Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
a popravdě bych se rád zbavil i Google účtu, kdybych neměl přístroj s AndroidemMám Android a nedal jsem mu Google účet. Aplikace mám z F-Droidu a z debianích repozitářů pro armhf. (bohužel ale Google účet mám, protože dva zákazníci se rozhodli, že technickou dokumentaci pod NDA se mnou budou sdílet přes Google Docs - ano, hustý)
bohužel ale Google účet mám, protože dva zákazníci se rozhodli, že technickou dokumentaci pod NDA se mnou budou sdílet přes Google Docs - ano, hustýTak aspoň když to někdo vynese, tak můžeš říct, že to byl Google/NSA
Google pozná, že máš o aplikaci zájem, ale co s ní děláš, a jak často ji používáš, už nezjistí.Mně se ta svině pořád připojuje na Market (nějaký_google:5228), přes SSL. Ještě jsem se nedostal k tomu, abych nainstaloval vlastní certifikát, udělal MITM a podíval se, co se tam vlastně přenáší.
To chce uměle inteligentní entitu, která ten souhlas vezme na sebe. BTW: mají v těch podmínkách, že se smí registrovat jen Homo sapiens?
+1, tohle by byla dobrá scénka: hospoda, kde se u vchodu kontrolují občanky, pokud tam jsi poprvé musíš vyplnit formulář a třeba poslat někam SMSku (nebo přijmout a prokázat vlastnictví čísla) a u stolu tě budou odposlouchávat, počítat, kolik piv a panáků sis tam kdy dal, měřit, jak často a jak dlouho jsi na záchodě. Dělat nad tím analýzy, kdo s kým do té hospody chodí, jaké vztahy mezi lidmi jsou… Na věky všechny záznamy uchovávat a odevzdávat je tajné službě.
Schválně, jak by se na takovou hospodu uživatelé Facebooku tvářili. Asi moc ne.
P.S. tohle je spíš pro lidi z KP – co dát nějaký sraz a tuhle scénku natočit?
tohle je spíš pro lidi z KP – co dát nějaký sraz a tuhle scénku natočit?To bych chtěl vidět hospodu, co by ti tohle povolila
Hele, já dokonce přemejšlel, že bych si ho od veta nechal dát, je to lepší než otisk prstu,lepší v čem, že to jde snadněji zkopírovat a prokazovat se tvojí identitou?
viděls průměr tý jehly...když to vydrží kočka, tak ty snad taky, ne?
... tvoje číslo mohl přečíst na dálkuještě bych upřesnil, že tohle je především to, proč jsem na začátku říkal, že je to snadnější - není potřeba vůbec žádný fyzický kontakt, žádné shánění upatlané sklenice apod. (sekundárně pak ta jednoduchost spočívá v tom, že se kontroluje jednoduchý výrobek, nikoli živý člověk, čili není potřeba vymýšlet žádné další fígle, jako že lepší čtečky kontrolujou tělesnou teplotu a pH a vodivost a jánevimco ...)
no, tak ta veterinární čtečka to má problém přečíst přes kůži...poslyš, a to víš, že v tom jsou občas potřeba vyměnit baterky?
Profesionální zařízení na klonování dallasů od MEI dá možná dva tři cenťáky, víc né a pochybuju že se za poslední 4 roky něco změnilo...proč by se mělo něco měnit, když účelem toho zařízení není číst to na dálku? to je argumentace jakože když ochcáfkaftédéíčku ani v nejnovější generaci neuveze deset tun písku, tak to nemůže uvézt žádné auto?
Já tu normálně žádnou tabulku nemamnechápu, co máš s valentýnem ... kliknul sis vůbec na odkaz na http://www.secuteck.ru/articles2/sys_ogr_dost/rfid-v-sistemah-transportnoj-identifikacii/?tablet, and.4.2.2, ff, robertův valentýnskej skin
S těma futrama to zní zajímavě, ale tady jde spíš o to, jak tu věc naklonovat, aby se tvářila stejně. Já vim že třeba gal/pal s programovym klíčem se klonoval tejden na novym kompu (2009?) a to byl v patici...viz výše, pokud to chceš do někoho píchat, tak nechat vyrobit někým, kdo na to má výbavu pokud ne, měla by stačit nějaká běžně dostupná prázdná karta odpovídající systému, kterej chceš klonovat ty veterinární čipy nejsou nic složitýho, žádný šifrování, prostě vrací svoje konstantní číslo, "tvářit stejně" se bude cokoliv, co komunikuje podle stejnýho standardu a dá stejný číslo
Kvůli tomu, abyste se mohl přes Facebook kontaktovat s dalšími lidmi přece nemusíte nahrávat fotky ani o sobě sdělovat žádné další informace.
To je pak ale ten účet celkem na nic – tou „další informací“ je totiž i síť tvých kontaktů, s kým se bavíš, na jaké akce chodíš (ať už se na ně přihlásíš nebo se jen díváš na jejich stránky), jaké máš zájmy… A když už tam máš účet, tak už tě můžou ostatní označovat na fotkách (to se možná dá nějak zakázat, ale minimálně je to práce navíc a další věc, o kterou se musíš starat a dávat si pozor).
přece nemusíte nahrávat fotky ani o sobě sdělovat žádné další informace. Stačí jen jméno, to je vše.Založil som si také konto (s e-mailom na nejaký temp mail). Po pár mesiacoch prestalo fungovať. Založil som druhé. Tiež po čase prestalo fungovať. Pri pokuse o založenie tretieho si FB začal pýtať telefónne číslo, aby mi poslal SMS s nejakým prístupovým kódom. wtf. Kedysi sa to volal homepage. Kto na to nemá peniaze, trpezlivosť, znalosti, ... tak má miesto homepage-u facebook. Môj homepage vyzerá zodpovedajúco vynaloženému úsiliu (teda hrozne), ale je môj a nikto mi nebude kafrať do toho, čo tam je, čo tam nie je, čo tam bolo a už nie je, ...
Asi takhle: pokud nekdo neni ochoten ani poslat mi mail aby me zkontaktoval, tak bych toho cloveka rozhodne neoznacil za "pritele".OK, tak jiný příklad: blíže nespecifikovaný profesor :) co běhá orientační běhy si stěžoval, že nějaký velký místní oddíl už dává info jenom „přátelům“ na FB.
blíže nespecifikovaný profesor :) co běhá orientační běhy
Že jich na matfyzu je. ^_^ (Nebo navíc myslíš profesor jako titul? Pak bych nevěděl, resp. věděl, ale ne z matfyzu.)
Prej není dobré říkat jim učitel
Proč ne? Učitel mi přijde úplně v pohodě označení, je to důstojné a má to váhu, učitel může být třeba i tvůj mistr bojových umění. Spíš mi přijde chyba říkat špatný1 titul (ať už vyšší nebo nižší), to už je lepší neříkat nic – prostě pan nebo kolega.
Profesoři jsou jen na střední (lehce pochybný zvyk, ale už je to tradice) a pak pár lidí na vysoké.
[1] leda že bys to řekl záměrně – třeba řekl docente někomu, kdo už každou chvíli docentem bude a třese se na to
Profesoři jsou jen na střední (lehce pochybný zvyk, ale už je to tradice)
K tomuhle nesmyslu jsem se nikdy donutit nenechal, ale většina studentů bohužel ano.
Na gymplu to tridni nezkousla a tahlo se to se mnou az do ctvrtaku. Pokousela se mi za to mstit nulovou toleranci, ale k jeji smule marne. Ostatni ucitele s tim kupodivu problem nemeli.
a znám jednoho docenta, co za to vyhazuje od zkouškySice souhlasím s tím, že označení profesor pro libovolného vyučujícího je úchylné. Ale řekni mi na rovinu, co si myslíš o člověku, který někoho vyhodí od zkoušky za špatné oslovení.
Začal jsem učebním oborem s maturou, kde byla součástí i trocha praxe, to za jiné doby a oslovil jsem mistra (v zrovna 14 roce života) „pane mistře“ (v dobrém) při prvním kontaktu, a byl jsem de-facto na černé listině po celé 4 roky a taky jsem si to pěkně schytal.
A co jsem si tenkrát myslel(?) - dlouho jsem to opravdu nechápal…
A jak se mu mělo říkat? Soudruhu mistře?
Asi takhle: pokud nekdo neni ochoten ani poslat mi mail aby me zkontaktoval, tak bych toho cloveka rozhodne neoznacil za "pritele". Zajimave je, ze si vetsinou s takovymi lidmi ani stejne nemam co rict.+1
i metadata se dají dobře zpracovat, ale na tom není nic nového. Jen se nečekaným způsobem posunuly technické hranice, jinak to je něco na čem rozvědky a tajné policie úspěšně staví už asi dvě století.
Což dost zásadně změnilo situaci. Za starých časů na tebe sice mohli nasadit STBáka, ale aby mohli sledovat všechny, musel by být STBák každý druhý (a kdo by pak sledoval je?), což by vedlo k rychlému zhroucení ekonomiky (takovou zátěž danou poměrem pracujících a nepracujících žádné hospodářství neutáhne), navíc by byl problém získat i tolik loajálních agentů, nemluvě o následném zpracovávání těch vytěžených dat.
Díky dnešním technologiím to mají totalitní režimy mnohem jednodušší a jsou nebezpečnější.
I've Got Nothing to Hide
K tomu bych měl jeden komix.
kdyz nechces aby o tobe FB mel nejaky udaj tak mu ho proste nedavej.jak zajistím, aby jim ho o mně nedali jiní?
Co nechci aby o me nekdo vedel tak nerikam nikomu, ne jenom facebooku.
Ono to není tak jednoduché, nejsou to jen dva stupně.
Přecijen mám facebook jen na sračky a věnuju se mu jen v ojedinělých případech.
To mi přijde dost matoucí a spíš by bylo lepší v takovém případě nemít Facebook vůbec (nebo tam mít falešné jméno a nepřidávat si tam svoje známé). Je to, asi jako když mi někdo dá e-mail nebo telefon – taky budu čekat, že bude nějak rozumně dostupný a bude odpovídat nebo aspoň ty zprávy číst – pokud mne tedy výslovně nevaroval (třeba: mobil nechávám pořád doma a SMSky čtu jednou týdně).
Spíš takhle: když mi na sebe dáš e-mail a telefon, tak když budu něco potřebovat, tak ti pošlu e-mail. Kdybych měl jen telefon, tak ti pošlu SMS nebo zavolám. A obdobně to může mít někdo s Facebookem – když na tebe bude mít Facebook, e-mail a telefon, tak si někteří lidé celkem přirozeně vyberou ten Facebook (ale kdybys tam účet neměl, tak by ti třeba poslali e-mail nebo SMSku).
To je jeden z důvodů, proč tam účet prostě nemám – nebavilo by mě lidem pořád vysvětlovat, že tam sice jsem, ale nepoužívám to a že mě mají kontaktovat jinak.
Myslel jsem, že se bavíš o případech, kdy tě třeba někdo někam zve – viz
a pak se často stává, že jsou překvapeni, že někam nedorazím nebo o něčem nevím
Kdybych měl účet na facebooku a moc ho nepoužíval, tak se obávám, že bych o řadu informací přišel resp. se o nich dozvěděl pozdě, protože by mi ostatní přestali psát e-maily a SMSky. Nebo by to ze mě udělalo závislou facebook-ovci, která tam vysedává celé dny. Tak či tak mi z toho vychází, že je lepší tam účet nemít.
Ano, jsem na tom stejně, účet na Facebooku taky nemám, z těchto důvodů.
BTW: když si budete někdo zakládat falešný a prázdný účet, abyste se podívali, co je uvnitř, tak si nezapomeňte zapsat údaje, co jste vyplnili při registraci (datum narození atd.). Opruzové se na to totiž můžou zeptat, když se přihlásíte z jiné IP adresy, a můžou vám zablokovat účet (pak se nepřihlásíte ani z té původní IP adresy).
a popravdě bych se rád zbavil i Google účtu, kdybych neměl přístroj s Androidem.
Mám přístroj s Androidem, ale googlí účet na něm nepoužívám. Aplikace instaluji přes F-Droid (případně existují i jiné „markety“, ale v tomhle je výhradně svobodný software).
Nicméně nějaký účet u Googlu mám – hodí se to, když potřebuji otestovat něco ohledně e-mailu, přeci jen je u nich hodně lidí.
Ale nejvíc mi vadí, že z Facebooku se stala společenská norma
To mi taky vadí. Ale říkám si, že když někdo není schopný napsat e-mail, SMS nebo mě kontaktovat jinak, tak mu na mně asi zase tolik nezáleží a nestojí za to.
Horší je, když Facebook (případně Twitter1) propagují veřejnoprávní2 média placená z našich daní. Tohle by se dít nemělo – je to jako kdyby vám cpali, jaké pivo nebo minerálku máte pít.
ale alespoň vás nešmíruje napříč internetem
Tyhle Facebooky, Googly a Microsofty jsem zablokoval na DNS serveru:
zone "facebook.com" in { type master; file "/etc/bind/db.empty"; }; zone "fbcdn.com" in { type master; file "/etc/bind/db.empty"; }; …
ale e-mail není závislý na jedné společnosti, když se mi nebudou líbit podmínky nějakého freemailu, nic mi nebrání rozjet si doma vlastní server. Osobně se mi líbí idea XMPP
+1
Tyto principy se snažím šířit už roky, viz např. Jabber II - Svobodný trh
[1] ale tam to není tak hrozné, protože ten je aspoň veřejně čitelný
[2] jestli mají či nemají existovat, to teď nechme stranou
<To nestačí, musí se bloknout i jejichTyhle Facebooky, Googly a Microsofty jsem zablokoval na DNS serveru:
zone "facebook.com" in { type master; file "/etc/bind/db.empty"; }; zone "fbcdn.com" in { type master; file "/etc/bind/db.empty"; }; …
.net
domény (takže dohromady čtyři záznamy). To je jediný způsob, jak si být jistý.
A zatímco Googlu blokuju Analytics+reklamy, od Mikrosoftu kupodivu nic - zaprvé nemám doma žádné Windows, zadruhé čas od času musím zjišťovat na jejich stránkách co dělat, když se (cizí) Windows rozhodnou stávkovat.
Googlu blokuju Analytics+reklamyTo nemusí pomoct, AFAIK teď spouštějí nějakou službu, která cucá data přímo ze serverových logů a tam nepomůže ani svěcená voda.
Telefon mám v airplane módu, který vypínám jen když chci volat nebo jednou týdně se podívám kdo se mě snažil otravovat."jen když chci volat" ... hm, a jak řešíš to, když chceš volat někomu, kdo se chová podobně? podle mého je to docela patová situace ... on má telefon v airplane módu, tak se mu nedovoláš, až jednou za týden se on podívá, kdo se ho snažil otravovat, zjistí, žes' to byl ty a usoudí, že jsi pro něj natolik cenný, aby tě zkusil kontaktovat zpátky, takže zavolá, jenže ty budeš v airplane módu, takže se nedovolá, ty po tom týdnu zjistíš, že ti zkoušel volat, tak mu zkusíš zavolat zpátky, jenže to už zase bude v airplane módu, takže se nedovoláš ... a kolečko se opakuje ...?
