Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Používám takový skripteček pro editace vzdáleného souboru. Zadám jméno počítače a cestu k souboru, skript mi soubor přitáhne na moji stanici a zavolá na něj emacsclient. Po skončení editace zase ten soubor pomocí scp natlačí nazpátek. Mám dvě verze, jeden pracuje na druhém konci jako já a druhý jako root. Běží mi ssh-agent, takže všechno je bez hesla. Pro administrátora docela dobré, řekl bych. Něco podobného s dalšími parádičkami umí ve Windows Total Commander. To je souborový manažer, umí se někam připojit pomocí ssh a potom dělá, že vzdálené soubory jsou jako by připojené. Total Commander je za peníze. S ještě větší parádičkou zadarmo to umí v linuxu sshfs.
Napřed se mi ta myšlenka nelíbila, protože napsat filesystém není jen tak a co když vznikne nějaká nekonzistence, zboří mi to systém nebo co. Ale vypadá to docela bezpečně. sshfs je jenom aplikace využívající fuse. fuse je modul do jádra určený právě na to, aby si kdejaká aplikace mohla zavolat nějaké system cally a fungovat jako virtuální filesystém. Je to napsáno s vážností a důkladností, jak se sluší na jádro. Tak jsem si to nainstaloval.
Instaloval jsem do SuSE 9.1. Chtělo to několik komponent. Když píšu, že jsem nainstaloval nějakou komponentu, tak tím myslím, že jsem si vyhledal zdroják, rozbalil a pustil ./configure a potom make a potom jako root make install . Všude jsem nechal od všeho defaulty. Kde byly doporučeny před instalací nějaké testy, tak jsem je udělal.
fuse-2.5.3
pkg-config-0.20 to je takový nějaký skript, který inteligentně osahává, co a kde je nainstalováno. Inteligentně, to znamená nespoléhá na nějaké rpm -q. Moc jsem to nezkoumal.
glib-2.8.0 to je základní knihovna balíku GTK, prosím neplést s glibc. Ona i aktuální distribuce SuSE 10 obsahuje jedničkovou verzi téhle knihovny, ale sshfs je tak zpovykaný, že si žádá dvojku. Bál jsem se, co si všechno rozbiju, ale po celodenní práci to vypadá, že kupodivu nic.
sshfs-fuse-1.6 a je to. Teď můžu napsat třeba
sshfs jehostroj: mujadra hned vidím v adresáři ./mujadr svůj home na jehostroji. df nebo mount ukazuje, že je skutečně něco připojeno co je typu sshfs. Na mojí stanici mi běží aplikace sshfs a ještě klient sftp. Na jehostroji běží sftp server. Umount se dělá pomocí
fusermount -u ~/mujadrJde to i pomocí umount, ale to bych musel být root. Když ale zapomenu a ukončím seanci, připojený filesystém tam zůstane. Na to bacha, zvlášt kdybych si chtěl hrát na administrátora a pracoval na vzdálených strojích jako root.
Když napíšu třeba
echo radka >>mujadr/souborco se asi stane? Těžko něco jiného, než že se celý soubor přitáhne na moji stanici, tady se otevře pro připisování, zapíše se jedna řádka a celé se to zase přenese nazpátek. Efektivní práci z hlediska datových přenosů čekat nemůžeme. I když jsem taky jednou napsal head mujadr/soubor a co myslíte že jsem viděl na jehostroji (pomocí lastcomm)? Viděl jsem tam head, no vážně. Skoro to vypadá, že se autoři sshfs docela snažili udělat to efektivní.
Celé jsem si to zkoušel hlavně pro potěšení některých uživatelů, oni někdy počítají na mnoha strojích různě po světě a všude mají kousek nějakého zdrojáku. Já sám, když na to přijde, spíš zůstanu u osvědčeného vlastního skriptu
rr jehostroj /etc/shadow
Tiskni
Sdílej: