abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:22 | IT novinky

    Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:11 | IT novinky

    Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:22 | Komunita

    Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 05:00 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 03:33 | Nová verze

    Wayland kompozitor Labwc byl vydán ve verzi 0.20.0. Labwc je inspirován správcem oken Openbox. Postavený je na wlroots.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    26.5. 17:00 | Nová verze

    AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 15:22 | IT novinky

    Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1734 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    30.6.2009 11:16 kkaarreell | skóre: 6 | blog: perkele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    Poznam, nepouzivam.
    30.6.2009 11:27 m0d0r | skóre: 13 | Zilina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta

    +1

    30.6.2009 11:50 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    Nj..., dávám přednost mapám na seznamu, pokud hledám cestu, gps nemám. Ale jinak je to dobrý projekt.
    Baník pyčo!
    30.6.2009 11:53 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta

    +1

    never use rm after eight
    30.6.2009 11:57 Jarda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    +1
    Max avatar 30.6.2009 14:06 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    +1
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    30.6.2009 12:18 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    To je náhoda =) Včera jsem se tam zaregistroval a trochu poupravil do očí bijící chyby na silniční síti ve svém okolí. V nejbližší době plánuji sednout s GSPkou na kolo a pořádně zmapovat všechny okolní uličky, které v OSM chybějí.
    30.6.2009 14:23 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur)
    Kde si našiel GPS prístroj, ktorý stojí 20 eur a vie dodať data do OSM?
    |🇵🇸 avatar 30.6.2009 14:57 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    Za pětistovku jsem si teď koupil GPS modul k telefonu/MID.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    30.6.2009 15:36 michal00 | skóre: 14 | blog: OpenStreetMap
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    hociaký GPS pripojiteľný cez bluetooth, aplikácia v mobile urobí log

    ale keď pozerám alzu, tak musím poopraviť že od 36.54 eur s dph (tá nokia ld-3w je vcelku dobrá)
    |🇵🇸 avatar 30.6.2009 15:44 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    ...tá nokia ld-3w je vcelku dobrá...

    Přesně tu jsem minulý týden koupil v ČR za pětistovku.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    30.6.2009 16:41 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Vektorizace ortofotografií

    Nemaje žádné zařízení na měření polohy, bych rád přispěl vektorizací některých údajů z ortofografií, které poskytují všelijaké servery (Google, Atlas, Seznam), které je většinou mají od Cenie/ČÚZK.

    Podle českých zákonů na tom není nic nelegálního, Wikimapia to třeba podporuje. Naopak u OOSM jsem se dočetl, že jediný povolený zdroj je Yahoo.

    Vykládám si situaci správně?

    30.6.2009 16:53 michal00 | skóre: 14 | blog: OpenStreetMap
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vektorizace ortofotografií
    wikimapia používa mapový podklad na ktorý dáva extra vrstvu. toto licencia daných máp umožňuje. podobne ako použiť mapu na stránku že tu sme (čosi tohto typu).

    podmienky použitia google maps napríklad explicitne zakazujú použitie na navigáciu, otázky odvodených dát sú riešené rôzne, otázne a často nejasne. teda pre istotu nepoužívať.
    e.lisak avatar 30.6.2009 21:09 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vektorizace ortofotografií

    Různé zdroje dat jsou uvedeny v dokumentaci (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/freemap), spolu s doporučením/nedoporučením použít...

    Běžně používám orthofoto z UHUL pro místa, kde jsem ještě nebyl; a kombinaci záznamu z GPS a UHUL pro případné korekce (kdyz GPS šidí) pro už prozkoumané trasy

    30.6.2009 17:04 hugis | skóre: 7 | blog: hlod | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    Ďalšia nevýhoda komerčných máp je, že do máp sa dávajú úmyselné chyby, kvôli ochrane pred kopírovaním. Napr. neexistujúci kostol a pod.
    Aleš Janda avatar 1.7.2009 00:30 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    OpenStreetMap je velice dobrý projekt a aktivně přispívám :-) Ovšem na používání je dost často zrádná, a to v nevyváženosti podrobnosti mapy. Ta je mnohdy hodně markantní. Existuje spousta míst, která jsou zmapována až na úroveň malých cestiček mezi dvěma chodníky, a naopak spoustu míst, kde není ani zakreslena značka, že je tam nějaká vesnice. To ale znamená, že pokud v mapě např nějaká cesta není, nikdy nevím, jestli to tam opravdu není nebo jen není zakreslena. Můžu se tedy celkem spolehnout na to, co tam je, ale v žádném případě na to, co tam není. Je to škoda, protože komerční mapy (ač jsou často méně přesné, méně podrobné a zastaralejší) tímto neduhem netrpí - tam prostě vím, co zakresleno je a co už není a až na výjimky to sedí.

    Nicméně s přibývající hustotou zmapování tento problém zmizí, resp. posune se do jiných rovin - např. jestli jsou v mapě zakresleny všechny dopravní značky a podobně :-) a to už běžného člověka pálit (asi) nebude muset.
    houska avatar 1.7.2009 11:51 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenStreetMap - slobodná wiki mapa sveta
    Rád bych přispěl i se svou troškou do mlýna

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.