Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Používám takový skripteček pro editace vzdáleného souboru. Zadám jméno počítače a cestu k souboru, skript mi soubor přitáhne na moji stanici a zavolá na něj emacsclient. Po skončení editace zase ten soubor pomocí scp natlačí nazpátek. Mám dvě verze, jeden pracuje na druhém konci jako já a druhý jako root. Běží mi ssh-agent, takže všechno je bez hesla. Pro administrátora docela dobré, řekl bych. Něco podobného s dalšími parádičkami umí ve Windows Total Commander. To je souborový manažer, umí se někam připojit pomocí ssh a potom dělá, že vzdálené soubory jsou jako by připojené. Total Commander je za peníze. S ještě větší parádičkou zadarmo to umí v linuxu sshfs.
Napřed se mi ta myšlenka nelíbila, protože napsat filesystém není jen tak a co když vznikne nějaká nekonzistence, zboří mi to systém nebo co. Ale vypadá to docela bezpečně. sshfs je jenom aplikace využívající fuse. fuse je modul do jádra určený právě na to, aby si kdejaká aplikace mohla zavolat nějaké system cally a fungovat jako virtuální filesystém. Je to napsáno s vážností a důkladností, jak se sluší na jádro. Tak jsem si to nainstaloval.
Instaloval jsem do SuSE 9.1. Chtělo to několik komponent. Když píšu, že jsem nainstaloval nějakou komponentu, tak tím myslím, že jsem si vyhledal zdroják, rozbalil a pustil ./configure a potom make a potom jako root make install . Všude jsem nechal od všeho defaulty. Kde byly doporučeny před instalací nějaké testy, tak jsem je udělal.
fuse-2.5.3
pkg-config-0.20 to je takový nějaký skript, který inteligentně osahává, co a kde je nainstalováno. Inteligentně, to znamená nespoléhá na nějaké rpm -q. Moc jsem to nezkoumal.
glib-2.8.0 to je základní knihovna balíku GTK, prosím neplést s glibc. Ona i aktuální distribuce SuSE 10 obsahuje jedničkovou verzi téhle knihovny, ale sshfs je tak zpovykaný, že si žádá dvojku. Bál jsem se, co si všechno rozbiju, ale po celodenní práci to vypadá, že kupodivu nic.
sshfs-fuse-1.6 a je to. Teď můžu napsat třeba
sshfs jehostroj: mujadra hned vidím v adresáři ./mujadr svůj home na jehostroji. df nebo mount ukazuje, že je skutečně něco připojeno co je typu sshfs. Na mojí stanici mi běží aplikace sshfs a ještě klient sftp. Na jehostroji běží sftp server. Umount se dělá pomocí
fusermount -u ~/mujadrJde to i pomocí umount, ale to bych musel být root. Když ale zapomenu a ukončím seanci, připojený filesystém tam zůstane. Na to bacha, zvlášt kdybych si chtěl hrát na administrátora a pracoval na vzdálených strojích jako root.
Když napíšu třeba
echo radka >>mujadr/souborco se asi stane? Těžko něco jiného, než že se celý soubor přitáhne na moji stanici, tady se otevře pro připisování, zapíše se jedna řádka a celé se to zase přenese nazpátek. Efektivní práci z hlediska datových přenosů čekat nemůžeme. I když jsem taky jednou napsal head mujadr/soubor a co myslíte že jsem viděl na jehostroji (pomocí lastcomm)? Viděl jsem tam head, no vážně. Skoro to vypadá, že se autoři sshfs docela snažili udělat to efektivní.
Celé jsem si to zkoušel hlavně pro potěšení některých uživatelů, oni někdy počítají na mnoha strojích různě po světě a všude mají kousek nějakého zdrojáku. Já sám, když na to přijde, spíš zůstanu u osvědčeného vlastního skriptu
rr jehostroj /etc/shadow
Tiskni
Sdílej: