Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak som nemal čo robiť a vytvoril som portál oma.sk. čo je taký pokus o tektovú reprezentáciu krásnych dát openstreetmap.
Akurát sa človek trošku zamotá. Momentálne to má pre Slovensko okolo 200 000 podstránok:
Ale je snaha to nejak sprehľadniť. Zatiaľ neúspešná...
Tiskni
Sdílej:
<ul>
) nebo ještě lépe tabulky s možnostmi řazení (např. u obcí podle abecedy nebo podle velikosti). Vzhledem k hubenosti tabulek ale bude nutné je nasekat na více sloupců vedle sebe místo dlouhé nudle.
Layout udělej klasický dvousloupcový, kde jeden sloupec bude obsahovat data a druhý (užší napravo) odkazy na podobné/související věci. Do patičky, která nemusí být malá, umísti "Zdroj dát" a "Podpor projekt". QR kód buď do patičky nebo do druhého sloupce, pokud se vejde, tak klidně menší úplně nahoru.
Pak se také vykašli na barevné pozadí, udělej ho bílé (pod textem, okolo ho klidně nech) a využij více barev pro text. Minimálně tmavší šedou (#888) a černou pro odlišení důležitých a doplňujících informací, takže oči půjdou po tom důležitém a teprve když se u něčeho zastaví, chytnou se i na to šedé. Nadpisy by pak mohly mít nějakou barvu, aby jsi si zachoval jedinečný vzhled webu. Trochu oživit by to mohly ikonky u nadpisů, náhledy map, obrázky z wikipedie (automaticky hledané články, na svou stránku umísti odkaz na článek a obrázek).
Líbí se mi to. Děkuju!