Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
OpenStreetMap je slobodná (licenciou) wiki (možnosťou editácie) mapa sveta. Na rozdiel od komerčných konkurentov má niekoľko pozitív aj negatív.
Komerčné firmy zberajú dáta do svojich máp z rôznych zdrojov. Buďto ich zberajú mapovaním na mieste (čo je drahé a pomalé, ale presné), kúpia ich od niekoho iného (čo je rýchle, lacnejšie ale nemusí byť presné), alebo ich od niekoho ukradnú (čo je nelegálne). OpenStreetMap sa v roku 2004 vydal inou cestou, cestou komunitného mapovania.
Komunitnému mapovaniu má splnené všetky podmienky: GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur), ich presnosť je na úrovni metrov. Pripojenie na internet je rýchle, všetky nástroje sú pod GPL a multiplatformné, dáta sú pod licenciou CC-BY-SA (rovnaká licencia ako wikipédia).
OpenStreetMap funguje na princípe, že každý si stráži svoje okolie. Dopĺňa body záujmu, opravuje chyby a zohľadňuje zmeny, ktoré sa stali (inak jednosmerná ulica, nová krčma). Komerčné firmy robia mapovanie nárazovo, nie kontinuálne. Ak si každý stráži svoje okolie, OpenStreetMap je lepšia (úplnejšia, aktuálnejšia, s presnosťou pár metrov) ako komerčné mapy. Ak v okolí nikto nie je, je vec náhody či je lepšia komerčná mapa (naozaj tam nikto nebol) alebo OpenStreetMap (bol som tam pred 3 rokmi, komerčný dodávateľ pred 5 rokmi).
Presnosť: ako som popísal vyššie, meranie presnosti mapy je metodicky ťažké. Ak porovnávam dve mapy na papieri, vidím iba rozdiely a neviem ktorá je presnejšia (kuk Rumunsko Google maps vs OpenStreetMap). Ak porovnávam realitu s mapou, viem všetko do OpenStreetMap dokresliť a stane sa lepšou.
Keďže dáta z OpenStreetMap sú pod slobodnou licenciou, existuje niekoľko aplikácií:
www.OpenStreetMap.org - hlavný server, základný vizuál, rýchly server celého sveta
www.OpenStreetMap.cz - český server, turistické chodníky, rôzne POI
www.Freemap.sk - slovenský server, iný vyzuál, turistické, cyklo aj náučné chodníky, vrstvnice, niekoľko reliéfov, vrstvy tretích strán (wikipédia, geocaching, počasie, hrady), exporty, iba Slovensko
www.OpenCycleMap.org - celosvetový vizuál optimalizovaný pre cyklistov, vrstevnice, relatívne pomalý
www.YourNavigation.org - vyhľadávanie trás z bodu A do bodu B
GpsMid - java aplikácia do mobilu, vektorové dáta, možnosť vyhľadávania bodov, ulíc aj trás, vie navigovať, offline
TrekBuddy - java aplikácia, rastrové dáta (relatívne veľké obrázky (až pár sto mega, ale pekné), offline
Existuje niekoľko ďalších programov, ktoré pracujú s OSM dátami (napr export pre Garmin, aplikácie na OpenMoko a Android, aplikácie na smartfouny), avšak tieto nepoužívam tak si ich nedovolím komentovať. K dispozícii je aj veľa ďalších online máp s dátami z OpenStreetMap (cloudmade.com, ...). Budem rád ak popíšete svoje skúsenosti.
Ďalšie informácie:
Tiskni
Sdílej:
+1
+1
GPS prístroje sú už lacné (od 20 eur)Kde si našiel GPS prístroj, ktorý stojí 20 eur a vie dodať data do OSM?
...tá nokia ld-3w je vcelku dobrá...
Přesně tu jsem minulý týden koupil v ČR za pětistovku.
Nemaje žádné zařízení na měření polohy, bych rád přispěl vektorizací některých údajů z ortofografií, které poskytují všelijaké servery (Google, Atlas, Seznam), které je většinou mají od Cenie/ČÚZK.
Podle českých zákonů na tom není nic nelegálního, Wikimapia to třeba podporuje. Naopak u OOSM jsem se dočetl, že jediný povolený zdroj je Yahoo.
Vykládám si situaci správně?
Různé zdroje dat jsou uvedeny v dokumentaci (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/freemap), spolu s doporučením/nedoporučením použít...
Běžně používám orthofoto z UHUL pro místa, kde jsem ještě nebyl; a kombinaci záznamu z GPS a UHUL pro případné korekce (kdyz GPS šidí) pro už prozkoumané trasy