Celkově telefonuju málo a dávám přednost jiným způsobům komunikace. Telefon mám abych telefonoval když já chci, ne abych dělal 24/7 horkou linku. Bohužel se setkávám s lidmi, kteří jsou ukřivděni, že se mně nemohou dovolat. Ale copak je povinnost majitele telefonu být dostupný?mohl bys prosím odpovědět na můj dotaz, co konkrétně děláš, když potkáš někoho, kdo se k telefonu chová podobně? - a pokud výše uvedené měla být odpověď, mohl by ses to prosím pokusit nějak přeformulovat, abychom to pochopili i my, nedovtipnější?
mohl bys prosím odpovědět na můj dotaz, co konkrétně děláš, když potkáš někoho, kdo se k telefonu chová podobně?Měl bych k jeho chování pochopení
mohl bys prosím odpovědět na můj dotaz, co konkrétně děláš, když potkáš někoho, kdo se k telefonu chová podobně?Několik takových znám (a jeden z nich dokonce nemá telefon vůbec). IRC, Jabber, mail, vysílačka…
hm, a jak řešíš to, když chceš volat někomu, kdo se chová podobně?Nijak, napíšu mu na Jabber/IRC/mail. Pokud dopředu víme, že bude potřeba řešit něco real-time a nelze použít IM, tak ten mobil zapnu. (a pokud je to navíc v okruhu pár kilometrů, nezapnu mobil, ale vysílačku)
podle mého je to docela patová situacePředpokládám, že jiné komunikační kanály kontroluje častěji než mobil.
To, že si něco pamatuju, neznamená automaticky, že se mi po tom stýská. :-)
Jistě, taky nejsem nadšený, když mi někdo pětkrát za den volá a z toho jsou čtyři hovory úplně zbytečné, ale nebudu kvůli tomu zahazovat i tu zásadní výhodu, kterou mobilní telefon má.
Ze zdejší sociální sítě, ...a já měl vždy za to, že ábíčko je asociální síť ...
Problém tohoto typu existoval už mnoho let před Facebookem. Mně vždy extrémně vadilo, že se stala společenská norma z mobilu. Sám mobil nepoužívám a myslím si, že Richard Stallman má pravdu, když říká, že mobily jsou Stalinův sen. Přesto je nepřeberná spousta služeb a úředních záležitostí, které se bez mobilu téměř nedají zřídit a zařídit. Neustále se dostávám do situace, kdy mám do nějakého formuláře jako povinnou položku vyplnit číslo mobilního telefonu a nedaří se mi příslušné instituci, která formulář vymyslela, vysvětlit, že žádný mobil nemám a že neexistuje nikde žádný zákon, který by mi ukládal povinnost mít mobil, používat mobil nebo dávat někomu číslo na mobil. Některé webové formuláře spolknou i číslo „pevné“ (ve skutečnosti SIP) linky, zatímco jiné tvrdošíjně trvají na Stalinově předčíslí, bez kterého se člověk nepohne dál. Vlastně to nevadí zas až tolik — aspoň vím, které e-shopy, banky a další instituce mám bojkotovat. Ale otravné to je, to se musí nechat.
Ve srovnání s tou šílenou mobilní demencí, která doslova zachvátila svět a dospěla až do stadia, kdy je v České republice 14 milionů „aktivních SIM karet“ (ať už to znamená cokoliv) na 10 milionů obyvatel, mi Facebook připadá jako poměrně malý problém. Samozřejmě souhlasím, že by Facebook neměl být společenská povinnost, stejně jako mobilní (nebo vůbec nějaký) telefon by neměl být společenská povinnost.
Mobil se dá naštěstí provozovat v režimu „stabil“ – nemusíš ho nosit s sebou a nemusíš nikomu dávat číslo (takže ostatní lidé ani nebudou překvapeni, že nebereš telefon). A dokud lze koupit SIM kartu jen tak v trafice, tak mi to přijde celkem v pohodě.
Ale s těmi formuláři souhlasím, taky mě to dost otravuje, nechci dávat kdejakému @#$%@#$^ svoje číslo a pořizovat si nové a nové SIMky něco stojí. Radši si vyberu někoho, kdo má větší úctu k mému soukromí a nakoupím u něj. Naštěstí se s tím moc často nesetkávám – většinou je telefonní číslo nepovinné nebo jde zadat číslo na SIP případně něco jako +420721000000 a funguje to taky (na nefunkčnost čísla přijdou, až ti budou chtít posílat spamovací SMSky a „dělat marketing“ ale to tě nemusí trápit).
