Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
sudo su
, případně nastavit rootovi heslo, zrušit jeden řádek v /etc/sudoers
a používat to stejně jako jinde.
sudoers
jako průkopnictví. Z hlediska uživatele v tom nevidím zas tak velký rozdíl (kromě toho, že používá pouze jedno heslo místo dvou). A z hlediska bezpečnosti nějak taky ne.
Me spise zajima sudo vs. su.Rozdíl v tom není. Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger). Heslo od ostatního vstupu odliší nejspíše tak, že bylo napsáno v době, kdy vznikl proces běžící pod rootem, který je synem procesu obyčejného uživatele. Případně vyzkouší trik, který jsem zmínil tady (funguje pro su i sudo).
Pokud má někdo možnost spouštět vlastní kód pod právy uživatele, tak má asi i možnost odposlechnout všechna hesla (userspace keylogger).Možná jsem úplně tupý, ale jak kód pod právy uživatele "jen tak" přijde ke CAP_SYS_RAWIO? To se tahle capability jen tak válí na chodníku či co?
u "sudo" tomu tak muze v nekterych pripadech ucinit i v pripade, ze zrovna nepracuje jako administratorAk spustas programy standardnym spodsobom, nerobis to cez sudo. Prilis nerozumiem, co chces povedat.
/etc/sudoers
.
Je to do jisté míry ošetřeno timeoutem.
Jo, su je proti sudo a asi o trochu bezpečnější: o jedno heslo (pro sudo se zadává heslo uživatele, pro su rootovo).
sudo
určeno k dosti odlišným věcem než su
. Jestli ho někdo používá jen ke spouštění sudo su
potažmo sudo bash
tak je mu sudo
platné jak mrtvému zimník. Já třeba sudo spouštím třeba i takto:$ sudo -u docdaemon /var/www/html/docs/bin/docupdate
Tiskni
Sdílej: