Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Dnes som si prečítal na Živě článok o vzostupe podielu Firefoxu. Má sa Microsoft báť? Tentokrát tradičnú flame spôsobil autor sám, keď tvrdil, že mu FF s dvoma tabmi zaberá 80 mega. Takmer každý tvrdí, že toľko pamäte nezaberá. Keďže viem, že u mňa väčšina vecí vyzerá inak ako sa bežne tvrdí, tak som dospel k odlišným výsledkom. Firefox s troma tabmi (plugin slovak lang, Wizz RSS, FoxyTunes, adblock, keyconfig) u mňa nezaberá 80 MB,táto kombinácia zaberá o trošku viac :)
firefox-bin mi beží necelých 20 hodín (pracoval som s ním také 4 hodiny) a zaberá: 1481MB(VIRT), 995MB (RES), 32MB (SHR). Zrejme tam bude nejaký ten memory leak :) Ešte štastie, že mi môj desktop stále nemusí swapovať. Holt moderná doba. Pred pár rokmi som po disku s podobnou kapacitou ani len netúžil.
Len tak na okrhttp://www.steelgryphon.com/blog/index.php?p=34aj, FF je v podstate na pokraji záhuby, pretože posledný z core vývojarov prišiel na to, že z niečoho musí aj žiť. Viac na jeho blogu, či včerajšom Slashdote.
Tiskni
Sdílej:
... jestli si toho někdo z vývojářů všimnul ...Vážený pane, vývojář není děd vševěd, ani bába koukám do křišťálové koule. Chápu Vaše rozčarování, ale zkusil jste někdy programovat? Není to snadné, zvláště pokud máte za sebou hordu uživatelů, kteří mají jen silácké řeči a nehodlají hnout prstem, jen brblají. Pro Vaší pohodlnost jsem připravil odkaz: https://bugzilla.mozilla.org. Případně v českém jazyce: http://bugzilla.czilla.cz. Prosím přispějte ke zlepšení produktu, který svobodně využíváte každý den!
Mozna by si vyvojar mel ten produkt obcas pustit na dobu delsi nez dve minuty a zkusit ho pouzivat...jsem optimista a věřím tomu, že vývojáři Firefoxu jej opravdu běžně používají, nejen na dvě minuty ... ovšem spíš by to měli občas zkusit i na "normální" mašině a ne na těch svých dělech s mnohogigahertzovými procesory a gigabajty RAM