Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Původně jsem tedy toužil po velmi sympatické Nokii E55, kterou jsem si objednal přes eBay z Británie, a přišel mi hezký, ale nefunkční mobil, takže jsem následně zvolil výše uvedený model, který asi jako jediný tohoto typu lze ještě zakoupit. Má vše, co jsem od něj očekával – nepatlací displej, WiFi, VoIP/SIP, GPS, QWERTZ klávesnici, e-mailový klient, umí vyhledávat v telefonním seznamu (což obyčejné Nokie jaksi kupodivu neumí) a měl by vydržet dostatečně dlouho bez nabíječky.
Jak jsem uvedl v perexu, potrápilo mne zprovoznění VoIP. Abych to dlouho nenatahoval, funkční aplikaci jsem po mnoha hodinách hledání našel na stránkách Odoriku. Po jejím nainstalování již vše funguje, jak má – v nastavení sítě se objeví Advanced VoIP settings a přibude možnost internetového volání. Snad tedy někomu ušetřím zoufalé hledání. Na různých zahraničních fórech jsem totiž četl, že VoIP blokují někteří operátoři a že to rozchodit nelze, nebo že je potřeba nastavovací SMS od operátora, že bez ní to pro změnu nejde, a další takové informace…
A pokud by tento zápisek četl někdo problému znalý, tak mám jeden problém, se kterým si nevím rady. V e-mailovém klientu jsem si nastavil několik mailových schránek. Všechny, až na jednu, fungují bez problému. Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).
Tiskni
Sdílej:
Nejsem s to dostat se na schránku u Web4U.cz, a to jsem zkusil všechny možnosti zabezpečení i nezabezpečení, POP3 i IMAP. Ani na jejich SMTP server se nedokážu z mobilu připojit. Přitom v počítači se k nim z Thunderbirdu připojím úplně v pohodě. Pokud by někdo tušil, v čem je háček, budu vděčný za radu (zkoušel jsem i zákaznickou linku Web4U, ale byl jsem poslán někam).No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?
sa cudujem autorovi ze si nekupil radsej Blackberry Q5/Q10 , ked uz tak ...Ten telefon je samozřejmě technicky lepší, ale ty jejich pidiklávesnice jsou pro mne zásadní překážkou.
No a zkoušel jsi sniffnout, co se tam na drátě děje?Hm, to už je na mne vyšší dívčí...
Myslíš, že posraný tlačítka jsou lepší než dotykový displej?Ona jsou tlačítka (IMHO) mnohem praktičtější pro vyťukání čísla, hledání v seznamu, či přepnutí funkcí během hovoru, tedy pro účely, k nimž telefon primárně slouží. Na procházení webových stránek, či používání map je mnohem praktičtější dotykový displej. Záleží k jakému účelu si člověk telefon pořídí...