Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V předcházejícím zápisku jsem uvedl mimo jiné právní otázku související se skutečností, že ze dvou naprosto náhodných čísel lze rekonstruovat autorsky chráněné dílo. Uživatel CiV mě upozornil na Owner Free Filesystem, který využívá operaci XOR. Problém konstrukce obdobných souborových systémů mě z matematického hlediska zaujal a navrhl jsem algoritmus pro následující zobecnění.
Nechť mám n stejně velkých souborů. Vygeneruji m stejně velkých souborů, takže výsledných n+m stejně velkých souborů kóduje zprávu přibližně o délce m souborů. Žádná n-tice souborů nijak se zakódovanou zprávou nesouvisí. Konstrukce algoritmus funguje pro libolnou dvojici n,m, kdy m je nenulové.
Konkrétní příklad : Potřebuji zakódovat jedno CD, což je 700MB. Mějme tři libovolné předem dané stomegové soubory, kterými mohou být třeba zašifrované zálohy třetích osob. Nyní k nim vygeneruji sedm dalších stomegových souborů. Z výsledných deseti souborů žádná libovolná trojice nijak nesouvisí s CD; souvislost s CD vznikne až u (libovolné) čtveřice. Z těchto deseti souborů o celkové velikosti 1GB, lze zpětně rekonstruovat CD. (Poznámka : Ve skutečnosti zakódovaná zpráva bude o něco menší než m souborů. Účinnost algoritmu se může u velkých souborů volbou velkých parametrů v algoritmu libovolně přibližovat ke 100%. V praxi by šlo bez problémů přesáhnout např. účinnosti 99%, což překračuje efektivitu vlastní síťových protokolů.)
Myšlenka algoritmu je velmi jednoduchá. Čísla lze reprezentovat s pomocí zbytků po dělení, tak jak o tom hovoří Čínská zbytková věta. Pro prvočísla p1,p2,p3... má každé číslo menší než jejich součin P=p1*p2*... svou unikátní kombinaci zbytků po dělení těmito prvočísly. S pomocí zbytkových tříd však nebudu kódovat čísla menší než P, ale budu kódovat jen informaci o zbytku po dělení těchto čísel dalším prvočíslem x, které je řádově menší než P. Při tomto kódování zbytků po dělení x se stane použití libovolné neprázdné podmnožina p1,p2,p3..., kdy součin prvků podmnožiny je menší než podíl P/x, redundantní.
Jinými slovy mám informaci o zbytcích po dělení několika prvočísly a najdu nejmenší číslo y, které má právě tyto zbytky. Uvedené zbytky po dělení kódují zbytek po dělení y prvočíslem x. Tento zbytek představuje část zakódované zprávy. Jednotlivé soubory kódují posloupnost zbytků po dělení jedním prvočíslem.
Formálnější vyjádření myšlenky s náznakem důkazu její korektnosti jsem rychle napsal v LaTeXu. Výsledné pdf nabízím ke stažení na svých stránkách zde.
Tiskni
Sdílej:
Potřebuji zakódovat jedno CD, což je 700MB.Na vstupu předpokládám obraz CD jako soubor na disku nebo jako čitelné CD v mechanice, které lze na obraz na disku jednoduše převést. Takže máte CD zakódované jako 700 MB, zadání je splněno. Vy ale dál kolem toho CD děláte nějaké rituální tanečky, které jsou vzhledem k tomu zadání zbytečné, jenom to celé prodlužují a nafukují. Vysvětlovat tu základní pojmy a poznatky z informatiky nemusíte, úplně bude stačit, když si je zkusíte vysvětlit sám pro sebe. Zatím to totiž vypadá, že nevíte, co je to kódování nebo co je zadání.
My jsme ten příspěvek ovšem pochopili, to vy jste jej nepochopil (i to se autorům stává).LOL!
Podstatné je ale to, jak je při nějaké redundanci to kódování efektivní.Pro koho to je podstatné? Pro tebe? Tak napiš zápisek, ve kterém budeš efektivitu různých těhle algoritmů řešit. Tady to je off-topic.
cat
a /dev/random
.
Odporuje to autorskému právu?IMHO? Ne. Protože jsem nepochopil jak to s autorským právem vůbec souvisí.