Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »OpenStreetMap je slobodná (licenciou) wiki (možnosťou editácie) mapa sveta. Na rozdiel od komerčných konkurentov má niekoľko pozitív aj negatív.
Komerčné firmy zberajú dáta do svojich máp z rôznych zdrojov. Buďto ich zberajú mapovaním na mieste (čo je drahé a pomalé, ale presné), kúpia ich od niekoho iného (čo je rýchle, lacnejšie ale nemusí byť presné), alebo ich od niekoho ukradnú (čo je nelegálne). OpenStreetMap sa v roku 2004 vydal inou cestou, cestou komunitného mapovania.
Komunitnému mapovaniu má splnené všetky podmienky: GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur), ich presnosť je na úrovni metrov. Pripojenie na internet je rýchle, všetky nástroje sú pod GPL a multiplatformné, dáta sú pod licenciou CC-BY-SA (rovnaká licencia ako wikipédia).
OpenStreetMap funguje na princípe, že každý si stráži svoje okolie. Dopĺňa body záujmu, opravuje chyby a zohľadňuje zmeny, ktoré sa stali (inak jednosmerná ulica, nová krčma). Komerčné firmy robia mapovanie nárazovo, nie kontinuálne. Ak si každý stráži svoje okolie, OpenStreetMap je lepšia (úplnejšia, aktuálnejšia, s presnosťou pár metrov) ako komerčné mapy. Ak v okolí nikto nie je, je vec náhody či je lepšia komerčná mapa (naozaj tam nikto nebol) alebo OpenStreetMap (bol som tam pred 3 rokmi, komerčný dodávateľ pred 5 rokmi).
Presnosť: ako som popísal vyššie, meranie presnosti mapy je metodicky ťažké. Ak porovnávam dve mapy na papieri, vidím iba rozdiely a neviem ktorá je presnejšia (kuk Rumunsko Google maps vs OpenStreetMap). Ak porovnávam realitu s mapou, viem všetko do OpenStreetMap dokresliť a stane sa lepšou.
Keďže dáta z OpenStreetMap sú pod slobodnou licenciou, existuje niekoľko aplikácií:
www.OpenStreetMap.org - hlavný server, základný vizuál, rýchly server celého sveta
www.OpenStreetMap.cz - český server, turistické chodníky, rôzne POI
www.Freemap.sk - slovenský server, iný vyzuál, turistické, cyklo aj náučné chodníky, vrstvnice, niekoľko reliéfov, vrstvy tretích strán (wikipédia, geocaching, počasie, hrady), exporty, iba Slovensko
www.OpenCycleMap.org - celosvetový vizuál optimalizovaný pre cyklistov, vrstevnice, relatívne pomalý
www.YourNavigation.org - vyhľadávanie trás z bodu A do bodu B
GpsMid - java aplikácia do mobilu, vektorové dáta, možnosť vyhľadávania bodov, ulíc aj trás, vie navigovať, offline
TrekBuddy - java aplikácia, rastrové dáta (relatívne veľké obrázky (až pár sto mega, ale pekné), offline
Existuje niekoľko ďalších programov, ktoré pracujú s OSM dátami (napr export pre Garmin, aplikácie na OpenMoko a Android, aplikácie na smartfouny), avšak tieto nepoužívam tak si ich nedovolím komentovať. K dispozícii je aj veľa ďalších online máp s dátami z OpenStreetMap (cloudmade.com, ...). Budem rád ak popíšete svoje skúsenosti.
Ďalšie informácie:
Tiskni
Sdílej:
+1
+1
GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur)Kde si našiel GPS prístroj, ktorý stojí 20 eur a vie dodať data do OSM?
...tá nokia ld-3w je vcelku dobrá...
Přesně tu jsem minulý týden koupil v ČR za pětistovku.
Nemaje žádné zařízení na měření polohy, bych rád přispěl vektorizací některých údajů z ortofografií, které poskytují všelijaké servery (Google, Atlas, Seznam), které je většinou mají od Cenie/ČÚZK.
Podle českých zákonů na tom není nic nelegálního, Wikimapia to třeba podporuje. Naopak u OOSM jsem se dočetl, že jediný povolený zdroj je Yahoo.
Vykládám si situaci správně?
Různé zdroje dat jsou uvedeny v dokumentaci (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/freemap), spolu s doporučením/nedoporučením použít...
Běžně používám orthofoto z UHUL pro místa, kde jsem ještě nebyl; a kombinaci záznamu z GPS a UHUL pro případné korekce (kdyz GPS šidí) pro už prozkoumané trasy