Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Původně jsem tedy toužil po velmi sympatické Nokii E55, kterou jsem si objednal přes eBay z Británie, a přišel mi hezký, ale nefunkční mobil, takže jsem následně zvolil výše uvedený model, který asi jako jediný tohoto typu lze ještě zakoupit. Má vše, co jsem od něj očekával – nepatlací displej, WiFi, VoIP/SIP, GPS, QWERTZ klávesnici, e-mailový klient, umí vyhledávat v telefonním seznamu (což obyčejné Nokie jaksi kupodivu neumí) a měl by vydržet dostatečně dlouho bez nabíječky.
Jak jsem uvedl v perexu, potrápilo mne zprovoznění VoIP. Abych to dlouho nenatahoval, funkční aplikaci jsem po mnoha hodinách hledání našel na stránkách Odoriku. Po jejím nainstalování již vše funguje, jak má – v nastavení sítě se objeví Advanced VoIP settings a přibude možnost internetového volání. Snad tedy někomu ušetřím zoufalé hledání. Na různých zahraničních fórech jsem totiž četl, že VoIP blokují někteří operátoři a že to rozchodit nelze, nebo že je potřeba nastavovací SMS od operátora, že bez ní to pro změnu nejde, a další takové informace…
A pokud by tento zápisek četl někdo problému znalý, tak mám jeden problém, se kterým si nevím rady. V e-mailovém klientu jsem si nastavil několik mailových schránek. Všechny, až na jednu, fungují bez problému. Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).
Tiskni
Sdílej:
Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?
sa cudujem autorovi ze si nekupil radsej Blackberry Q5/Q10 , ked uz tak ...Ten telefon je samozřejmě technicky lepší, ale ty jejich pidiklávesnice jsou pro mne zásadní překážkou.
No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?Hm, to už je na mne vyšší dívčí...
Myslíš, že posraný tlačítka jsou lepší než dotykový displej?Ona jsou tlačítka (IMHO) mnohem praktičtější pro vyťukání čísla, hledání v seznamu, či přepnutí funkcí během hovoru, tedy pro účely, k nimž telefon primárně slouží. Na procházení webových stránek, či používání map je mnohem praktičtější dotykový displej. Záleží k jakému účelu si člověk telefon pořídí...