Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Minulý týždeň bola v Berlíne jedna z väčších európskych linuxových akcií LinuxTag 2007. Vzhľadom na náhodné, priaznivé a iné okolnosti som sa tam na prvé dva dni vyskytol aj ja.
Prvá vec, ktorú som úplne nepochopil bolo vstupné. Keďže som sa neregistroval ja, tak nepoznám úvodnú fázu. Dostal som mail, vytlačil lístok, vystrihol lístok s čiarovým kódom a vyzeralo to fajn. Lístky sa delia na Day Pass [8eur] a Full Pass [22eur] (študentov za polovicu). Samozrejme, že sa mi podarilo hneď prvý deň si lístok zabudnúť. Keďže moja nemčina je dostatočná na kúpu kebabu a tureckej pizze, tak som sa prebojoval až za stráž čo kontrolovala lístky (s čítačkou čiarových kódov) a snažil sa riešiť svoj problém. K mailu, kde mám lístok som sa samozrejme dostať nemohol a tak som sa registroval na inú adresu (kam neprišiel potvrdzovací mail rýchlo: grey-listing) a ešte inú s ktorou to už vyšlo. Takže lístok bol zdarma.
Súčasne s LinuxTagom sa konalo aj výstava ITProfit, ktorá bola omnoho menšia a z môjho pohľadu tam bol zaujímavý len jeden nástroj súvisiaci so sémantickým webom (DESWAP). Zaujímavejšia časť bola po schodoch hore a na prízemi vľavo. Stála tam kopa stánkov komerčných aj nekomerčných a 6 miest, kde sa paralelne prednášalo. Pretože to bolo v Nemecku, tak väčšina prednášok bola v nemčine (tam som nebol), ale našťastie tie zaujímavejšie boli po anglicky. Tri prednáškové miestnosti boli len provizórne oddelené od hluku a tak miestami nebola až taká sranda počuť. Prednášajúci zase nepočuli otázky hovorené na mikrofóny, pretože nemali odposluch :)
Prednášky na ktorých som bol:
Stánkov bol kopec, väčšina z nich bola dosť jednoduchá a sústredili sa hlavne na obsah. Google mal pekný stánok a v ňom perá (mám), záložky (mám) a technical recruiter s vizitkami (darujem), inak nič. Fedora mala OLPC notebooky a ak som to pochopil správne, tak displej nemá dve rozlíšenia tak ako sa pôvodne plánovalo, nemá ani kľuku a tie anténky na boku nie sú príliš stabilné (a to ich nemali v ruke deti). Vo FSF Europe predávali tričká, mikiny (tie boli krajšie), nálepky a rozdávali také nálepky so zelenými štvorčekmi (nechápem + nepáčili sa). Ale celkom pekne sme si pokecali o GPLv3, rozhodovaní a nahraditeľnosti RMS a napokon aj o neexistencii opozície k nemu vo vnútri FSF (opozícia bola odídená). Zaujímavý stánok mali aj Cetril, ktorý sa podiela na projekte roku (the Trophées du libre), ktorý sa slúžiť na zviditeľnenie menej známych projektov. O výsledkoch rozhoduje odborná komisia, pred ktorou obhajujú finalisti svoj projekt aj osobne. Vyhrať sa dajú veci ako notebooky, webhosting a v každej kategórii aj 3000 eur. Páčil sa mi aj stánok s linuxovými hrami a najlepší projekt bol IMHO OSGeo.org. Snažia sa o vytvorenie mapových podkladov a infraštruktúry, ktoré by boli slobodné. Celé to má pod sebou niekoľko projektov, ktoré sa sústredia na jednotlivé podúlohy. Nové mapy vychádzaju každý týždeň a momentálne nie je snaha, aby ulice obsahovali aj čísla domov (ale nie je problém si spraviť vlastnú vrstvu). Pokrytie je skôr náhodné :) ale keby som mal čím, tak asi pár ulíc namapujem. Potenciálnych aplikácií, ktoré sa nedajú jednoducho spraviť cez Google/Seznam/.. API, si dokážem predstaviť dosť. Zatiaľ sa však vyvíjajú skôr tradičnejšie veci na ktorých si môže každý postaviť čo chce.
PS: Aničkin pohľad na LinuxTag pre tých, ktorí ho nezachytili.
Tiskni
Sdílej: