Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak jsem měl konečně možnost pohrát si Windows Vista. Velmi jsem o to stál, protože mě zajímá vývoj softwaru na desktopu. Známý si to nainstaloval na vmware a já jsem si stáhl jeho obraz.
Zatím je to příšerně zabugované. Ale to je v pořádku, mají ještě nějaký čas na stabilizaci. Navíc s tou mou instalací si už někdo hrál . Nešla mi změnit tapeta na pozadí, nešel mi rozbalit zip-soubor, když jsem něco někde zaškrtl, vrátilo se to zpátky. Pomalé to bylo, ale jel jsem to pod vmware a můj počítač má jen gigahertz a půl giga paměti. Takže si myslím, že s výkonem problémy nebudou.
Mám rád hezké a funkční GUI. Ale musím konstatovat, že změny jsou spíš k horšímu. Všechny ty fangle a barvičky jsou jednoznačně na úkor přehlednosti. Kde jsou ty časy čistoty a výkonu Windows 2000. Toolbarová tlačítka jsou zmateně rozházená, když člověk potřebuje menu, musí si ho zapnout. Nějak moc komfortní a jednoduché mi to opravdu nepřipadalo, jsem zvyklý na různá prostředí, ale připadal jsem si docela zmatený. Skoro bych řekl, že pro řadu uživatelů bude jednodušší přechod na KDE nebo GNOME než na Vistu.
Chtěl jsem vyzkoušet integrované vyhledávání, ale nějak to nefungovalo. Zkusil jsem zapnout příslušnou službu, ale ta zatížila systém na 100%, tak jsem to vzdal.
Zrušili klasické procházení přes tlačítko start. Programy se místo toho loví z takového stromového zobrazení, na které se musí klikat. Takže vlastně zasklili nejzásadnější inovaci Windows 95 .
Samozřejmě pár dobrých nápadů tam je. No, tedy vzpomínám si na jeden . Zobrazení souborů v Exploreru má několik režimů - malé ikony, velké, náhledy, detaily. Vtip je ale v tom, že mezi těmito režimy se nepřepíná skokově, ale plynule - je tam na to posuvník. Takže je možné mít zobrazení někde mezi detaily a velkými ikonami. Všechno je to takové plynulé, pochopitelné, hezké. Vůbec bych se nezlobil, kdyby tahle fíčurka byla v GNOME 2.16 nebo KDE 4
Tiskni
Sdílej:
Vtip je ale v tom, že mezi těmito režimy se nepřepíná skokově, ale plynule - je tam na to posuvník. Takže je možné mít zobrazení někde mezi detaily a velkými ikonami.
Nešlo by pro nás, kdo na to nemáme dost fantazie, trochu naznačit, jak taková věc vypadá?
Úbytek rychlosti je dost velikýJá jsem si všimnul velkého úbytku při renderování čehokoliv a při složitých výpočtech. Ale třeba jen takový Vista eventvwr je pomalost sama, pod WinXP (též pod VMware) podstatně rychlejší. Rozhodně se nedá prohlásit, že by Windows mířil směrem ku vyššímu výkonu.
Myslím si, že test pod vmware není příliš užitečný. Úbytek rychlosti je dost veliký
Ne nutně, třeba na mém počítači jsou Windows 98SE pod VMware podstatně rychlejší, než když jsem je zkoušel běhat v reálu. Pravda, asi to bude tím, že když je psali, asi to neladili pro Athlon64 a 1 GB paměti, ale i tak je to zajímavé zjištění…
Kromě toho je možné, že si Windows jen nerozuměly s emulovaným hardwarem.
To by mne dost překvapilo - snad jedině kdyby se Microsoft svým léty prověřeným způsobem rozhodl vytěsnit VMware z trhu svým Virtual PC. Ale to by mu snad neprošlo (i když je pravda, že to jsem si v předchozích případech myslel také)…
Microsoft se neobtěžuje dodávat ke svým Woknům XP SP2 ovladač na IDE RAID HPT370A. Překvapivě funguje bez ovladačů (byť pomalu) pouze pod MS-DOSem a Windows 9x/ME. U Win2K/XP lze použít ovladač od výrobce, u Visty nepomůže nic (pokud ty ovladače zatím nevyšly, o čemž pochybuju). Získal jsem dojem, že MS hardware nepodporuje moc systematicky, takže nefunkčnost pod vmware by mi nepřišla vůbec zvláštní.Kromě toho je možné, že si Windows jen nerozuměly s emulovaným hardwarem.To by mne dost překvapilo - snad jedině kdyby se Microsoft svým léty prověřeným způsobem rozhodl vytěsnit VMware z trhu svým Virtual PC. Ale to by mu snad neprošlo (i když je pravda, že to jsem si v předchozích případech myslel také)…