Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Tak jsem měl konečně možnost pohrát si Windows Vista. Velmi jsem o to stál, protože mě zajímá vývoj softwaru na desktopu. Známý si to nainstaloval na vmware a já jsem si stáhl jeho obraz.
Zatím je to příšerně zabugované. Ale to je v pořádku, mají ještě nějaký čas na stabilizaci. Navíc s tou mou instalací si už někdo hrál . Nešla mi změnit tapeta na pozadí, nešel mi rozbalit zip-soubor, když jsem něco někde zaškrtl, vrátilo se to zpátky. Pomalé to bylo, ale jel jsem to pod vmware a můj počítač má jen gigahertz a půl giga paměti. Takže si myslím, že s výkonem problémy nebudou.
Mám rád hezké a funkční GUI. Ale musím konstatovat, že změny jsou spíš k horšímu. Všechny ty fangle a barvičky jsou jednoznačně na úkor přehlednosti. Kde jsou ty časy čistoty a výkonu Windows 2000. Toolbarová tlačítka jsou zmateně rozházená, když člověk potřebuje menu, musí si ho zapnout. Nějak moc komfortní a jednoduché mi to opravdu nepřipadalo, jsem zvyklý na různá prostředí, ale připadal jsem si docela zmatený. Skoro bych řekl, že pro řadu uživatelů bude jednodušší přechod na KDE nebo GNOME než na Vistu.
Chtěl jsem vyzkoušet integrované vyhledávání, ale nějak to nefungovalo. Zkusil jsem zapnout příslušnou službu, ale ta zatížila systém na 100%, tak jsem to vzdal.
Zrušili klasické procházení přes tlačítko start. Programy se místo toho loví z takového stromového zobrazení, na které se musí klikat. Takže vlastně zasklili nejzásadnější inovaci Windows 95 .
Samozřejmě pár dobrých nápadů tam je. No, tedy vzpomínám si na jeden . Zobrazení souborů v Exploreru má několik režimů - malé ikony, velké, náhledy, detaily. Vtip je ale v tom, že mezi těmito režimy se nepřepíná skokově, ale plynule - je tam na to posuvník. Takže je možné mít zobrazení někde mezi detaily a velkými ikonami. Všechno je to takové plynulé, pochopitelné, hezké. Vůbec bych se nezlobil, kdyby tahle fíčurka byla v GNOME 2.16 nebo KDE 4
Tiskni
Sdílej:
Vtip je ale v tom, že mezi těmito režimy se nepřepíná skokově, ale plynule - je tam na to posuvník. Takže je možné mít zobrazení někde mezi detaily a velkými ikonami.
Nešlo by pro nás, kdo na to nemáme dost fantazie, trochu naznačit, jak taková věc vypadá?
Úbytek rychlosti je dost velikýJá jsem si všimnul velkého úbytku při renderování čehokoliv a při složitých výpočtech. Ale třeba jen takový Vista eventvwr je pomalost sama, pod WinXP (též pod VMware) podstatně rychlejší. Rozhodně se nedá prohlásit, že by Windows mířil směrem ku vyššímu výkonu.
Myslím si, že test pod vmware není příliš užitečný. Úbytek rychlosti je dost veliký
Ne nutně, třeba na mém počítači jsou Windows 98SE pod VMware podstatně rychlejší, než když jsem je zkoušel běhat v reálu. Pravda, asi to bude tím, že když je psali, asi to neladili pro Athlon64 a 1 GB paměti, ale i tak je to zajímavé zjištění…
Kromě toho je možné, že si Windows jen nerozuměly s emulovaným hardwarem.
To by mne dost překvapilo - snad jedině kdyby se Microsoft svým léty prověřeným způsobem rozhodl vytěsnit VMware z trhu svým Virtual PC. Ale to by mu snad neprošlo (i když je pravda, že to jsem si v předchozích případech myslel také)…
Microsoft se neobtěžuje dodávat ke svým Woknům XP SP2 ovladač na IDE RAID HPT370A. Překvapivě funguje bez ovladačů (byť pomalu) pouze pod MS-DOSem a Windows 9x/ME. U Win2K/XP lze použít ovladač od výrobce, u Visty nepomůže nic (pokud ty ovladače zatím nevyšly, o čemž pochybuju). Získal jsem dojem, že MS hardware nepodporuje moc systematicky, takže nefunkčnost pod vmware by mi nepřišla vůbec zvláštní.Kromě toho je možné, že si Windows jen nerozuměly s emulovaným hardwarem.To by mne dost překvapilo - snad jedině kdyby se Microsoft svým léty prověřeným způsobem rozhodl vytěsnit VMware z trhu svým Virtual PC. Ale to by mu snad neprošlo (i když je pravda, že to jsem si v předchozích případech myslel také)…