Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jak se skloňuje zájmeno já.
Skloňování zájmena já dělá problémy mnoha lidem, přesto se ale nejedná o nic složitého. Je nutné si jen zapamatovat jednoduché pravidlo: druhý čtvrtý, třetí šestý. Znamená to, že druhý a čtvrtý pád mají stejný tvar a třetí a šestý pád mají stejný tvar.
Jako pomůcka pramenící z vývoje češtiny (původ hledejme ve staroslověnštině, resp. všeslovanských kořenech) slouží některá další osobní zájmena.
A v čem spočívá ta podobnost čili jaké byly ty kořeny? Vyskytovaly se v nich (později) nosovky (nazály), které se změnily na skupiny hlásek obsahující právě to dnešní -n- nebo -m- (čeština typické nosovky nemá, alespoň ne v písmu). Každá z těchto skupin se měnila jinak, proto ty dnešní rozdíly. Stále je ale patrná systematičnost ve vývoji jazyka (i když jinde ji naopak můžeme popřít).
Tiskni
Sdílej:
Pro matematicky orientované bych doporučoval pro mě a mně "modulo pravidlo" - je-li pád dělitelný třemi, je i počet písmen dělitelný třemi, stejně tak u dvojky. Pro detailisty je třeba upřesnit, že kvůli číslu 6 nejdříve uplatňujeme pravidlo č. 1