Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Dnes som si prečítal na Živě článok o vzostupe podielu Firefoxu. Má sa Microsoft báť? Tentokrát tradičnú flame spôsobil autor sám, keď tvrdil, že mu FF s dvoma tabmi zaberá 80 mega. Takmer každý tvrdí, že toľko pamäte nezaberá. Keďže viem, že u mňa väčšina vecí vyzerá inak ako sa bežne tvrdí, tak som dospel k odlišným výsledkom. Firefox s troma tabmi (plugin slovak lang, Wizz RSS, FoxyTunes, adblock, keyconfig) u mňa nezaberá 80 MB,táto kombinácia zaberá o trošku viac :)
firefox-bin mi beží necelých 20 hodín (pracoval som s ním také 4 hodiny) a zaberá: 1481MB(VIRT), 995MB (RES), 32MB (SHR). Zrejme tam bude nejaký ten memory leak :) Ešte štastie, že mi môj desktop stále nemusí swapovať. Holt moderná doba. Pred pár rokmi som po disku s podobnou kapacitou ani len netúžil.
Len tak na okrhttp://www.steelgryphon.com/blog/index.php?p=34aj, FF je v podstate na pokraji záhuby, pretože posledný z core vývojarov prišiel na to, že z niečoho musí aj žiť. Viac na jeho blogu, či včerajšom Slashdote.
Tiskni
Sdílej:
... jestli si toho někdo z vývojářů všimnul ...Vážený pane, vývojář není děd vševěd, ani bába koukám do křišťálové koule. Chápu Vaše rozčarování, ale zkusil jste někdy programovat? Není to snadné, zvláště pokud máte za sebou hordu uživatelů, kteří mají jen silácké řeči a nehodlají hnout prstem, jen brblají. Pro Vaší pohodlnost jsem připravil odkaz: https://bugzilla.mozilla.org. Případně v českém jazyce: http://bugzilla.czilla.cz. Prosím přispějte ke zlepšení produktu, který svobodně využíváte každý den!
Mozna by si vyvojar mel ten produkt obcas pustit na dobu delsi nez dve minuty a zkusit ho pouzivat...jsem optimista a věřím tomu, že vývojáři Firefoxu jej opravdu běžně používají, nejen na dvě minuty ... ovšem spíš by to měli občas zkusit i na "normální" mašině a ne na těch svých dělech s mnohogigahertzovými procesory a gigabajty RAM