Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Používám takový skripteček pro editace vzdáleného souboru. Zadám jméno počítače a cestu k souboru, skript mi soubor přitáhne na moji stanici a zavolá na něj emacsclient. Po skončení editace zase ten soubor pomocí scp natlačí nazpátek. Mám dvě verze, jeden pracuje na druhém konci jako já a druhý jako root. Běží mi ssh-agent, takže všechno je bez hesla. Pro administrátora docela dobré, řekl bych. Něco podobného s dalšími parádičkami umí ve Windows Total Commander. To je souborový manažer, umí se někam připojit pomocí ssh a potom dělá, že vzdálené soubory jsou jako by připojené. Total Commander je za peníze. S ještě větší parádičkou zadarmo to umí v linuxu sshfs.
Napřed se mi ta myšlenka nelíbila, protože napsat filesystém není jen tak a co když vznikne nějaká nekonzistence, zboří mi to systém nebo co. Ale vypadá to docela bezpečně. sshfs je jenom aplikace využívající fuse. fuse je modul do jádra určený právě na to, aby si kdejaká aplikace mohla zavolat nějaké system cally a fungovat jako virtuální filesystém. Je to napsáno s vážností a důkladností, jak se sluší na jádro. Tak jsem si to nainstaloval.
Instaloval jsem do SuSE 9.1. Chtělo to několik komponent. Když píšu, že jsem nainstaloval nějakou komponentu, tak tím myslím, že jsem si vyhledal zdroják, rozbalil a pustil ./configure a potom make a potom jako root make install . Všude jsem nechal od všeho defaulty. Kde byly doporučeny před instalací nějaké testy, tak jsem je udělal.
fuse-2.5.3
pkg-config-0.20 to je takový nějaký skript, který inteligentně osahává, co a kde je nainstalováno. Inteligentně, to znamená nespoléhá na nějaké rpm -q. Moc jsem to nezkoumal.
glib-2.8.0 to je základní knihovna balíku GTK, prosím neplést s glibc. Ona i aktuální distribuce SuSE 10 obsahuje jedničkovou verzi téhle knihovny, ale sshfs je tak zpovykaný, že si žádá dvojku. Bál jsem se, co si všechno rozbiju, ale po celodenní práci to vypadá, že kupodivu nic.
sshfs-fuse-1.6 a je to. Teď můžu napsat třeba
sshfs jehostroj: mujadra hned vidím v adresáři ./mujadr svůj home na jehostroji. df nebo mount ukazuje, že je skutečně něco připojeno co je typu sshfs. Na mojí stanici mi běží aplikace sshfs a ještě klient sftp. Na jehostroji běží sftp server. Umount se dělá pomocí
fusermount -u ~/mujadrJde to i pomocí umount, ale to bych musel být root. Když ale zapomenu a ukončím seanci, připojený filesystém tam zůstane. Na to bacha, zvlášt kdybych si chtěl hrát na administrátora a pracoval na vzdálených strojích jako root.
Když napíšu třeba
echo radka >>mujadr/souborco se asi stane? Těžko něco jiného, než že se celý soubor přitáhne na moji stanici, tady se otevře pro připisování, zapíše se jedna řádka a celé se to zase přenese nazpátek. Efektivní práci z hlediska datových přenosů čekat nemůžeme. I když jsem taky jednou napsal head mujadr/soubor a co myslíte že jsem viděl na jehostroji (pomocí lastcomm)? Viděl jsem tam head, no vážně. Skoro to vypadá, že se autoři sshfs docela snažili udělat to efektivní.
Celé jsem si to zkoušel hlavně pro potěšení některých uživatelů, oni někdy počítají na mnoha strojích různě po světě a všude mají kousek nějakého zdrojáku. Já sám, když na to přijde, spíš zůstanu u osvědčeného vlastního skriptu
rr jehostroj /etc/shadow
Tiskni
Sdílej: