Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Moje VISA se tedy přepočítává přes EURO a to i z US.Jste si jistý? Všechny zdroje na insternetu, včetně bank tvrdí, že korunový účet se při platbě zahraniční měnou se u VISA přepočítává přes Dollar.
viz různé skryté 2% poplatkyJe to popsané v obou odkázaných dokumentech, takže z toho nemusím být nadšený, ale moc skryté mi to nepřijde. Předpokládám, že se jedná o způsob, jak VISA přenese na zákazníka část nákladů, protože bance poskytla levnější smlouvy. Právě (a jenom) u plateb v EUR ten 2% poplatek není. Na EURO se používá kurz mBank, nikoliv VISA. To neodpovídá Vašemu popisu průběhu transakce. Znovu opakuji, i když platím v USD, tak se platba přepočítává nejprve na EUR (podle kurzu VISA + 2%) a pak na CZK (podle kurzu mBank). Vše je dobře vidět při pohledu na historii účtu v ibankingu.
Pro bezneho uzivatele je IMHO vhodnejsi debetni karta a kreditni spise jako zaloha.Já to tedy dělám spíš naopak. Platím prakticky výhradně kreditní kartou, debetní používám jen pro výběry z bankomatu (protože u kreditní jsou pro výběry vysoké poplatky). Protože vždy splatím celý zůstatek do 20. v následujícím měsíci, je to bezúročné.
Vpodstate jsem chtel taky asi rict ze EC/MC je lepsi pro zahranici. Jsem nastvanej, ze jsem si pred 2 mesici delal novou kartu a me volovi nedoslo ze mam chtit EC/MC kartu namisto stavajici VISA.V zahraničí je to jak kde. Ale v tuzemsku je to IMHO úplně jedno, protože karty se tu začaly zavádět až v 90. letech a kdo bere Visu, bere i EC/MC (a naopak).
... debetní používám jen pro výběry z bankomatu (protože u kreditní jsou pro výběry vysoké poplatky).a protože třeba u mBank úrok z hotovostních operací na kreditce nabíhá hned, nevztahuje se na ně bezúročné období
Banky bezpoplatkové a poplatkové: říkám si, z čeho tak ty bezpoplatkové žijí a jak dlouho to můžou utáhnout. Nemají žádné doprovodné služby, m-bank neprovádí platby do zahraničí, je to jen velmi jednoduchý účet, nalej / vylej.
Ona to samozřejmě z bezpečnostního hlediska nevýhoda je. Ale v době, kdy většina obchodníků (z těch, kteří vůbec umožňovali platbu kartou) měla jen "žehličky" byla s embosovanou kartou podstatně větší šance, že s ní půjde zaplatit. Dnes už je ta doba naštěstí pryč, přesto se ze setrvačnosti pořád na embosované karty nahlíží jako na něco lepšího.
Podle mě ideální karta pro běžné užití funguje jen s chipem a vždy vyžaduje PIN.
Nabízí vůbec někdo kartu, která by neměla proužek?
Dnes už je ta doba naštěstí pryčV některých státech je míst jen s žehličkou pořád dost.
Nabízí vůbec někdo kartu, která by neměla proužek?AFAIK ne, pokud jde o standardní karty. Něco jiného mohou být nějaké karty á la MaxKarta, které slouží jen pro účely konkrétní banky.
Zda má karta vystouplá písmenka a zda se dá karta použít na internetu jsou tuším dvě nezávislé věci.jak pro koho ... např. pro Českou Spořitelnu, tak asi před čtyřmi lety, to rozhodně dvě nezávislé věci nebyly - když jsem chtěl pro svoji kartu aktivovat platby na internetu, dozvěděl jsem se, že to nejde, a že musím mít embosovanou ale od ČS jsem dávno zdrhnul, nevím, jak je to nyní (od mBank mám karty dvě, jednu s vystouplýma písmenkama a jednu s vyraženýma, a na netu fungujou obě ...)
jak pro koho ... např. pro Českou Spořitelnu, tak asi před čtyřmi lety, to rozhodně dvě nezávislé věci nebylyJakým způsobem spořka agreguje služby je jen jejich věc (teda pokud to nepokrývá rozhodnutí nějakého regulačního úřadu), je jen jejich věc.
Čau, mam mBanku a jsem spokojený. K účtům dávají embosovanou Visa Classic.
Pokud v týdnu zaplatíš u obchodníků od 2 do 3 tisíc máš jeden výběr grátis (druhý a třetí 9Kč, pak 35Kč), pokud zaplatíš 4 tisíce a víc tak máš 3 výběry v tom týdnu grátis a další jsou za 35Kč.
Jinak se za vedení účtu, za kartu ani za platební příkazy (v obvyklém počtu) neplatí.
No, pro bylo dulezite internetove bankovnictvi + kalkulator, jenze v tomhle pripade jaksi kam neni.To uměj snad skoro všude.
Tiskni
Sdílej: