Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem měl konečně možnost pohrát si Windows Vista. Velmi jsem o to stál, protože mě zajímá vývoj softwaru na desktopu. Známý si to nainstaloval na vmware a já jsem si stáhl jeho obraz.
Zatím je to příšerně zabugované. Ale to je v pořádku, mají ještě nějaký čas na stabilizaci. Navíc s tou mou instalací si už někdo hrál . Nešla mi změnit tapeta na pozadí, nešel mi rozbalit zip-soubor, když jsem něco někde zaškrtl, vrátilo se to zpátky. Pomalé to bylo, ale jel jsem to pod vmware a můj počítač má jen gigahertz a půl giga paměti. Takže si myslím, že s výkonem problémy nebudou.
Mám rád hezké a funkční GUI. Ale musím konstatovat, že změny jsou spíš k horšímu. Všechny ty fangle a barvičky jsou jednoznačně na úkor přehlednosti. Kde jsou ty časy čistoty a výkonu Windows 2000. Toolbarová tlačítka jsou zmateně rozházená, když člověk potřebuje menu, musí si ho zapnout. Nějak moc komfortní a jednoduché mi to opravdu nepřipadalo, jsem zvyklý na různá prostředí, ale připadal jsem si docela zmatený. Skoro bych řekl, že pro řadu uživatelů bude jednodušší přechod na KDE nebo GNOME než na Vistu.
Chtěl jsem vyzkoušet integrované vyhledávání, ale nějak to nefungovalo. Zkusil jsem zapnout příslušnou službu, ale ta zatížila systém na 100%, tak jsem to vzdal.
Zrušili klasické procházení přes tlačítko start. Programy se místo toho loví z takového stromového zobrazení, na které se musí klikat. Takže vlastně zasklili nejzásadnější inovaci Windows 95 .
Samozřejmě pár dobrých nápadů tam je. No, tedy vzpomínám si na jeden . Zobrazení souborů v Exploreru má několik režimů - malé ikony, velké, náhledy, detaily. Vtip je ale v tom, že mezi těmito režimy se nepřepíná skokově, ale plynule - je tam na to posuvník. Takže je možné mít zobrazení někde mezi detaily a velkými ikonami. Všechno je to takové plynulé, pochopitelné, hezké. Vůbec bych se nezlobil, kdyby tahle fíčurka byla v GNOME 2.16 nebo KDE 4
Tiskni
Sdílej:
Vtip je ale v tom, že mezi těmito režimy se nepřepíná skokově, ale plynule - je tam na to posuvník. Takže je možné mít zobrazení někde mezi detaily a velkými ikonami.
Nešlo by pro nás, kdo na to nemáme dost fantazie, trochu naznačit, jak taková věc vypadá?
Úbytek rychlosti je dost velikýJá jsem si všimnul velkého úbytku při renderování čehokoliv a při složitých výpočtech. Ale třeba jen takový Vista eventvwr je pomalost sama, pod WinXP (též pod VMware) podstatně rychlejší. Rozhodně se nedá prohlásit, že by Windows mířil směrem ku vyššímu výkonu.
Myslím si, že test pod vmware není příliš užitečný. Úbytek rychlosti je dost veliký
Ne nutně, třeba na mém počítači jsou Windows 98SE pod VMware podstatně rychlejší, než když jsem je zkoušel běhat v reálu. Pravda, asi to bude tím, že když je psali, asi to neladili pro Athlon64 a 1 GB paměti, ale i tak je to zajímavé zjištění…
Kromě toho je možné, že si Windows jen nerozuměly s emulovaným hardwarem.
To by mne dost překvapilo - snad jedině kdyby se Microsoft svým léty prověřeným způsobem rozhodl vytěsnit VMware z trhu svým Virtual PC. Ale to by mu snad neprošlo (i když je pravda, že to jsem si v předchozích případech myslel také)…
Microsoft se neobtěžuje dodávat ke svým Woknům XP SP2 ovladač na IDE RAID HPT370A. Překvapivě funguje bez ovladačů (byť pomalu) pouze pod MS-DOSem a Windows 9x/ME. U Win2K/XP lze použít ovladač od výrobce, u Visty nepomůže nic (pokud ty ovladače zatím nevyšly, o čemž pochybuju). Získal jsem dojem, že MS hardware nepodporuje moc systematicky, takže nefunkčnost pod vmware by mi nepřišla vůbec zvláštní.Kromě toho je možné, že si Windows jen nerozuměly s emulovaným hardwarem.To by mne dost překvapilo - snad jedině kdyby se Microsoft svým léty prověřeným způsobem rozhodl vytěsnit VMware z trhu svým Virtual PC. Ale to by mu snad neprošlo (i když je pravda, že to jsem si v předchozích případech myslel také)…