Jenže když někde podporují jen Facebook (třeba pro přihlášení nebo psaní komentářů nebo dávají nějaké informace exkluzivně na Facebook a bez přihlášení se k nim nedostaneš), tak je ti vlastní sociální síť k ničemu. Je potřeba, aby podporovali nějaký otevřený protokol (jako je u e-mailu SMTP/IMAP4/POP3 nebo třeba u Jabberu XMPP) a ne jednu konkrétní sociální síť (Facebook).
Skvělá rada. Diaspora pod samozřejmě provozuju — proč taky ne, když mám domácí server. Jenže moc to nepomáhá. Faktem zkrátka je, že zájem uživatelů z řad mých známých není valný. Facebookové stádo neocení výhody jako soukromí nebo open-source software.
Když už jsem výše mluvil o mobilech, které nechci a nepoužívám, v podstatě se dá říct, že mám i „telefonní“ server, dá-li se tak nazvat Mumble (murmur) nebo media gateway na Jabber serveru. Leč i tady narážím na stejný problém. Stádo dá přednost mobilu, který má kvalitu zvuku ze 70. let minulého století (apokalypsa na slovo vzatá) a který je soustavně sledovaný, nahrávaný a odposlouchávaný, před bezpečnou komunikací s kvalitním zvukem, a to i v případě pravidelných a dlouho plánovaných hovorů.
Celý problém je ve vzdělání, přesněji řečeno v jeho absenci. Informatika se stala základem fungování dnešního světa a zásadní hybnou silou, která dostala životní úroveň z 60. let na dnešní. Přesto nemá ve školách téměř žádný prostor. Místo informatiky se vyučuje klikání v produktech Microsoftu, který si tuto oblast školství v podstatě koupil, částečně kvůli jistému senilnímu premiérovi (který se mezitím stal prezidentem) a jeho vládě dědků z konce 90. let.
Pak není divu, že většina stáda se do svého neporozumění světu zahrabe tak hluboko, až pak na jakoukoliv kritiku současných poměrů začne odpovídat „ať mě klidně sledují, mně to nevadí, já nemám co skrývat, stejně s tím nic nenadělám“, bez sebemenší snahy celé problematice porozumět a zajistit, aby technologie sloužily lidem, nikoliv lidé technologiím či přesněji řečeno většina lidí několika vyvoleným jedincům, kteří za současnými technologiemi (například za Facebookem) stojí.
Jak prosím může souviset se vzděláním to, že někdo má, nebo nemá mobil?Kde to vidíš?
Když už jsem výše mluvil o mobilech, které nechci a nepoužívám, v podstatě se dá říct, že mám i „telefonní“ server, dá-li se tak nazvat Mumble (murmur) nebo media gateway na Jabber serveru. Leč i tady narážím na stejný problém. Stádo dá přednost mobilu, který má kvalitu zvuku ze 70. let minulého století (apokalypsa na slovo vzatá) a který je soustavně sledovaný, nahrávaný a odposlouchávaný, před bezpečnou komunikací s kvalitním zvukem, a to i v případě pravidelných a dlouho plánovaných hovorů. Celý problém je ve vzdělání, přesněji řečeno v jeho absenci. ...Ale asi jsem si to blbě vyložil, to přiznávám. Prostě jsem rychle psal a málo myslel a vzdělanost s mobilem spolu asi nesouvisí. Ale ten Andrejův komentář se mi tak jako tak zdá podivný. Já například používám svobodný software a zárověň jsem na Facebooku a nemyslím si, že jsem nějak omezen na svobodě nebo že nemám soukromí. Je to vždy o tom, co kde zveřejním a co kde napíšu.
Tiskni
Sdílej: