plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Původně jsem tedy toužil po velmi sympatické Nokii E55, kterou jsem si objednal přes eBay z Británie, a přišel mi hezký, ale nefunkční mobil, takže jsem následně zvolil výše uvedený model, který asi jako jediný tohoto typu lze ještě zakoupit. Má vše, co jsem od něj očekával – nepatlací displej, WiFi, VoIP/SIP, GPS, QWERTZ klávesnici, e-mailový klient, umí vyhledávat v telefonním seznamu (což obyčejné Nokie jaksi kupodivu neumí) a měl by vydržet dostatečně dlouho bez nabíječky.
Jak jsem uvedl v perexu, potrápilo mne zprovoznění VoIP. Abych to dlouho nenatahoval, funkční aplikaci jsem po mnoha hodinách hledání našel na stránkách Odoriku. Po jejím nainstalování již vše funguje, jak má – v nastavení sítě se objeví Advanced VoIP settings a přibude možnost internetového volání. Snad tedy někomu ušetřím zoufalé hledání. Na různých zahraničních fórech jsem totiž četl, že VoIP blokují někteří operátoři a že to rozchodit nelze, nebo že je potřeba nastavovací SMS od operátora, že bez ní to pro změnu nejde, a další takové informace…
A pokud by tento zápisek četl někdo problému znalý, tak mám jeden problém, se kterým si nevím rady. V e-mailovém klientu jsem si nastavil několik mailových schránek. Všechny, až na jednu, fungují bez problému. Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).
Tiskni
Sdílej:
Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?
sa cudujem autorovi ze si nekupil radsej Blackberry Q5/Q10 , ked uz tak ...Ten telefon je samozřejmě technicky lepší, ale ty jejich pidiklávesnice jsou pro mne zásadní překážkou.
No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?Hm, to už je na mne vyšší dívčí...
Myslíš, že posraný tlačítka jsou lepší než dotykový displej?Ona jsou tlačítka (IMHO) mnohem praktičtější pro vyťukání čísla, hledání v seznamu, či přepnutí funkcí během hovoru, tedy pro účely, k nimž telefon primárně slouží. Na procházení webových stránek, či používání map je mnohem praktičtější dotykový displej. Záleží k jakému účelu si člověk telefon pořídí...