Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
*NIXové systémy jsou ukázkou kvalitního návrhu. Bezpečnost byla domyslena do nejmensiho detailu. V Posledni dobe se ovsem dostalo do popredi zajmu "sudo", ktere lze dneska vyuzivat v sirokem spektru distribuci....
Vcera kdyz jsem sedel u PC, napadla ma takova vec. Kdyz clovek provadi administratorske ukony, je pri prvnim zadani "sudo" pozadan o heslo. Pak uz jen staci psat "sudo" kdykoli clovek provadi dalsi administratorsky ukon bez hesla.... Je to vubec bezpecne? Ubuntu ma defaultne jednoho usera, ktery se prostrednictvim sudo stava administratorem. A ted k veci:
user pracuje... provadi nejaky administratorsky ukon, tak jednou provede prikaz se "sudo" a od teto chvile nemusi zadavat heslo pri dalsim sudo.... Co kdyz ale tento user, spusti nejaky skodlivy kod? staci aby mel implementovany volani "sudo" a jelikoz jiz user nemusi zadavat heslo, nema tento kod problem s tim, ze nezna administratorske heslo. Obycejny ucet user tak muze spustit cokoli.... Mám pravdu, nebo je to jinak osetreno?
Tiskni
Sdílej:
sudo su
, případně nastavit rootovi heslo, zrušit jeden řádek v /etc/sudoers
a používat to stejně jako jinde.
sudoers
jako průkopnictví. Z hlediska uživatele v tom nevidím zas tak velký rozdíl (kromě toho, že používá pouze jedno heslo místo dvou). A z hlediska bezpečnosti nějak taky ne.
Me spise zajima sudo vs. su.Rozdíl v tom není. Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger). Heslo od ostatního vstupu odliší nejspíše tak, že bylo napsáno v době, kdy vznikl proces běžící pod rootem, který je synem procesu obyčejného uživatele. Případně vyzkouší trik, který jsem zmínil tady (funguje pro su i sudo).
Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger).Možná jsem úplně tupý, ale jak kód pod právy uživatele "jen tak" přijde ke CAP_SYS_RAWIO? To se tahle capability jen tak válí na chodníku či co?
u "sudo" tomu tak muze v nekterych pripadech ucinit i v pripade, ze zrovna nepracuje jako administratorAk spustas programy standardnym spodsobom, nerobis to cez sudo. Prilis nerozumiem, co chces povedat.
/etc/sudoers
.
Je to do jisté míry ošetřeno timeoutem.
Jo, su je proti sudo a asi o trochu bezpečnější: o jedno heslo (pro sudo se zadává heslo uživatele, pro su rootovo).
sudo
určeno k dosti odlišným věcem než su
. Jestli ho někdo používá jen ke spouštění sudo su
potažmo sudo bash
tak je mu sudo
platné jak mrtvému zimník. Já třeba sudo spouštím třeba i takto:$ sudo -u docdaemon /var/www/html/docs/bin/docupdate