Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Zdravicko vospolok, neda mi to nepochvalit sa s novym HW, co sa mi tak akosi zjavil pod stromcekom :) povodne som ocakaval graficku kartu do AGP pre moje milovane P4 2,4 GHZ - HT.. a co cert nechcel? :)
Ked sa rozbalovali darceky, najprv som sa prepracoval k WDC 250 GB SATA2 - potesilo ma to ale moc som sa nevzrusoval, kedze by som ho mohol zapichnut aj do (teraz uz) starej dosky. -blablabla- a ostali uz len dva balicky - velky a maly. Tak pozeram - do toho maleho sa mi ta grafika asi nevojde, a ten velky je trochu moc velky.. Tak som zobral maly - a s obrovskym prekvapenim som musel uznat, ze Jezisko ma vkus - kukalo na mna AMD X2 EE 4000+ :) v poslednom baliku bola moja new doska - MSI K9NGM3 - takze spokojnost :) zatial sa musim uspokojit s integrovanou NVidiou 7050 - CounterStrike mi na Windowse ide bez problemov (800x600 a nehodlam to zmenit - zvyk ;) ), este sa musim prepracovat k funkcnej akceleracii na Linuxe... Co si mam nahodit? Gentoo? To nie je zle, ale az tak rychly net nemam... Archlinux som mazal po tom, ako som zistil, ze ovladac na grafiku sa mi rozhodol mrznut; potom som zistil, ze na aur je este nejaky iny takze asi skusim... Nove Ubuntu sa mi paci (az na tu do****** lokalizaciu a par bugov) - ale odradza ma tento clanok.. Este mi ostava debian - tak stahujem prve DVD... Uvidim.. Ale kazdopadne tesi ma fakt, ze ten procesor ma nizke teploty (teraz pisem a mam 25 °C..) Takze tak :)
Update: Kaslem na Debiana, ideme Gentooovat :) Po pretaktovani to bude este o cosi lepsie :)
Tiskni
Sdílej:
Doporucuju pro mereni teploty jadra u K8 pouzivat k8temp, u toho je jistota, ze to opravdu meri teplotu jadra (jader), protoze to nic jineho neumi. Navic je to o dost rychlejsi nez HW monitory pripojene pres i2c sbernici.Bohužel lmsensors údaje od k8temp špatně interpretuje - neustále mi tvrdí, že teplota obou jader (všech čtyř snímačů) se pohybuje okolo 10 stupňů.
temp1: +35°C (low = +127°C, high = +127°C) sensor = thermistor temp2: +31°C (low = +127°C, high = +127°C) sensor = diode temp3: -2°C (low = +127°C, high = +127°C) sensor = thermistor
Co si mam nahodit? Gentoo? To nie je zle, ale az tak rychly net nemam...A hlavně tak rychlý procesor…