Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
*NIXové systémy jsou ukázkou kvalitního návrhu. Bezpečnost byla domyslena do nejmensiho detailu. V Posledni dobe se ovsem dostalo do popredi zajmu "sudo", ktere lze dneska vyuzivat v sirokem spektru distribuci....
Vcera kdyz jsem sedel u PC, napadla ma takova vec. Kdyz clovek provadi administratorske ukony, je pri prvnim zadani "sudo" pozadan o heslo. Pak uz jen staci psat "sudo" kdykoli clovek provadi dalsi administratorsky ukon bez hesla.... Je to vubec bezpecne? Ubuntu ma defaultne jednoho usera, ktery se prostrednictvim sudo stava administratorem. A ted k veci:
user pracuje... provadi nejaky administratorsky ukon, tak jednou provede prikaz se "sudo" a od teto chvile nemusi zadavat heslo pri dalsim sudo.... Co kdyz ale tento user, spusti nejaky skodlivy kod? staci aby mel implementovany volani "sudo" a jelikoz jiz user nemusi zadavat heslo, nema tento kod problem s tim, ze nezna administratorske heslo. Obycejny ucet user tak muze spustit cokoli.... Mám pravdu, nebo je to jinak osetreno?
Tiskni
Sdílej:
sudo su
, případně nastavit rootovi heslo, zrušit jeden řádek v /etc/sudoers
a používat to stejně jako jinde.
sudoers
jako průkopnictví. Z hlediska uživatele v tom nevidím zas tak velký rozdíl (kromě toho, že používá pouze jedno heslo místo dvou). A z hlediska bezpečnosti nějak taky ne.
Me spise zajima sudo vs. su.Rozdíl v tom není. Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger). Heslo od ostatního vstupu odliší nejspíše tak, že bylo napsáno v době, kdy vznikl proces běžící pod rootem, který je synem procesu obyčejného uživatele. Případně vyzkouší trik, který jsem zmínil tady (funguje pro su i sudo).
Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger).Možná jsem úplně tupý, ale jak kód pod právy uživatele "jen tak" přijde ke CAP_SYS_RAWIO? To se tahle capability jen tak válí na chodníku či co?
u "sudo" tomu tak muze v nekterych pripadech ucinit i v pripade, ze zrovna nepracuje jako administratorAk spustas programy standardnym spodsobom, nerobis to cez sudo. Prilis nerozumiem, co chces povedat.
/etc/sudoers
.
Je to do jisté míry ošetřeno timeoutem.
Jo, su je proti sudo a asi o trochu bezpečnější: o jedno heslo (pro sudo se zadává heslo uživatele, pro su rootovo).
sudo
určeno k dosti odlišným věcem než su
. Jestli ho někdo používá jen ke spouštění sudo su
potažmo sudo bash
tak je mu sudo
platné jak mrtvému zimník. Já třeba sudo spouštím třeba i takto:$ sudo -u docdaemon /var/www/html/docs/bin/docupdate