Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Current international trade flows of waste follow a pattern of waste being produced in the Global North and being exported to and disposed of in the Global South.
Global North (...) Global SouthPoznámka na okraj: Co je zas proboha tohleto za hipsterské termity. Z té citace by jeden měl dojem, že se odpadky vyvážejí na Antarktidu. Koukám na wiki, kde že je ten "Global South" a ono to je, wait for it, okolo rovníku. Dále pak Austrálie je součástí "Global North". To teda IMHO úplně soudruzi z NDR nezvládli...
jako se za studené války používalo označení „země prvního/druhého/třetího světa“Tedka se pouziva zase oznaceni 3. zeme pro neclenske zeme EU :).
Jsou to zavedené termínyU Global South píšou, že je to "emerging term". Každopádně, zavedené nebo ne, IMO je to matoucí...
v rozvojovkách je to ještě naprosto sci-fi a právě ty jsou hlavním zdrojem odpadůMyslis toho odpadu co jsme tam jeste donedavna vozili? Viz zakaz ciny dovozu plastoveho odpadu a najednou se v USA i v EU skladuje protoze se tady nikdy ve skutecnosti nezpracovaval?
reduce > reuse > recycle > waste
Co třeba takové účtenky? Já když si jdu do Tesca koupit vaničku vlašáku a tři rohlíky, tak na pokladně k tomu dostanu půlmetrový cár "papíru" z termotiskárny.
zákon o EET; pozměňovací návrh (2645), který by účtenky učinil volitelnými, neprošel.
Předkladatel: Bc. Vojtěch Pikal
Cílem změn navrhovaných v zákoně je zrušit povinnost vystavení účtenky v případech, kdy ji ten, od koho evidovaná tržba plyne, nevyžaduje. Toto ustanovení nesleduje legitimní cíl, naopak vede v důsledku ke zbytečnému plýtvání papírem a dalšími zdroji, což ve výsledku poškozuje životní prostřední. Zvláště nevhodně jsou tímto ustanovením zatíženi podnikatelé, kteří vystavují velké množství účtenek na malé částky, nebo mimo prostory s technickým zázemím. Odeslání správci daně v kombinaci s vystavením na vyžádání tomu, od koho tržba plyne, je zcela dostačující.
Překvapuje někoho, že to neprošlo?
Třeba taková krabice na pizzu. Když si jdu koupit pizzu ke stánku, musím si k ní koupit zároveň i krabici.
Ani by mě nenapadlo si koupit pizzu u stánku…
Říká se, že Češi jsou jedni z nejlepších třídičů odpadu v Evropě.
Slabší je to se zpracováním tříděného odpadu. Přitom nezapomínejme na jeho export do třetích zemí.
Treated like trash: south-east Asia vows to return mountains of rubbish from west
The problem began for south-east Asia in early 2018 after China stopped accepting plastic waste and recycling from the rest of the world due to environmental concerns. The outright ban was problematic: in 2016, China processed at least half of the world’s exports of plastic, paper and metals, including enough rubbish from the UK to fill 10,000 olympic swimming pools.
In the wake of China’s ban, private corporations handling waste for national governments began scrambling for other countries to bear the burden. With most of the rubbish channelled through Hong Kong, south-east Asia, which was nearby and had lax regulation, became an attractive alternative destination for the rubbish.
Malaysia has borne the brunt of the re-directed waste. According to Greenpeace, imports of plastic waste to Malaysia increased from 168,500 tonnes in 2016 to 456,000 tonnes in just the first six months of 2018, mainly coming from the UK, Germany, Spain, France Australia and the US. The environmental and social cost has been high. A report by Global Alliance for Incinerator Alternatives (GAIA) detailed how across sout-east Asia, the influx of toxic waste has caused contaminated water, crop death and respiratory illnesses.
In recognition of the damage being done, the Basel Convention, a multilateral agreement about the handling of waste globally, was amended this month to prohibit unrecyclable and contaminated plastic waste being imported into developing countries without their consent. However, it will only come into effect in 2020 and not all south-east Asian countries are signatories.
Jedu si pro pizzu a odvezu se tam ctyrlitrovym offroadem.A ted nevadi jezdit pro pizzu parni lokomotivou?
odvezu se tam ctyrlitrovym offroademNo jo, nějak si ten malý penis kompenzovat musíš.
Aspoň sa nemusí starať o majetok.
Hlavný problém je kedy bude mať bohatý človek dosť majetku. Tam je celý problém ekológie.
Na tie recyklačne veci by som si dal pozor. Jednoducho aby to neprerástlo do šialeného predĺžovania životnosti a nekonečné zmeny účelu. Jednoducho sú zariadenia kde je oprava neprípustna.
Co je ti do mych petek? Ja si chci pit co chci a z ceho chci.No ale potom to podleva toho na svete vypada.
Zdroj: TV NovaFascinující. Svaz obchodu a cestovního ruchu musí být fakt one man show, když si věc, která se jich bytostně dotýká (jak chce článek naznačit) nezjistí sami, ale odkazují se na "Zdroj: TV Nova" a to projistotu ani ne na konkrétní dohledatelnou reportáž, ale prostě jen obecně. Bag in box má stejný vnitřní povrch jako keg, je tam tma a pokud se plní sterilním produktem hnaným ochrannou atmosférou, tak není žádný rozdíl mezi kegem a boxem. Navíc do boxu není nutné hnát nic, ten prostě splaskne. Na rozdíl od kegu. Ostatně bag in box není v podstatě nic jiného než levnější tetrapack. https://www.vinarstvivajbar.cz/sudove-co-je-bag-in-box-20-l Zásadní výhodou Bag in Box je, že díky smrštitelnosti sáčku a naprosté absenci vzduchu v něm, nedochází k oxidaci vína a jeho poškození. Což je pravda. Jako ne že bych byl nějakým extra přítelem bag in boxů, pro mě je jedniný přijatelný obal pro víno sklo, ale celá ta problematika je složitější a hlavně si za to vinotéky mohou sami. Ten černý (šedý) trh nevznikl z vakua sám od sebe.
že ti stejníZdroj?
Bezpečnosť potravin je zrejme nadradená redukcii plastu. Keďže nie je možne zaistiť aby potraviny neboli kontaminované.
v Mekáči byla původní plastová brčka na popud EU nahrazena papírovými (jsou děsná) a podobné věciEU rozhodně nenařizuje používat ta papírová brčka. Nebo dokonce chodit do Mekáče. Chlastání nápojů (navíc ještě perlivých) pomocí slámek nechápu. Nevidím problém si vypít nápoj normálně ze sklenice. Dokonce jsem zaznamenal módu místo jednoho brčka používat dvě a neslušně u toho srkat (protože je mezi nimi mezera, kudy vniká vzduch). Vůbec používání plastového "nádobí" nechápu. Na různých food festivalech dostanete u každého stánku plastový tácek (který se téměř okamžitě rozlomí) a sadu plastových příborů, nožem nejde nic ukrojit a vidličkou nic napíchnout. Všichni to jedí rukama. Copak si toho nikdo za ty roky nevšiml? Dřívější papírové tácky vydržely víc. Co mi roky vadí je balení elektroniky. Pokud se balíček sestává z 5 komponent, je každá z nich zabalena zvlášť v plastovém pytlíku. Tj. např. zdroj a k němu eurozástrčka do zásuvky. Dva plastové obaly zbytečně. Opravdu by se ta zásuvka v té papírové krabici poškodila, kdyby nebyla v sáčku? A proč je potřeba pro Evropu dávat extra nástavec na zásuvku? Copak je 500mil. trh tak malý na to, aby nebylo možno dělat zdroj s konkrétní zástrčkou (afaik snad jen Itálie (i když tam by to pro třídu II mělo pasovat taky) a UK má jiný typ zásuvek)?
Říká se, že Češi jsou jedni z nejlepších třídičů odpadu v Evropě.To je docela dobře možné, ale problém je ten, že se odpad vozí (vozil?) do Číny. A nejlepší je, jak se všichni "zpracovatelé" odpadu tváří: "no snad jste si nemysleli, že ten odpad zpracováváme tady?" No já si to myslel, pro mě slovo recyklace znamená uzavřený kruh a ne vývoz někam, kam na to není vidět.
Považujete za správné, že by se měl zavést systém zálohování PET lahví a nápojových plechovek?Nevím. Nejvíc mě zarazilo, že ty láhve nemají být znovupoužitelné. Zálohované pevné PET láhve tady před lety byly a znovu se plnily. Tohle dnešní opatření má za cíl jen zvýšit recyklaci pet lahví a motivovat lidi, aby je raději vraceli a neházeli do přírody. Možná že to bude fungovat, ale mě spíš irituje to, co ti lidé v těch petkách kupují. V ČR máme všude kvalitní vodu dostupnou z každého kohoutku (pitné vody). Proč má někdo potřebu kupovat balenou pitnou vodu (tedy kvalitativně stejnou s tou, která jim teče doma) za tisíckrát větší cenu fakt nechápu. Tohle je pro mě zcela zbytečný plast, který nikdy nemusel ani vzniknout. A to je ta podstata. Jedna věc je zvýšit recyklaci na 100%, druhá věc je ten odpad vůbec nevyrábět. Nejsem nějaký zerowaste člověk, ale viz příklad s tím balením elektroniky, tohle mě pokaždé nakopne.
Pitná voda z vodovodu je pekná vec. Ale predstav si situaciu kde nie je možne počas dlhšieho obdobia mať dostupnú vodu z vodovodu.
Jo tuto situaci si jiste dovedeme predstavit ale to zcela jiste neni duvod k tomu abychom meli plne kontejenery PET lahvi od balene vody. Podleva Vasi odpovedi je takovato situace kazdodennim stavem.Pitná voda z vodovodu je pekná vec. Ale predstav si situaciu kde nie je možne počas dlhšieho obdobia mať dostupnú vodu z vodovodu.
Vůbec používání plastového "nádobí" nechápu. Na různých food festivalech dostanete u každého stánku plastový tácek (který se téměř okamžitě rozlomí) a sadu plastových příborů, nožem nejde nic ukrojit a vidličkou nic napíchnout. Všichni to jedí rukama. Copak si toho nikdo za ty roky nevšiml? Dřívější papírové tácky vydržely víc.Ty tácky se dřív dělaly z tvrdého papíru. Jinak si vozím sebou v baťohu dřevěné jídelní hůlky a ubrousky. Už se mi s tím podařilo zládovat (v nouzi) i hambáč
Víš ty vůbec kdo to je fašista
Odkaz na How to Recognize a F@scist se mi do patičky nedostal náhodou.
Ačkoli předřečník prezentoval svou myšlenku značně primitivně, je nesmysl ji kompletně zahodit.
Nezahazovat, zadupat do země… Evropa už má s genocidami své zkušenosti.
Kdyby celý svět měl kvalitu života na úrovni Evropy nebo USA, jedna planeta by nám nestačila. Z toho vyplývá, buď bude méně lidí a nebo budou všichni o mnoho chudší.
Ne, to opravdu nevyplývá. Současný environmentální kolaps je primárně důsledkem industrializace právě Evropy a USA, potažmo jeho následného exportu – leč stále za účelem spotřeby především globálního Severu. Globální Jih zůstává chudý navzdory mediální manipulaci. Taková Čína je od té doby mimochodem výjimečně úspěšná v omezování chudoby vlastních obyvatel, a přesto jsou její emise na hlavu stále nižší než např. USA.
Malthusiánské kecy si můžeš narvat do špic, jde aktuálně o problém distribuce. A po kolapsu i civilizačním bude ono bohatství vypadat o dost jinak.
Totiž…
Vzhledem k tomu že populační křivka stoupá u všech zemí mimo ty západní, je možno první řešení hodit z okna.
Zjevná nepravda. Země jako Japonsko, Korea či Tchajwan jsou vysloveně východní, i Bangladéš, Indie atd. jsou těsně nad hranicí dvou porodů na ženu.
Sibiř
Na Sibiři v kontextu lidské civilizace bezprecedentně taje permafrost. Na jedné straně to bude jedna z mála relativně obyvatelných oblastí a některé zájmové skupiny v odkrytí surovin a půdy vidí ekonomickou příležitost, na druhé straně se tak také odkrývají rizika problematických epidemií.
Odkaz na How to Recognize a F@scist se mi do patičky nedostal náhodou.Nekoukal jsem se a ani nebudu. Nemám zájem o far-left propagandu.
Nezahazovat, zadupat do země… Evropa už má s genocidami své zkušenosti.Nikdo tady o genocidě nemluvil. Ani předřečník a ani já.
Ne, to opravdu nevyplývá. Současný environmentální kolaps je primárně důsledkem industrializace právě Evropy a USA, potažmo jeho následného exportu – leč stále za účelem spotřeby především globálního Severu. Globální Jih zůstává chudý navzdory mediální manipulaci. Taková Čína je od té doby mimochodem výjimečně úspěšná v omezování chudoby vlastních obyvatel, a přesto jsou její emise na hlavu stále nižší než např. USA. Malthusiánské kecy si můžeš narvat do špic, jde aktuálně o problém distribuce. A po kolapsu i civilizačním bude ono bohatství vypadat o dost jinak. Totiž…Marně jsem hledal argument proti mému tvrzení. Nic nebylo vyvráceno. Buď méně lidí a nebo mizerná životní úroveň pro všechny. Zdroje jsou konečné, spotřeba je teoreticky nekonečná.
Zjevná nepravda. Země jako Japonsko, Korea či Tchajwan jsou vysloveně východní, i Bangladéš, Indie atd. jsou těsně nad hranicí dvou porodů na ženu.Lol, odhalil jsi mou dezinformaci. Opravuji své tvrzení. Až na Afriku všechny světadíly zkrotili svůj populační růst, naneštěstí příliš pozdě. A to platí i pro západ.
Na Sibiři v kontextu lidské civilizace bezprecedentně taje permafrost. Na jedné straně to bude jedna z mála relativně obyvatelných oblastí a některé zájmové skupiny v odkrytí surovin a půdy vidí ekonomickou příležitost, na druhé straně se tak také odkrývají rizika problematických epidemií.A znovu jsem nenašel odpověď. Chceš mě teda ve jménu budoucí utopie vyvézt na sibiř nebo rovnou odprásknout?
Formulace „premnozeni paraziti z asie a afriky“ není ani dog-whistle, na to je až moc transparentní, a označení jako „far-left propaganda“ to doplňuje, jakožto i malthusiánské mudrování.
Jenom si prosím uvědom, že ostatní identitáři nejsou tví přátelé, protože jsou zahledění do sebe, jak už to u identitářů bývá. Zdejší fašouni už to mohli poznat ze Salviniho postoje ke kvótám (a to je dosavadní migrace ještě maličkost), ale ještě výraznější to je a bude při využití vody nebo provozu uhelné elektrárny za hranicemi (přece se tamní nebudou omezovat).
A znovu jsem nenašel odpověď. Chceš mě teda ve jménu budoucí utopie vyvézt na sibiř nebo rovnou odprásknout?Já vím že je to řečnická otázka, ale i tak mi to nedá: Pokud se tady bude střílet a vyhánět na Sibiř, tak Kolibáč bude jednoznačně zastřelený. Jestli tebe pošlou na Sibiř nebo dají slušivou uniformu a kancelář, to záleží především na tom jaká konkrétní parta to bude (a jestli nějaká ta kancelář zbyde).
Každá jednotka v evolučním systému má nadělenou jednu jedinou misi. Předat své geny do další generace. Čím více má jednotka zdrojů, tím větší šanci na předání a následné přežití genů má. Jinak řečeno, entity evolučního systému mají sobeckost zadrátovanou na nejnižším možném levelu. Pokud prioritizují předání genů jiné jednotky, samy sobě výrazně sníží šance na splnění mise a zajistí tak své vymazání ze systému.Fun fact: když k tomuto konfliktu nedochází na úrovni jedinec - společnost, ale buňka - jedinec, tak se tomu říká rakovina.
Opět, reality check: takhle evoluce obecně nefunguje. Tedy někdy ano, ale je to jenom jedna evoluční strategie z mnoha. A zrovna u Homo sapiens (a lidoopů vůbec) je tomu trochu jinak.Sice jsi napsal že u lidí to takto nefunguje ale už jsi nenapsal jak že to u lidí teda funguje. Bylo by pěkné napsat svůj pohled na problém, jinak není možné diskutovat.
Ale jsem rád žes to napsal. Krásně to ilustruje, že to nebezpečí že někdo bude řešit situaci "po Leninsku" je opravdu velmi reálné. Protože takové věci se nestávají jen tak tím že někdo chce transformovat společnost. Klíčoví jsou lidé, kteří vidí věří v přirozenou správnost násilí - lidí jako ty.Nikde jsem nenapsal že věřím ve správnost násilí. Pouze jsem napsal jak to funguje. To jestli se mi to libí nebo ne je irelevantní protože není v moci nikoho to změnit. Na závěr bych rád zmínil, že lenin chtěl změnit společnost. Protože ale pochopil že není možné lidi plošně přesvědčit, zvolil jejich odstranění. A jsme zase na začátku. Byl bys pro utopii ochoten vraždit lidi stojící ti v cestě?
Nebudu používat termín "fašista", je příliš nadužívaný. Sociální Darwinismus a vyhrazené antilevičáctví jsou sice dvě podmínky nutné, ale rozhodně ne dostatečné (ještě je nutný antikapitalismus a silný etatismus).A jsme zase u toho. Kdo se opováží oponovat, je nacista či fašista i přestože oponent nechce silou protlačit svůj světonázor (fašista) a ani nechce vyhladit "špatné" geny (nacista). A na závěr. Svobodný trh a kapitalismus se ukázal jako nejoptimálnější metoda distribuce zdrojů. Jakékoli nadlimitní zásahy vedou k úpadku.
Svobodný trh a kapitalismus se ukázal jako nejoptimálnější metoda distribuce zdrojů. Jakékoli nadlimitní zásahy vedou k úpadku.IMHO pouze v případě, že se jedná o zdroje a finance. Pokud se do toho namontuje jakákoliv další proměnná (třeba bezpečnost práce nebo ekologie), tak ochota něco takového řešit je úměrná výši trestu. Pokud není žádný trest na ničení přírody, pak příroda dostává nevesele na prdel (viz třeba kalové laguny na Ostravsku). Případně pokud neekologická likvidace je výrazně levnější než "správný postup" (viz vývoz odpadu do sousedních zemí nebo zemí 3. světa).
není v moci nikoho to změnit [..] Kdo se opováží oponovatMne jenom neni jasny, proc tedy oponuji, kdyz se neda nic zmenit? Proc nenapises rovnou, ze status quo (at uz je jim cokoli) je proste podle tebe nejlepsi mozny?
Necítím se fundován vysvětlovat fungování evoluce - jedná se o problematiku poměrně komplikovanou a informace si lze dohledat. Pokud to nebylo jasné, tak narážím na to evoluce funguje na úrovni živočišných druhů a je naprosto běžné, že jedinci stejného druhu spolupracují - včetně těch, jejichž geny se nepředávají dál. Obzvláště to platí u společenských druhů, mezi které patří právě i lidé.Opět, reality check: takhle evoluce obecně nefunguje. Tedy někdy ano, ale je to jenom jedna evoluční strategie z mnoha. A zrovna u Homo sapiens (a lidoopů vůbec) je tomu trochu jinak.Sice jsi napsal že u lidí to takto nefunguje ale už jsi nenapsal jak že to u lidí teda funguje. Bylo by pěkné napsat svůj pohled na problém, jinak není možné diskutovat.
Dobře, skutečně jsem napsal "přirozenou správnost", což implikuje morální schvalování... moje chyba. Věříš že tomu tak prostě je a nedá se s tím nic dělat. Minimálně je potřeba se tomu přizpůsobit. Výsledek je úplně stejný jako kdybys věřil v morální správnost. Opět - naprosto normální. Jen velmi málo lidí věřilo v to že násilí je skutečně morálně správné - z ideologií dvacátého století jsou to v podstatě jen nacisté. A i ti museli v "každodenní" propagandě trochu brzdit a v propagandě pro masy zdůrazňovali že je to nutné.Ale jsem rád žes to napsal. Krásně to ilustruje, že to nebezpečí že někdo bude řešit situaci "po Leninsku" je opravdu velmi reálné. Protože takové věci se nestávají jen tak tím že někdo chce transformovat společnost. Klíčoví jsou lidé, kteří vidí věří v přirozenou správnost násilí - lidí jako ty.Nikde jsem nenapsal že věřím ve správnost násilí. Pouze jsem napsal jak to funguje. To jestli se mi to libí nebo ne je irelevantní protože není v moci nikoho to změnit.
Byl bys pro utopii ochoten vraždit lidi stojící ti v cestě?Správná otázka. Já ne. Davkol... těžko říct, spíš ne (rozhodně ne osobně, ale možná jako kompromis). Ty zřejmě ano.
Ale já jsem napsal že fašista ani nacista nejsiNebudu používat termín "fašista", je příliš nadužívaný. Sociální Darwinismus a vyhrazené antilevičáctví jsou sice dvě podmínky nutné, ale rozhodně ne dostatečné (ještě je nutný antikapitalismus a silný etatismus).A jsme zase u toho. Kdo se opováží oponovat, je nacista či fašista i přestože oponent nechce silou protlačit svůj světonázor (fašista) a ani nechce vyhladit "špatné" geny (nacista).
Svobodný trh a kapitalismus se ukázal jako nejoptimálnější metoda distribuce zdrojů. Jakékoli nadlimitní zásahy vedou k úpadku.Non seqitur. Navíc vtipné uvážím-li že já jsem tady jeden z mála lidí kteří nemají s kapitalismem problém.
Sice jsi napsal že u lidí to takto nefunguje ale už jsi nenapsal jak že to u lidí teda funguje. Bylo by pěkné napsat svůj pohled na problém, jinak není možné diskutovat.Je to podobný omyl, jako tady často předvádí třeba Odin: Přílišný důraz na jednotlivce. Přitom často hodně relevantní pro evoluci nejsou jen vlastnosti jedotlivce, ale fungování větší skupiny a další faktory. Stejně jako jednotlivec má/nemá schopnost produkovat potomky, tak se dá dívat i na schopnost skupiny předávat geny dále. Dobrý příklad je porovnání cro-magnonci versus neadrtálci. Lidově-populární teorie je, že nedrtálci byli silní, ale málo inteligentní. Není to ale pravda, podle vědeckých poznátků byli zrhuba podobně inteligentní, což by jim dohromady s větší fyzickou silou mělo dávat evoluční výhodu (při pohledu na jednotlivce). Nicméně poznatky naznačují, že zřejmě k jejich vyhynutí/asimilaci vedlo (kromě změny klimatu) méně rozvinuté sociální chování: Tvořili menší skupiny a mezi skupinami méně komunikovali/spolupracovali, což pro ně byla evoluční nevýhoda v soutěži s cro-magnonci. Tohle ale vidíš až ve chvíli, kdy se nekoukáš pouze na jednotlivce. Lidé se obecně populárně příliš dívají na minulost člověka v kontextu posledních ~12k let (po zemědělské revoluci) a věnují příliš pozornosti sociálnímu chování v té době a taky chování šympanzů a goril, mají pocit, že to je "základ", ze kterého vzešel člověk. Ani jedno z toho ale nevádá smysl. U člověka se věci jako inteligence, jazyk, kultura apod. vyvinuly dávno před neolitickou revolucí (např. hudební nástroje jsou staré nejméně 40k let), kdy sociální chování bylo výrazně jiné. Stejnětak nedává moc smysl se 'inspirovat' gorilami - vzhledem k tomu, že za stejnou dobu vývoje se člověk vyvinul v oblasti např. inteligence výrazně více, dávalo by smysl se spíše dívat na to, v čem se lišíme. (Kromě toho také lidi obvykle přehlížejí sociální chování šimpanzů bonobo.) Disclaimer: Nejsem biolog, můžu se mýlit. Taky se nevyjadřuju ke zbytku kontextu vlákna.
Pozor padáš do temnoty. Ale ako chceš. Pravdepodobne nie je dosť zakaných ideológii. Nutne musíme pridať ďalšie.
Oprava *zakazaných ideológii.
Co uděláte s lidmi kteří vám stojí v cestě k vysněné utopií a z jejichž majetku tu utopií chcete vybudovat?Byt tebou bych se spis bal lidi typu Odin nez David.. ale kazdy mame asi jine zivotni zkusenosti.
Nacpu se k tobě domů, s flintou v ruce tě donutím vystěhovat věci, co tam máš, pustím ti tam plyn, barák zapálím a pro jistotu zamknu, ať si svoje problémy vyřešíš sám a neotravuješ mě s nimi.
Uplne ponecham stranou, ze ty zdroje jsou zhruba 6 - 10 let stary, tudiz dost irelevantni.
Cože? Jakože skleníkové plyny najednou magicky v atmosféře nezůstávají?
Je to normalni evolucni proces.Neměl se už tady dávno objevit kyknos?
Bločky od nákupu je zatial jeden možný spôsob ako trvalo a nemenné zapísať informáciu.
Vieš o tom, že aj kyslík môže byť za určitých podmienok jedovatý ?
Pozri si biologiu a kyslík. :)
Asi ťažko pochopiť, že zmeniť infomáciu zapísanú na papieri je ťažko zmeniť. Teraz neberiem do úvahy fyzické zničenie. Keďže v HW a SW sú stále chyby, nie je vhodne považovať za spoľahlivý a nemenný zápis.
tvrzení: Kyslík může být za určitých podmínek jedovatý.
tvrzení: Účtenky jsou jediný způsob, jak permanentně a perzistentně uchovat informaci o provedení obchodu.
Vec o kysliku je podobná ako záležitoš aditiv. Keďže aj neškodné plyny majú svoj E kód. NIekde som videl text o tom ako ľudia zúrivo podpisovali petíciu proti E kodu kyslika. To znamená, že ľudia z neznalosti začnú proti hocičomu bojovať.
Máš pod kontrolou svoje financie. Stačí, že sa ti rozpadne súborový systém. napríklad ako to popisujem vo svojom blogu.
Vec o kysliku je podobná ako záležitoš aditiv. […] To znamená, že ľudia z neznalosti začnú proti hocičomu bojovať.
A co má být sakra pointa? Jak je to vůbec relevantní k obsahu zápisku či diskuze?
ÚčtenkyMáš pod kontrolou svoje financie. Stačí, že sa ti rozpadne súborový systém. napríklad ako to popisujem vo svojom blogu.
Co když mě to nezajímá (informace na úrovni šumu)? Co když si vedu evidenci jiným způsobem?
Myšlenkový experiment: Proč evidovat právě maloobchodní hotovostní transakce? Proč by třeba každý spotřebič neměl být vybaven zařízením, které po každém použití vytiskne lístek s informací o době provozu, spotřebované energii atd.?
Vec o kysliku je podobná ako záležitoš aditiv. Keďže aj neškodné plyny majú svoj E kód. NIekde som videl text o tom ako ľudia zúrivo podpisovali petíciu proti E kodu kyslika. To znamená, že ľudia z neznalosti začnú proti hocičomu bojovať.Furt nechápu tu pointu.
Máš pod kontrolou svoje financie. Stačí, že sa ti rozpadne súborový systém. napríklad ako to popisujem vo svojom blogu.op ani následující diskuze nebyla o tom, že by se měly účtenky zakázat, ale o tom, že by se mohly nevydávat tomu, kdo ji explicitně nechce.
Bločky od nákupu je zatial jeden možný spôsob ako trvalo a nemenné zapísať informáciu.A? Řešilo se, že op o tuhle informaci explicitně nemá zájem (já také ne pokud není šance, že budu zboží reklamovat nebo tak něco). A pokud tím myslíš účetnictví obchodníka, tak upozorňuji, že důležitý je u EET elektronický podpis ministerstva financí, který se na účtenku netiskne.
Jinak třídění je samozřejmě dobře.Ano!
Nicméně: přestaň chodit do Mc' kupovat tekutiny a potraviny v plastu a choď pěšky. Uděláš tím pro ekologii víc než když budeš třídit jako mourovatej .-)
Jinak teda, tady to naše "ser na X, protože existuje ještě Y", to mě vyždycky jde žilka rupnout - spousta lidí to totiž opravdu používá jako takovej zástupnej argument, proč prostě nic nedělat. A nejen proti znečištění/etc, ale třeba i proti korupci a všemu možnýmu jinýmu, je fakt děsný, jak často tyhle vytáčky člověk vidí. Došlo mi, že jste to tak naštěstí nemyslel, ale pro galerii - recyklování/třídění přece neznamená, že se člověk v tom ostatním bude just chovat jako prase a naopak!
Já teda aspoň osobně chodím pěšky když to de a snažím se nedělat takový ty hrůzy jako že se na autobus odvezu autem, protože jsem nebyl schopnej se z baráku vyhrabat o 5 minut dřív. Odpad se snažím i zároveň minimalizovat, ale ten, co už vznikne, teda vytřídím, kurník, jako proč ne?
Protože taky pak nebude na naší městský skládce, která je skoro plná po polovině let, po který měla sloužit, nebude tolik dementně namíchanýho materiálu, s kterým se nedá nic dělat a všichni se chovají, jako by pevná víra už už měla způsobit, že v tom nebohým zavezeným údolí asi nějak sám zmizí, místo aby se vymíval do řeky a spodní vody.
Jako s touhle logikou... hlavně se přestaňte pohybovat/sportovat lidi, protože mnohem horší je hulit a žrát denně jenom junk food a kolu (sorry, nemíněno osobně), protože to přece lidi, co sportujou, prej pak jako důsledek dělají :)
vs jedina lod vygeneruje stejny mnoztvi emisi, jako vsachna auta dohromady.A kolik takovych lodi pravidelne projizdi mesty, kde zijou statisice az miliony lidi, kteri ten vypusteny hnus musi dychat?
Stejne tak, ty budes jako blbec tridit kde co, zatimco lode ve vzdalenosti 20+mil od pobrezi zcela legalne vyhazujou odpad ... do more
A ve finale, kdyz za svoz odpadu plati, tak at si ho roztridi ten, kdo ty penize vybira doprdele prace ne? Hlavne ze se pak z tech vybranych penez dotujou vsemozny "neziskovky" ...To jsou tak neuveritelne blbe a sobecke argumenty, ze by sis s tim mohl podat zadost o definitivu v Institutu Vaclava Klause, ... a patrne bys ji i dostal.
vs jedina lod vygeneruje stejny mnoztvi emisi, jako vsachna auta dohromadyJakych emisi? Nejsou to emise neceho, co moderni auta vubec neprodukuji?
Moderné auta namiesto CO2 produkujú oxidy dusíka, pevné častice a okrem iného aj iné látky prítomné v štarších modeloch. Výsledok redukované CO2. Ochranárska misia splnená.
Tiskni
Sdílej: