V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
sudo su
, případně nastavit rootovi heslo, zrušit jeden řádek v /etc/sudoers
a používat to stejně jako jinde.
sudoers
jako průkopnictví. Z hlediska uživatele v tom nevidím zas tak velký rozdíl (kromě toho, že používá pouze jedno heslo místo dvou). A z hlediska bezpečnosti nějak taky ne.
Me spise zajima sudo vs. su.Rozdíl v tom není. Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger). Heslo od ostatního vstupu odliší nejspíše tak, že bylo napsáno v době, kdy vznikl proces běžící pod rootem, který je synem procesu obyčejného uživatele. Případně vyzkouší trik, který jsem zmínil tady (funguje pro su i sudo).
Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger).Možná jsem úplně tupý, ale jak kód pod právy uživatele "jen tak" přijde ke CAP_SYS_RAWIO? To se tahle capability jen tak válí na chodníku či co?
u "sudo" tomu tak muze v nekterych pripadech ucinit i v pripade, ze zrovna nepracuje jako administratorAk spustas programy standardnym spodsobom, nerobis to cez sudo. Prilis nerozumiem, co chces povedat.
/etc/sudoers
.
Je to do jisté míry ošetřeno timeoutem.
Jo, su je proti sudo a asi o trochu bezpečnější: o jedno heslo (pro sudo se zadává heslo uživatele, pro su rootovo).
sudo
určeno k dosti odlišným věcem než su
. Jestli ho někdo používá jen ke spouštění sudo su
potažmo sudo bash
tak je mu sudo
platné jak mrtvému zimník. Já třeba sudo spouštím třeba i takto:$ sudo -u docdaemon /var/www/html/docs/bin/docupdate
Tiskni
Sdílej: