Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak nam UPC zrusilo FUP. Tahle zprava je uz nejaky ten patek na svete. Ano. I Ja jsem se nechal zviklat, a o kabelovem internetu jsem zacal uvazovat. Ale jak se rika, dvakrat mer, jednou rez. Jak tak prolezam info a diskuze na internetu, zjistuju, ze neni vsechno tak ruzove jak to vypada.
Z ceniku sice
u polozky FUP zmizel ciselny udaj v GB a objevilo se "bez limitu", ale ve vseobecnych obchodnich podminkach FUP zustalo. Jedine co se tedy pravdepodobne zmenilo je, za zatimco doted clovek presne vedel na cem je, odted muze byd za "nadmerneho stahovatele" oznacen kdykoli. Nikdy tedy nevi, kdy ono snizeni vlastne prijde. Ano je to slovickareni, ale proc je teda nejvyssi tarif kdysi v nejakych podminkach uvaden jako "bez omezeni" a vsechny ostatni "bez limitu"??? Tady neco sakra smrdi.... Ze by se u UPC mluvilo reklamstinou? PS.: Mam radeji pripojeni, kdy ma clovek garantovanou treba 256kbit a co si urve navic z kapacity site, to uz je pak jeho vec.... Je jasne, ze mu pak net jede mnohem rychleji pres vetsinu doby, ale poskytovatel pak nepotrebuje FUP, protoze nabizi jen garantovane minima, vsem stejne...
Tiskni
Sdílej:
PS.: Mam radeji pripojeni, kdy ma clovek garantovanou treba 256kbit a co si urve navic z kapacity site, to uz je pak jeho vec
Přesně tohle bych za žádnou cenu nechtěl. Nejlepší je mít pevnou garantovanou šířku pásma, protože pak máš jistotu, že ti to pojede stejně v 20.00 i ve 4 ráno se stejným pingem a kvalitou.
Nebo tomu stavu ve 20 říkáš "nějaká kvalita" a seš rád, že 2-6 je ten zbytek času, kdy to jede lépe?ano - (za předpokladu dostupnosti vhodného providera) nic mi nebrání sjednat si linku, která ve 20 h pojede tak, jak potřebuju, a pokud ve 2-6 h pojede rychleji, tak je to pro mě plus oproti tomu, kdyby ve 2-6 h jela stejně jako ve 20 h, kteroužto rychlost jsem si stanovil za "potřebnou"
Ano je to slovickareni, ale proc je teda nejvyssi tarif kdysi v nejakych podminkach uvaden jako "bez omezeni" a vsechny ostatni "bez limitu"???Zdá se, že už to taky změnili, co?