Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Zdravim. Rad by som si zadovazil dalekohlad do hor. Nieco schopneho, no nie velmi draheho. Technicke informacie okolo dalekohladov a ich interpretaciu mam v malicku, kedze sa trapim vyberom cez dva tyzdne. Za ten cas som si nasiel par, ale nie som si isty ziadnym z nich. Tak by som bol rad, ak by niekto mohol daky navrhnut, pripadne povedat, ktory je v poriadku a posluzi najlepsie.
Tieto som nasiel ako vhodnych kandidatov:
Zvacsenie, vystupnu pupilu maju vsetky zhodnu. Ale napr. Nikon ma 10 rocnu zaruku v europe, zatialco Olympus ma uv filter, co ma popravde viac zaujima ako ta zaruka. Potom Luger ma asi najlepsie renome z tychto znaciek. No skratka som v koncoch, takze ak by niekto mohol poradit, tak budem velmi vdacny.
Dakujem vopred.
Tiskni Sdílej:
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie. Prislo mi to ako nieco usluzneho, ale zrejme to nie je podla vasich slov az tak vyznamne, teda aspon nie, kam sa ja chystam a to zatial ziadne polarne oblasti a ani Himalaje.
Dalekohlad bude u mna urceny na turistiku do hor najma. Takze ziadna protivzdusna obrana :D. Co sa tyka vahy, tak potom ten Luger vychadza najlepsie z nich so svojimi 750 g. Otazne je, ci je to vela a ci nie. Ale pri porro prism dalekohladoch asi len sotva najdem nieco lahsie s rovnakym zvacsenim.
Meopta, Zeis, Swarowski atd, to by bolo fajn, ale zial tolko zrejme nedam. Zrejme by ma kazdy jeden z nic prezil aj pri mojich 28 rokoch, ale je to dost penazi. ;)
Dakujem velice pekne, ze ste napisal a pomohol zaroven.
Dakujem za ponuku, by som nad tym aj popremyslal, ale zial, vcera vecer som objednal ten Luger. Takze tato episoda mojho zivota je jaksi uzavreta. Ale dakujem samozrejme.