Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Zdravim ... za jak dlouho ti to ubuntu nabootuje do init3??
Nevím, ale určitě by to trvalo déle, mám tu několik databázových serverů, apache, portmap...
Btw, v obou systémech je jádro 2.6.27. LFS lze dalším softem zpomalit, Ubuntu zase osekáním zrychlit, to je snad jasné.
Normálně. Stáhneš příslušný balíček, opatchuješ, přebuildíš. No a pak všechny balíčky jako které na něm závisejí .
Ještě že máme Gentoo, Debian a podobné věci, viď?-)
Mně by spíš zajímalo, jak updatovat LFS.To si prostě jednou za půl roku (i méně nebo více, podle toho jak moc chceš mít systém aktuální) vezmeš na týden dovolenou, zformátuješ disk a začneš nanovo
V podstatě emuluje gengooácké emerge manuální prací v terminálu
+1 :)
totálně jak ty chceš. takže v linuxfromscracth si mužeš zařídit jakýkoli balíčkovací systém od emerge, přez *.deb a tar.gz po *.rpm... je tam na to trocha návod...
Muhehe, LFS jsem od doby co jsem si pořídil rodinu úplně vzdal. Kde jsou ty časy malin nezralých a dob, kdy bylo LFS ještě tvrdě v plenkách LFS je jednoduché a poměrně rychlé, ale dokompilovat k tomu další věci z projektů BLFS a CBLFS, to je teprve to správné sádlo máslo
Správa balíčků je naprosto fantastická Prostě není, teda zatím. Ale dá to člověku hodně poznání jednotlivých závislostí mezi programy, až např. budete hledat závislost mezi LADSPA a FFTW3 ...... mezi Totem a GSM kodekem ... Jó to je zábava
Člověk co umí pracovat v shellu, zvládá hrátky s diskovými oddíly a s nápovědou je schopen tweaknout /boot/grub/menu.lst
, by mě zkrotit i LFS.
Překlep? Předpokládám, že spíš měl.
Ale myslím, že těch 20MiB zabraných po bootu není nic ohromnýho, na Archu jsem měl jednou snad 37MiB s čerstvě naběhlým KDE, běžel HAL, CUPS a další zbytečnosti (jenom 6x agetty jsou asi 3MiB).
37MiB s čerstvě naběhlým KDETo se mi nějak nechce věřit...
No ja mam momentalne v systeme OpenBSD 4.4 zabrane 7/28MB (act/tot) a to tam este bezi dhcp client, sshd server a sendmail... takze by som to nevidel nejako cierno s tou pamatou. Ale ako tu uz niekto spominal, keby si aj system zaberie celu pamat s tym, ze nacachuje do nej pouzivane hovadiny a pritom dokaze efektivne pamat uvolnovat, tak nie je problem, dokonca to je len vyhoda. Horsie je, ked to system nedokaze robit efektivne a uz som sa stretol s par distrami a kernelmi, ktore tymto len brzdili system...
Nechtěl jsem tím nikoho ohromovat, jenom jsem chtěl říct, že výsledný systém ho holý. Fakt jen jádro, terminály, syslogd, udevd a bash.
To typo jsem fixnul.
Já bych neřekl, že je to feudalismus, spíš návrat ke kořenům. Ta pravá ochutnávka svobody, co ten náš opensource nabízí.
No a taky je to příjemné osvěžení pro uživatele unixového systému, který se instaluje snadněji než Windows Vista
Ani nevím, jestli se staré proprietární Unixy takhle kompilovaly. Ale podle toho co vím o *BSD systémech, tak asi jo.
Tak to bych se tedy hádal.
Když ti někdo dá zdrojáky pod příslušnou licencí (EULA), podle které nebudeš moci udělat více než to ./configure a make, tak to rozhodně nebude svobodný software.
Nějaký exáč od Microsoftu taky můžeš teoreticky upravovat, sice v hexaeditoru (nebo po disassemblování normálním editorem) to není příliš pohodlné, ale jde to. Ovšem je to proti licenci.
Taky jsem si s LFS vyhrál. Dokompiloval jsem poslední balíček, chtěl smazat obsah pracovního adresáře, kde byly zbytky po kompilacích, do terminálu napsal rm -rf /* a... a nakonec jsem nainstaloval OpenBSD.
> Bohužel jsem ztroskotal, nedokázal jsem se linksem na ábíčko přihlásit, lynx nezvládne ani HTTPS.
links, lynx nebo links-twibright?
ja jsem svého času na zkompilování CLFS psal bash skriptík. jako má mto tam všechno dopsaný ale nějak to myslím pořád haprovalo. A už jsem neměl čas se tím zabývat. Možná tento rok se dostanu zpátky k CLFS. chtěl jsem is vytvořit bezzávislostní systém bez balíčkovacího systému pokud se to týká základního systému. ))
Jediný zdroj, který jsem použíl je LFS book 6.4, prostě jsem postupoval podle návodu.
nějhorší je na Xkách že jednotlivé osuboříky třebas v jedné sekci na sobě závisejí takže se musí zkoušet kompilovat dak dlouho až ten postup je zprávný a další věcí, teda jestli senepletu, že jistá část se musí kompilovat třebas dvakrát aby tam byli vychytaný věechny závislosti.
To je ostatně vubec takový problem kompilování from scratch. Ale zase si nejsem jistý(moc tomu nerozumím) zdaje zprávně kompilovat něco co závisí na systému ze kterého systém kompilujete(tvorba normální distribuce)...
zdaje zprávně kompilovat něco co závisí na systému ze kterého systém kompilujete
To samozřejmě není správný způsob. Nicméně, pokud vývojáři jednotlivých knihoven nejsou prasata, tak stačí nastavit pár přepínačů GCC a několik proměnných pro make a je možné celý systém postavit pomocí toolchainu starého systému do samostatného adresáře. Já jsem takhle v x86 stroji vyrobil Gentoo pro MIPS systém. Pak jsem jej rsyncnul na cílový stroj a ono to fungovalo :)
> tak stačí nastavit pár přepínačů GCC a několik proměnných pro make a je možné celý systém postavit pomocí toolchainu starého systému do samostatného adresáře
V Source Mage stačí v "Sorcery / Install Root Menu / Set install root location" nastavit adresář a vše se bude překládat / instalovat do daného adresáře.
No myslel jsme tvorbu současných distribucí, jeslti jsem to dobře pochopil. prostě jestli to dobře chápu tka dnešní distribuce from scratch nejsou, ale koupilují se tka že se vezme jde nsystém a z neho se překopilujou balíky ze kterých se uělá systém druhý, protože jinak si nedokážu vysvětlit jakýkoli zavislostní systém(deb. rpm), protože defakto všechno závisí na všem...
U binárních distribucí vámi popsaný ne-from-scratch nevadí, protože všechny instalace jsou binárně stejný.
Ale pokud chce mít distributor jistotu, že nikde nezapomněl nějaký starší kód, tak se instalační média vyrábějí zcela od začátku.
U kompilovaných distribucí je (nebo by aspoň měla by být) součástí testování instalace do čistého systému.
Třeba se k tomu tady někdo ze SuSE vyjádří.
elinks!
Tiskni
Sdílej: