Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
OpenStreetMap je slobodná (licenciou) wiki (možnosťou editácie) mapa sveta. Na rozdiel od komerčných konkurentov má niekoľko pozitív aj negatív.
Komerčné firmy zberajú dáta do svojich máp z rôznych zdrojov. Buďto ich zberajú mapovaním na mieste (čo je drahé a pomalé, ale presné), kúpia ich od niekoho iného (čo je rýchle, lacnejšie ale nemusí byť presné), alebo ich od niekoho ukradnú (čo je nelegálne). OpenStreetMap sa v roku 2004 vydal inou cestou, cestou komunitného mapovania.
Komunitnému mapovaniu má splnené všetky podmienky: GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur), ich presnosť je na úrovni metrov. Pripojenie na internet je rýchle, všetky nástroje sú pod GPL a multiplatformné, dáta sú pod licenciou CC-BY-SA (rovnaká licencia ako wikipédia).
OpenStreetMap funguje na princípe, že každý si stráži svoje okolie. Dopĺňa body záujmu, opravuje chyby a zohľadňuje zmeny, ktoré sa stali (inak jednosmerná ulica, nová krčma). Komerčné firmy robia mapovanie nárazovo, nie kontinuálne. Ak si každý stráži svoje okolie, OpenStreetMap je lepšia (úplnejšia, aktuálnejšia, s presnosťou pár metrov) ako komerčné mapy. Ak v okolí nikto nie je, je vec náhody či je lepšia komerčná mapa (naozaj tam nikto nebol) alebo OpenStreetMap (bol som tam pred 3 rokmi, komerčný dodávateľ pred 5 rokmi).
Presnosť: ako som popísal vyššie, meranie presnosti mapy je metodicky ťažké. Ak porovnávam dve mapy na papieri, vidím iba rozdiely a neviem ktorá je presnejšia (kuk Rumunsko Google maps vs OpenStreetMap). Ak porovnávam realitu s mapou, viem všetko do OpenStreetMap dokresliť a stane sa lepšou.
Keďže dáta z OpenStreetMap sú pod slobodnou licenciou, existuje niekoľko aplikácií:
www.OpenStreetMap.org - hlavný server, základný vizuál, rýchly server celého sveta
www.OpenStreetMap.cz - český server, turistické chodníky, rôzne POI
www.Freemap.sk - slovenský server, iný vyzuál, turistické, cyklo aj náučné chodníky, vrstvnice, niekoľko reliéfov, vrstvy tretích strán (wikipédia, geocaching, počasie, hrady), exporty, iba Slovensko
www.OpenCycleMap.org - celosvetový vizuál optimalizovaný pre cyklistov, vrstevnice, relatívne pomalý
www.YourNavigation.org - vyhľadávanie trás z bodu A do bodu B
GpsMid - java aplikácia do mobilu, vektorové dáta, možnosť vyhľadávania bodov, ulíc aj trás, vie navigovať, offline
TrekBuddy - java aplikácia, rastrové dáta (relatívne veľké obrázky (až pár sto mega, ale pekné), offline
Existuje niekoľko ďalších programov, ktoré pracujú s OSM dátami (napr export pre Garmin, aplikácie na OpenMoko a Android, aplikácie na smartfouny), avšak tieto nepoužívam tak si ich nedovolím komentovať. K dispozícii je aj veľa ďalších online máp s dátami z OpenStreetMap (cloudmade.com, ...). Budem rád ak popíšete svoje skúsenosti.
Ďalšie informácie:
Tiskni
Sdílej:
+1
+1
GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur)Kde si našiel GPS prístroj, ktorý stojí 20 eur a vie dodať data do OSM?
...tá nokia ld-3w je vcelku dobrá...
Přesně tu jsem minulý týden koupil v ČR za pětistovku.
Nemaje žádné zařízení na měření polohy, bych rád přispěl vektorizací některých údajů z ortofografií, které poskytují všelijaké servery (Google, Atlas, Seznam), které je většinou mají od Cenie/ČÚZK.
Podle českých zákonů na tom není nic nelegálního, Wikimapia to třeba podporuje. Naopak u OOSM jsem se dočetl, že jediný povolený zdroj je Yahoo.
Vykládám si situaci správně?
Různé zdroje dat jsou uvedeny v dokumentaci (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/freemap), spolu s doporučením/nedoporučením použít...
Běžně používám orthofoto z UHUL pro místa, kde jsem ještě nebyl; a kombinaci záznamu z GPS a UHUL pro případné korekce (kdyz GPS šidí) pro už prozkoumané trasy