Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Původně jsem tedy toužil po velmi sympatické Nokii E55, kterou jsem si objednal přes eBay z Británie, a přišel mi hezký, ale nefunkční mobil, takže jsem následně zvolil výše uvedený model, který asi jako jediný tohoto typu lze ještě zakoupit. Má vše, co jsem od něj očekával – nepatlací displej, WiFi, VoIP/SIP, GPS, QWERTZ klávesnici, e-mailový klient, umí vyhledávat v telefonním seznamu (což obyčejné Nokie jaksi kupodivu neumí) a měl by vydržet dostatečně dlouho bez nabíječky.
Jak jsem uvedl v perexu, potrápilo mne zprovoznění VoIP. Abych to dlouho nenatahoval, funkční aplikaci jsem po mnoha hodinách hledání našel na stránkách Odoriku. Po jejím nainstalování již vše funguje, jak má – v nastavení sítě se objeví Advanced VoIP settings a přibude možnost internetového volání. Snad tedy někomu ušetřím zoufalé hledání. Na různých zahraničních fórech jsem totiž četl, že VoIP blokují někteří operátoři a že to rozchodit nelze, nebo že je potřeba nastavovací SMS od operátora, že bez ní to pro změnu nejde, a další takové informace…
A pokud by tento zápisek četl někdo problému znalý, tak mám jeden problém, se kterým si nevím rady. V e-mailovém klientu jsem si nastavil několik mailových schránek. Všechny, až na jednu, fungují bez problému. Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).
Tiskni
Sdílej:
Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?
sa cudujem autorovi ze si nekupil radsej Blackberry Q5/Q10 , ked uz tak ...Ten telefon je samozřejmě technicky lepší, ale ty jejich pidiklávesnice jsou pro mne zásadní překážkou.
No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?Hm, to už je na mne vyšší dívčí...
Myslíš, že posraný tlačítka jsou lepší než dotykový displej?Ona jsou tlačítka (IMHO) mnohem praktičtější pro vyťukání čísla, hledání v seznamu, či přepnutí funkcí během hovoru, tedy pro účely, k nimž telefon primárně slouží. Na procházení webových stránek, či používání map je mnohem praktičtější dotykový displej. Záleží k jakému účelu si člověk telefon pořídí...