už jen k samotnému kde. Zajímalo by mě, kdy už konečně začne fungovat modul khotkeys, bez něj je prostředí celkem kulhající, ono bez gest v konqueroru je brouzdání celkem nepohodlné. Jinak ostatní co mi chybělo je již použitelné, k3b i krusader se dají používat ze svn. Jen nevím co si počít s networkmanagerem…
Za poslední měsíce jsem skoro všechen volný čas trávil jinde, a jinak než s Linuxem. V čajovně je prostě fajn, když není nejlépe. Možná si na stará kolena taky jednu pořídím. Zdokonalil jsem se v přípravě čajů, zapracoval jsem na technice čajového obřadu. Jinak letošní sklizeň je opravdu výborná, alespoň co jsem ochutnal, rozhodně nebylo pod standardem. Naštěstí jsem se za poslední týden dostal s konzumací čaje jen na jeden litr poměrně silného zeleného čaje. Zbytek pitného režimu doplňuji vodou. V práci se zabývám licenční politikou o trochu více, než by bylo zdrávo pro volomylekářského Linuxáka.
Další zajímavou novinkou je nabídka práce u Novellu, jak na mě získali kontakt opravdu netuším, ale balení RPM nebude pro mě to pravé ořechové, C++ je mi bližší. I když v poslední době mi připadá, že změna by mi mohla prospět, vzhledem k velmi řekněme zvláštní, atmosféře ve vývojovém týmu. Ovšem, problém je, že se mi nechce jen tak odcházet z Jihlavy, mám to tu rád, raději než třeba v Brně, tam se mi opravdu moc nelíbí, mám raději menší město.
Tiskni
Sdílej:
než by bylo zdrávo pro volomylekářského LinuxákaAni při bujné fantazii mě nenapadlo co by to mělo být zač..
volnomyšlenkářského ?
Hodne OT otazka, nedelas nahodou ve stormware?