Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem učitel češtiny a němčiny a pro výuku aktivně využívám různé internetové zdroje, zejména vypracované pracovní listy a online cvičení (pokud mám možnost jít se skupinou na počítače, což je nyní omezeno téměř na nulu).
Materiály buď tisknu přímo z různých stránek (odkazy by unavily mě i čtenáře, mám je v záložkách), nebo si je sám vyrábím. To je sice efektní a přesně cílené, ale namáhavé a pracné, protože se musím zabývat také technickými věcmi. Makra v plainTeXu mám už sice připravená, ale jedná se zejména o úpravu textu, která mě nejvíce zdržuje. Není problém vyrobit si různé typy testů, ale pro pracovní materiály či pracovní listy se režie při výrobě neúměrně zvyšuje - a efekt nemůže být (a nebývá) odpovídající.
Hledal jsem proto software (ne ani tak webové stránky), který mi pomůže při výrobě těchto materiálů. Zatím jsem nic nenašel (KDE Apps, FM) a domnívám se, že ani nic použitelného nenajdu. O co mi vlastně jde?
Software, který hledám a který mi rapidně pomůže, musí umět:
Neumím programovat v žádném vyšším jazyku a nemám čas ani motivaci se to učit. Vím ale přesně, co chci. Hledám proto dobrovolníka, který programovat umí a chce s něčím pomoci. Jsem ochoten věnovat vývoji takového programu množství času, protože jej využiji minimálně každý týden.
Rád bych tohle mé přání s něčí pomocí realizoval, protože potřeba tohoto programu dosahuje sta procent. Technicky se nejedná o nic složitého. Má představa je - otevřený zdroj, SourceForge. Neznám žádný program, který bych bral jako vzor - nic jsem nenašel. To, co jsem našel, nepokrývá mé požadavky a obvykle stojí několik desítek eur. A běží to ve Windows.
Uvítám tipy, rady a návrhy. Pokud vás tento nápad neoslovuje, prosím, nevyjadřujte se. Díky.
Tiskni
Sdílej: