Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Patří sen do blogu? Odpovím si sám - patří. V tom mém snu se mi zdá o systému, který by umožnil zadání libovolného stranově a uzlově ohodnoceného grafu a jeho 2D zobrazení. Grafem myslím množinu uzlů pospojovaných šipkami. Data by měla být uložena v databázi, aby bylo umožněno vyhledávání pomocí databázových konstrukcí. 2D zobrazení by mělo být automaticky generováno tak, aby to bylo rozumně vidět.
Ale protože od automatu nelze čekat, že to namaluje hezky, byla by možnost čtverečky ručně přesunovat, dávat do popředí a pozadí a posunovat popisky. Tahle zobrazovací data by se taky ukládala společně s daty aplikačními.
To máme čistě textové popisky ke hranám a uzlům. Že by uzly mohly být libovolné objekty třeba pythonské instance a mohly by mít třeba i různé způsoby zobrazení podle typu, a popisky hran by taky mohly být objekty, to je snad docela přirozené pokračování snu, ne?
Já vám nevím, ale mám pocit, že takováhle věcička by řešila snad všecky problémy, se kterými jsem si kdy nevěděl rady. Struktura webu - odkud kam vede link a jak se jmenuje soubor obsahující stránku. S automatickým porovnáním se skutečností. Struktura sítě - topologie, poznámky o fyzickém umístění a status jednotlivých přípojek. Struktura NFS mountů i s možností třeba jednoduchým prográmkem generovat fstab.
Jóó škoda že to byl jenom sen.
Tiskni
Sdílej:
hehe, ja prave vyvyjam webovy system zalozeny na stromovej strukture. web ma deti stranky. Stranky maju deti bloky (menu, text, novinkovy modul). Vsetko riesene vztahmi modulov. :)
Takže si myslíš, že správná struktura webu je strom? Nebo aspoň strom s drobnýma výjimkama? Já si to tak úplně nemyslím. Jeden se potřebuje doklikat ke hlíně přes kytičky, druhý třeba přes mrtvoly.
Každopádně kdyby se mi sen vyplnil, měl bys to asi snadnější.