Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Například vrátit funkčnost klávesové zkratce Ctrl-Alt-Backspace je s každou verzí těžší a těžší.A jaká je současná verze toho postupu?
Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"v sekci
InputDevice
klávesnice. Nicméně mám to tam už pár let (rozuměj: od prvního okamžiku, kdy to přestalo být výchozím chováním i u mě) a ještě jsem to neměnil, tak nevím, k čemu byla ona narážka v blogu směřována… Nicméně za celou tu dobu jsem to ani jednou nepotřeboval použít, takže nevím, jestli to vůbec funguje (a teď to kvůli tomu testovat nebudu), každopádně xorg si na to při startu nijak nestěžuje. dalsi verze: DontZap nestaci, je treba pridat ono "terminate:ctrl_alt_bksp". Rozhodne ale nestaci samotne "terminate:ctrl_alt_bksp" (bez DontZap), to potom xev pise, ze mackam Terminate Key, ale X-ka to stejne neshodi.Poznámka: DontZap dělal v Xkách opak.
dalsi verze: Nastaveni klavesnice v xorg.conf je ignorovano, tedy samozrejme Ctrl-Alt-Backspace nefunguje. Bylo treba vypnout jakesi dynamicke hledani vstupu.Otázka je, jestli je ignorováno nebo přepsáno nějakou službou desktopového prostředí.
diff -u
).
<subjektivní názor>
Ale nestačím zírat, kolik lidí chce jednookenní mód. Vzpomínka na to, že tento mód existuje, ve mně vyvolává asociaci k hlášce z jistého českého filmu: „To je hnus, velebnosti…“</subjektivní názor>
To prázdné okno mi zas tak nějak moc nevadí.Já si furt nemůžu zvyknout na to, že u devel verze zavření okna s nástroji zavře okno s nástroji a neukončí GIMP. Chápu, je to logické, ale zvyk je zvyk…
Také mě to překvapilo, já tam vidím jenom nevýhody. Už jenom to, že okno s nástroji není normální okno - nezobrazuje se na liště - je tragické (i když to úplně nesouvisí s jednookenním módem, ale spíš změnou UI v 2.6). Že bych si ten GIMP taky patchoval? Ach jo…<subjektivní názor>
Ale nestačím zírat, kolik lidí chce jednookenní mód. Vzpomínka na to, že tento mód existuje, ve mně vyvolává asociaci k hlášce z jistého českého filmu: „To je hnus, velebnosti…“</subjektivní názor>
Také mě to překvapilo, já tam vidím jenom nevýhody. Už jenom to, že okno s nástroji není normální okno - nezobrazuje se na liště - je tragické (i když to úplně nesouvisí s jednookenním módem, ale spíš změnou UI v 2.6).Pokud se nemýlím, tohle se dá změnit někde v nastavení.
Já si furt nemůžu zvyknout na to, že u devel verze zavření okna s nástroji zavře okno s nástroji a neukončí GIMP. Chápu, je to logické, ale zvyk je zvyk…Jo, s tímto jsem měl také dlouho problém, a občas se mi to stane ještě i teď.
To prázdné okno mi zas tak nějak moc nevadí.Dost možná chtějí mód jako je u Photoshopu. Ten bych ale zrovna jako jednookenní neoznačoval, spíš je to takový kočkopes (z UI se dají vytáhnout okna, v podstatě má vlastní jednoduchý window manager).<subjektivní názor>
Ale nestačím zírat, kolik lidí chce jednookenní mód. Vzpomínka na to, že tento mód existuje, ve mně vyvolává asociaci k hlášce z jistého českého filmu: „To je hnus, velebnosti…“</subjektivní názor>
Dost možná chtějí mód jako je u Photoshopu.Možná. Jenže na rozdíl od Photoshopu sežerou ovládací prvky v single-window-mode polovinu pracovní plochy a na samotnou fotku toho moc nezbude. Většinou používám GIMP tak, že mám fotku přes celou plochu a nástroje skryty.
(z UI se dají vytáhnout okna, v podstatě má vlastní jednoduchý window managerJj, přesně tak :)
Možná. Jenže na rozdíl od Photoshopu sežerou ovládací prvky v single-window-mode polovinu pracovní plochy a na samotnou fotku toho moc nezbude. Většinou používám GIMP tak, že mám fotku přes celou plochu a nástroje skryty.Jardíka by šlehlo
Jardíka by šlehloTo asi jo
Ale musím říct, že s Jardou v takovýchto postojích naprosto souhlasímJo, obzvláště když vidím některé výstřelky (především) GTK… V tom screenshotu jsem měl do toho červeného obdélníku napsat „your ad here“
V tom screenshotu jsem měl do toho červeného obdélníku napsat „your ad here“Raději to nepiš moc „nahlas“, abychom se pak nedivili
Btw. pojď do vedlejší diskuze…Jejda, řešit jaké kolo je lepší a jestli není moc tvrdé… Raději se té diskuzi vyhnu. Mám totálně tvrdou silničku na 17mm pláštích a horského Pellse, na němž mám vlastně nonstop zamknutou vidlici (já vím, ničím zámky) a navíc jsem si sehnal 1,25" pláště. Vidlici jsem odemykal jen když jsem se v Brně vždy ráno řítil po kamenité pěšině k Tescu v KrPoli a ještě když jsem sjížděl na Šumavě od Poledníku jakousi lesní cestou. Jinak vůbec nechápu, proč někdo nějaké odpružení řeší. Akorát to bere strašně moc energie, nedej bože zadní odpružení, to používají jen sadomasochisté. Takže bych v té diskuzi jen prudil
Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"
je totiz tak zatracene slozity... (opravdu neni potreba nastavovat nic jineho nez tohle u nastaveni klavesnice)
(toolbox-wilber no)do súboru ~/.gimp-2.6/gimprc ;)
UPDATE: Od chrona jsem se v diskuzi pod blogem dozvěděl, že Wilbera je možné z toolboxu dostat oficiální cestou: Stačí přidat (toolbox-wilber no) do souboru ~/.gimp-2.6/gimprc případně /usr/local/etc/gimp/2.0/gimprc. Ono další šahání do zdrojáků je tedy zbytečné.Potom se divím, že sis toho nevšiml ve zdrojácích.
if (config->toolbox_wilber) gtk_widget_show (toolbox->header);Ze jsem si toho nevsiml bude tim, ze jsem ty zdrojaky nestudoval obzvlast dukladne a kdyz jsem zjstil, ze Wilber je header, tak jsem jednoduse vsechen ten header vyhazel.
Tiskni
Sdílej: