Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Tak už mám nějaký ten den doma wattmetr a vylepšený počítač. Slíbil jsem, že změřím, co půjde a sepíšu to, takže tak činím. Čekalo mne několik překvapení, a také jsem v procesu reklamace základní desky.
Jak jsem psal, koupil jsem nové harampádí do PC, které by mělo ušetřit nějaký ten wattík energie. Dočkal jsem se měřáku a měřil. Zjistil jsem, že počítač (AMD 780G, Athlon X2 4850e, nVidia 7300GT) mi bere při běžném klidném provozu 90 W. Při zatížení procesoru kompilací se zvedne na 130 W. 17" displej Samsung SyncMaster 730BF si bere 30 W, v režimu standy-by 1 W. Jaké bylo ovšem mé překvapení, když jsem si v práci na 3 různých počítačích s rozdílnou konfigurací, ale totožným procesorem Pentium 4/2.4GHz (z něhož jsem upgradoval) změřil, že se jejich spotřeba pohybuje od 75 wattů. Ono to Pentium 4 asi není zas takový nenažranec, jak se povídá… Takže maximální zklamání z toho, že jsem se do toho vůbec pouštěl. Navíc mne vytáčelo, že při intenzivní práci s diskem se stává systém zcela nepoužitelný. Přenastavil jsem SATA z IDE módu na AHCI, ale zlepšení jsem nezaznamenal. Starý počítač mi jel v nativním SATA, a téměř jsem nepoznal, že disk pracuje…
Kromě toho nastal ještě další zádrhel. Záhadně mi ze systému mizel připojený flash disk. Jelikož jsem byl ještě ve stavu různého doinstalovávání a konfigurací, nepřikládal jsem tomu větší význam. Jenže potom jsem do počítače stahoval fotky z foťáku a najednou se mi to v půlce odpojilo s tím, že zařízení neexistuje. USB mrtvé. Po několika pokusech jsem se ujistil, že to dělá pravidelně, opakovaně. Opět mi přišel na mysl výrok Zdeňka Štěpánka: „čipová sada ATi - v tom je ten problem”. Domluvil jsem si reklamaci s výměnou za zcela jiný typ: ASRock ALIVEN570SLI-eSATA2, tak uvidím.
Zde mne také čekalo pár překvapení.
Příjemně překvapila televize Philips, která vůbec není potřeba zcela vypínat. Šokem byl DVB-T Topfield, který jede v podstatě naplno, i když je ve stand-by. Také srovnání chrchlajícího rádia Smarton s velmi slušně hrajícím Panasonicem je zajímavé. Bedýnky Genius mne nepřekvapily, protože kdo je má, tak dobře ví, že se u nich nedá spát, ani když jsou ve stand-by, protože hučí.
Tiskni
Sdílej:
to je praktické řešení.
Ono by to u mne bylo ještě složitější, než ten vypínač na TV. Zásuvku mám totiž vyvedenou nahoru nad skříň, abych tam netahal kilometr prodlužek
Koupil jsem ji v Globus Baumarktu a měli tam i haldu jiných podobných (jestli přímo ten Dulux EL Classic to nevím, ale byly tam i tvarované jako žárovka).hm, tak Globus je asi to poslední, co bych doporučil ... sice plné regály, ale výběr na houby, a cenami sice na první pohled zaujmou, ale když si to člověk spočítá přes všecko, co by potřeboval koupit, tak mu to vyjde tak aspoň o 10% dráž než v normálním krámě (naposled jsme tam okukovali dlaždičky, kdybychom se spokojili s nabídkou Globusu, tak dáme za koupelnu snad dvojnásobek a nebylo by to zdaleka tak pěkný, jak se nám povedlo po výběru z plné nabídky od Raka) co se žárovek týče, delší dobu jsem marně sháněl trošku silnější úsporky do E14, nakonec jsem pořídil v docela malém krámku (na rohu Riegrovy a Bulharské, pro brňáky)
Tak nevím, co se běžně kupuje.Tipl bych si, že takové ty hypermarketové zářivky za 59,90 Kč, které mají odporně jedovaté světlo a za dva měsíce odejdou
Pokud by někdo věděl, kde se to v Olomouci dá sehnat (objednávat přes inet jednu na odzkoušení není moc ekonomické), byl bych velmi vděčný.V nějakém hobbymarketu (OBI, Baumax, Baumarkt, Hornbach...) to nemají? Občas tam mívají docela slušný výběr.
V nějakém hobbymarketu (OBI, Baumax, Baumarkt, Hornbach...) to nemají? Občas tam mívají docela slušný výběr.
To jsou takové ty obchody, kam když člověk zajde pro jednu věc, tak se mu pak obsah vozíku nevleze do auta?
Sice to někdy dopadne tak, že mám co dělat, abych to pobralTo dobře znám
Výkon x čas = spotřebovaná energie (idální model)Přesněji řečeno
spotřebovaná energie = časový integrál příkonu
, čili E = (klikyhák od t1 do t2) P dt
Z 3 matík na VŠ (bc) som opakoval všetky.Nechtěj vědět, kolik matik jsem opakoval já (měl jsem jich celkem 6 řádných, plus ty opakované, už ani nevím kolik, to už si člověk tu matiku pořádně zažije). Ale stejně rád machruji s integrály a derivacemi
Bol som jediný čo opakoval telesnúTo se mi tedy nepoštěstilo. A ani nevím o nikom jiném, kdo by ji opakoval. U nás, kdo nějak extrémně neflákal, tak ten zápich dostal (a pokud vím, dostal ho každý). U VŠ tělocviku šlo stejně jen o to, aby člověk úplně tělesně nezakrněl, na žádné tabulkové výkony (á la SPŠ) se nehrálo.
Nechtěj vědět, kolik matik jsem opakoval já (měl jsem jich celkem 6 řádných, plus ty opakované, už ani nevím kolik, to už si člověk tu matiku pořádně zažije). Ale stejně rád machruji s integrály a derivacemiNo jo, ale zrovna tohle se v dnešní době dělá snad na každé alespoň trošku slušné střední, ne?
Chápem že trebas 100Wh je 100 wattov za hodinu, čiže 1,6W za minútu.To chápeš špatně. 100Wh Je 100 krát watt krát hodina. Tedy 100W konstatně po dobu 1 hodiny. Tedy v průběhu každé minuty 100W, v průběhu každé sekundy 100W, v každém elementárním okamžiku 100W - samozřejmě z hlediska průměru. Ono to to může i kolísat
odběr nabíječky naprázdno je neměřitelnýNebude to tím, že má spínaný zdroj?
Zjistil jsem, že počítač (AMD 780G, Athlon X2 4850e, nVidia 7300GT) mi bere při běžném klidném provozu 90 W. Při zatížení procesoru kompilací se zvedne na 130 W.to je sakra hodně. já právě teď koukám na měřák u 790x+BE2400+X1300+1disk+TVtuner a vidím 76W v klidu, při 100% CPU burnu 109W. co tam máš za zdroj?
Ono to Pentium 4 asi není zas takový nenažranec, jak se povídá…to bude asi ještě northwood že? ten nežral tolik co prescott, byl ještě celkem v pohodě. jestli si výměnou za nforce570 polepšíš, tak to jsem hodně zvědav, určitě dej vědět.
Nforce570 IIRC žere poměrně dost (podívejte se na chlazení čipsetu).To věřím. Jenže když jsem procházel nabídku obchodu, kde jsem to kupoval, zoufale jsem hledal něco, co by mi vyhovovalo a už to nebylo s chipsetem od AMD. Tak nějak vnitřně věřím, že to byl prostě jen problém oné základní desky. Ona i ta flashka, když umřela, byla úplně horká, což jsem ještě nikde jinde nezažil.
co tam máš za zdroj?Zdroj mám 400W Enermax.
to bude asi ještě northwood že?Hm, to si jistý nejsem. Zrovna uvedený procesor se vyráběl ve 3 variantách, já měl ten, co jel na 533 MHz. Ale měřil jsem to v práci na různých počítačích a minimálně jeden z nich běží na 800 MHz.
žádný z nich není standard, což se právě tato snaha snaží odstranit.Mohl sis přečíst aspoň ten úvod:
The LSB Package API is an interface that allows ISVs to install LSB-compliant applications in such a way that they are integrated into the distribution's packaging system. This enables users to manage third-party software packages as easily as packages installed from the distributor, and frees ISVs from the need to provide packages for different packaging systems in order to achieve integration with the distribution.Zbytek tvého vyprávění se mi zdá taky nějak mimo :-P