Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak sme v nedeľu zase cestovali vlakom. A ja keďže som do asi štvrtej ráno hral v štorici stolnú hru Carcasone (+ expansion kit), tak som pomaly zaspavál. Ale pán v kupé bol zhovorčivý a rozprával. Ak ste videli film Čistá duša, tak vám tá paranoia bude čosi pripomínať. Doteraz som si myslel, že takto paranoidný ľudia žijú len v rozprávkach (alebo to sú administrátori, ktorí berú bezpečnosť nadovšetko). Toto bol umelec vytvárajúci plastiky (volá sa veľký kus opracovaného dreva plastika?) a okrem toho, že za všetkým je diabol som sa dozvedel, že všade sú symboly. Medzi symboly, ktoré používame patrí napr. aj www. Kebyže viem ako vložiť hebrejský znak, tak vám to ukážem. Židia totiž nepoužíva arabské číslovky, ale majú podobne ako gréci vlastné. Číslovka 6, sa píše [nejako] a číta sa waw/vav, do latinky sa prepisuje ako w/v. A tým pádom www je 666. Včera som si to overil a skutočne to je tak.
Potom sme ešte rozoberali všeličo možné, kde on viditeľne nechápal môj názor :) Neskôr som prišiel na to, že zase ja nechápem jeho. Ten chlap okrem tvorby robí na železnici ako taký ten človek, čo klope po koľajniciach. Takže musí každý rok prejsť zdravotnou prehliadkou a jeho cieľom je zodrať kanady. Nechápal som. Do 38 rokoch nebol schopný normálne chodiť (momentálne chodil úplne v pohode) a na abilympiáde [čosi ako olympiáda pre postihnutých, ale skôr o zručnostiach ako o šporoch] získal vo svojej kategórii bronz za beh. Potom sa čosi stalo a začal chodiť. Zrejme silná skúsenosť.
PS: Keby sa niekto chcel pozrieť na tie plastiky z dreva, tak ich nájde napr. v bratislavskom UPCčky hore na mlynoch.
Nezabúdajte na symboly. A pamätajte, že www alias šesť-šesť-šesť nie je šestošesťdesiat šesť (viz. )vysvetlenie
Tiskni
Sdílej: