Byla vydána (𝕏) nová verze 26.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.1 je Witty Woodpecker. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Deník TO spustil vlastní zpravodajský webový portál ToHledej.CZ s internetovým vyhledávačem a bezplatnou e-mailovou schránkou. Dle svého tvrzení nabízí 'Zprávy, komentáře, analýzy bez cenzury' a 'Mail bez šmírování a Velkého bratra'. Rozložením a vizuálním stylem se stránky nápadně podobají portálu Seznam.cz a nejspíše je cílem být jeho alternativou. Z podmínek platformy vyplývá, že portál využívá nespecifikovaný internetový vyhledávač třetí strany.
Computer History Museum (Muzeum historie počítačů) zpřístupnilo své sbírky veřejnosti formou online katalogu. Virtuálně si tak můžeme prohlédnout 'rozsáhlou sbírku archivních materiálů, předmětů a historek a seznámit se s vizionáři, inovacemi a neznámými příběhy, které revolučním způsobem změnily náš digitální svět'.
Ruský hacker VIK-on si sestavil vlastní 32GB DDR5 RAM modul z čipů získaných z notebookových 16GB SO-DIMM RAM pamětí. Modul běží na 6400 MT/s a celkové náklady byly přibližně 218 dolarů, což je zhruba třetina současné tržní ceny modulů srovnatelných parametrů.
Národní identitní autorita (NIA), která ovlivňuje přihlašování prostřednictvím NIA ID, MEP, eOP a externích identit (např. BankID), je částečně nedostupná.
Byla vydána nová verze 1.16.0 klienta a serveru VNC (Virtual Network Computing) s názvem TigerVNC (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový server w0vncserver pro sdílení Wayland desktopu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Binárky na SourceForge. TigerVNC je fork TightVNC.
Byla vydána nová verze 4.6 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozsáhlá modernizace hardwarové infrastruktury Základních registrů měla zabránit výpadkům digitálních služeb státu. Dnešnímu výpadku nezabránila.
Čínský startup Kimi představil open-source model umělé inteligence Kimi K2.5. Nová verze pracuje s textem i obrázky a poskytuje 'paradigma samosměřovaného roje agentů' pro rychlejší vykonávání úkolů. Kimi zdůrazňuje vylepšenou schopnost modelu vytvářet zdrojové kódy přímo z přirozeného jazyka. Natrénovaný model je dostupný na Hugging Face, trénovací skripty však ne. Model má 1 T (bilion) parametrů, 32 B (miliard) aktivních.
V Raspberry Pi OS lze nově snadno povolit USB Gadget Mode a díky balíčku rpi-usb-gadget (CDC-ECM/RNDIS) mít možnost se k Raspberry Pi připojovat přes USB kabel bez nutnosti konfigurování Wi-Fi nebo Ethernetu. K podporovaným Raspberry Pi připojeným do USB portu podporujícího OTG.
Přeměřování pérka a utržené nohy jsou taková neselhávájící témata.
Další, co tu má naučené ,,válka je ošklivá a zlá, nesmím si z ní dělat srandu``
Já zase doporučuji skouknout film Země nikoho, je z oné války a je docela na palici. Kdyby to tak bylo, jak se ve filmu uvádí, tak nevim, taková nenávist se jen tak nevidí.
na obrazovce by se tušim díky našim super zákonům neměly objevovat pohlavní orgány (určitě ne před 22. hodinou, možná dokonce vůbec). Ale že by se neměly objevovat ani na sochách? To mi přijde hodně směšný.Proste pochop, ze zadouci je ochrana pred realitou jakoz i pred umenim ve prospech braku a nevkusu (=vkusu vetsiny). Kdyz se ti to nelibi, nesleduj masova media ;) PS. Stejne podle televize vsechny skosi ptaci virus, tak jakypak copak :P
Začínam mít pomalu z ABCLinuxu divný pocit
Takže abych to shrnul - zcela souhlasim s názorem thingwatha - člověk má mít možnost dělat si srandu z čehokoliv, třeba i z těch koncentráků. To pozérství co tu někteří předvádějí mi příjde nechutnější než ten nejčernější humor. Uvědomte si lidi konečně, že sranda se nerovná znevažování! Já jsem např. myslím si docela velký antirasista, ale nedělá mi přitom problémy poslechnout si (nebo i říct) nějaký vtip na cikány.
Jednou jsem četl nějaký citát, ve kterém se psalo něco ve smyslu, že jakmile člověk ztratí možnost dělat si z něčeho srandu, je to s danou společností velmi špatné...

Tiskni
Sdílej: