Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Moje současná Maestro karta dnes po několika problematických dnech placení přestala fungovat. Nejdříve jsem to přikládal špatně fungujícímu terminálu u obchodníka, ale dnes je mi jasné, že chcípla karta. 3 měsíce před koncem platnosti . Moje stávající banka už prý Maestro nevydává, takže teď řeším, jak pokračovat dál...
Moje snaha o elektronické řešení problému nikam nevedla. Na stránkách banky jsem zjistil, že již k osobním účtům nabízejí pouze VISA karty. Pokus o telefonické řešení problému s bankéřem nikam nevedl, vzhledem k tomu že nemám jejich super mega exkluziv aktuální konto, ale cosi předchozího, nemůžu si kartu vyžádat telefonicky/elektronicky, ale musím jít na pobočku. Tam si zažádám o novou kartu a dostanu VISA. Chvíli jsem se sice snažil oponovat, že Maestro/Mastercard jsou pro evropu lepší, neboť při platbě v cizí měně se kurz přepočítává přes Euro (čímpak se asi platí v Evropě? ), kdežto VISA přes dollar, ale když mě slečna skálopevně ubezpečila, že je to naopak a VISA používá pro přepočet Euro, tak jsem to vzdal, poděkoval a zavěsil.
Otázka je co teď? Budu muset do banky, posedět si hodinku ve frontě, a zažádat si o novou kartu, samozřejmě VISA, která bude v lepším případě zdarma (to když si změním účet na jejich super mega exkluziv aktuální konto se kterým měsíčně zaplatím o 40kč více na poplatcích než dnes) a nebo bude karta (odhaduji za příplatek). Jestli jde k aktuálnímu kontu netuším.
Jaký vlastně máte názor na VISA a Mastercard karty? A jaký je rozdíl mezi Mastercard a Maestro? Je u nás kromě FIO banky někdo další, kdo neodírá zákazníky na poplatcích a dává zákazníkovi na výběr, jakou platební kartu?
Tiskni
Sdílej:
Moje VISA se tedy přepočítává přes EURO a to i z US.Jste si jistý? Všechny zdroje na insternetu, včetně bank tvrdí, že korunový účet se při platbě zahraniční měnou se u VISA přepočítává přes Dollar.
viz různé skryté 2% poplatkyJe to popsané v obou odkázaných dokumentech, takže z toho nemusím být nadšený, ale moc skryté mi to nepřijde. Předpokládám, že se jedná o způsob, jak VISA přenese na zákazníka část nákladů, protože bance poskytla levnější smlouvy. Právě (a jenom) u plateb v EUR ten 2% poplatek není. Na EURO se používá kurz mBank, nikoliv VISA. To neodpovídá Vašemu popisu průběhu transakce. Znovu opakuji, i když platím v USD, tak se platba přepočítává nejprve na EUR (podle kurzu VISA + 2%) a pak na CZK (podle kurzu mBank). Vše je dobře vidět při pohledu na historii účtu v ibankingu.
Pro bezneho uzivatele je IMHO vhodnejsi debetni karta a kreditni spise jako zaloha.Já to tedy dělám spíš naopak. Platím prakticky výhradně kreditní kartou, debetní používám jen pro výběry z bankomatu (protože u kreditní jsou pro výběry vysoké poplatky). Protože vždy splatím celý zůstatek do 20. v následujícím měsíci, je to bezúročné.
Vpodstate jsem chtel taky asi rict ze EC/MC je lepsi pro zahranici. Jsem nastvanej, ze jsem si pred 2 mesici delal novou kartu a me volovi nedoslo ze mam chtit EC/MC kartu namisto stavajici VISA.V zahraničí je to jak kde. Ale v tuzemsku je to IMHO úplně jedno, protože karty se tu začaly zavádět až v 90. letech a kdo bere Visu, bere i EC/MC (a naopak).
... debetní používám jen pro výběry z bankomatu (protože u kreditní jsou pro výběry vysoké poplatky).a protože třeba u mBank úrok z hotovostních operací na kreditce nabíhá hned, nevztahuje se na ně bezúročné období
Banky bezpoplatkové a poplatkové: říkám si, z čeho tak ty bezpoplatkové žijí a jak dlouho to můžou utáhnout. Nemají žádné doprovodné služby, m-bank neprovádí platby do zahraničí, je to jen velmi jednoduchý účet, nalej / vylej.
Ona to samozřejmě z bezpečnostního hlediska nevýhoda je. Ale v době, kdy většina obchodníků (z těch, kteří vůbec umožňovali platbu kartou) měla jen "žehličky" byla s embosovanou kartou podstatně větší šance, že s ní půjde zaplatit. Dnes už je ta doba naštěstí pryč, přesto se ze setrvačnosti pořád na embosované karty nahlíží jako na něco lepšího.
Podle mě ideální karta pro běžné užití funguje jen s chipem a vždy vyžaduje PIN.
Nabízí vůbec někdo kartu, která by neměla proužek?
Dnes už je ta doba naštěstí pryčV některých státech je míst jen s žehličkou pořád dost.
Nabízí vůbec někdo kartu, která by neměla proužek?AFAIK ne, pokud jde o standardní karty. Něco jiného mohou být nějaké karty á la MaxKarta, které slouží jen pro účely konkrétní banky.
Zda má karta vystouplá písmenka a zda se dá karta použít na internetu jsou tuším dvě nezávislé věci.jak pro koho ... např. pro Českou Spořitelnu, tak asi před čtyřmi lety, to rozhodně dvě nezávislé věci nebyly - když jsem chtěl pro svoji kartu aktivovat platby na internetu, dozvěděl jsem se, že to nejde, a že musím mít embosovanou ale od ČS jsem dávno zdrhnul, nevím, jak je to nyní (od mBank mám karty dvě, jednu s vystouplýma písmenkama a jednu s vyraženýma, a na netu fungujou obě ...)
jak pro koho ... např. pro Českou Spořitelnu, tak asi před čtyřmi lety, to rozhodně dvě nezávislé věci nebylyJakým způsobem spořka agreguje služby je jen jejich věc (teda pokud to nepokrývá rozhodnutí nějakého regulačního úřadu), je jen jejich věc.
Čau, mam mBanku a jsem spokojený. K účtům dávají embosovanou Visa Classic.
Pokud v týdnu zaplatíš u obchodníků od 2 do 3 tisíc máš jeden výběr grátis (druhý a třetí 9Kč, pak 35Kč), pokud zaplatíš 4 tisíce a víc tak máš 3 výběry v tom týdnu grátis a další jsou za 35Kč.
Jinak se za vedení účtu, za kartu ani za platební příkazy (v obvyklém počtu) neplatí.
No, pro bylo dulezite internetove bankovnictvi + kalkulator, jenze v tomhle pripade jaksi kam neni.To uměj snad skoro všude.